Swiatzwierzat.pl
robaki u psa

Materiał zewnętrzny

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Coraz więcej naszych czytelników zgłasza niebezpieczną aktywność kleszczy, ale nie jest to jedyne zagrożenie z jakim muszą zmierzyć się opiekunowie czworonogów. Sprawdź nowy i łatwy sposób walki z robakami.

Ponieważ pasożyty najczęściej pozostają dla nas niewidoczne, wiele osób decyduje się na odrobaczenie psa dopiero wtedy, gdy zaczną nas niepokoić poważne objawy zakażenia pasożytami. Taka postawa naraża zwierzę na niepotrzebne cierpienie, ponieważ robaki wyrządzają szkody w organizmie znacznie wcześniej, kiedy wydaje się nam, że nas pies jest całkiem zdrowy. Aby właściwie zadbać o zdrowie swojego pupila (i nasze własne, ponieważ pasożyty odzwierzęce mogą bardzo łatwo przenosić się na człowieka) należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu. Warto wiedzieć, że w przypadku zdiagnozowanej robaczycy u zwierzęcia powinno się poddać leczeniu wszystkich domowników zarówno czworo, jak i dwunogich. 

robaki u psa

robaki u psa

type: asset-hyperlink id: 4VQanrVS8rHwTih9zQZRFf

Jak odrobaczyć psa?

Profilaktyczne odrobaczanie psów mieszkających z małymi dziećmi i osobami o obniżonej odporności powinno się powtarzać co miesiąc. W innych przypadkach, w trosce o zdrowie swojego pupila, każdy właściciel dorosłego psa powinien minimum co trzy miesiące przeprowadzić jego odrobaczanie. 

Kurację odrobaczającą można przeprowadzić samodzielnie w domu (po konsultacji z lekarzem weterynarii), a tabletka w postaci smakowej kostki ułatwią nam to zadanie. Próby podawania tabletek psom kończą się z różnym skutkiem. Najczęściej tabletka jest już wszędzie, ale nie w przełyku psa, dlatego producenci leków odrobaczających proponują smakowitą kostkę Drontal Dog Flavour, która zostanie chętnie zjedzona przez pieska. Ta sprawdzona od lat forma cieszy się uznaniem wśród opiekunów psów i weterynarzy.

Dlaczego pasożyty są tak groźne?

Pasożyty są groźne zarówno dla zwierzęcia, jak i domowników. Robaczyca najczęściej nie daje widocznych objawów. Zazwyczaj, gdy inwazja jest intensywna, staje się dopiero widoczna.Do zakażenia psów dochodzi stosunkowo łatwo i trudno go uniknąć, dlatego zaleca się odrobaczanie profilaktyczne. 

odrobaczanie psa

odrobaczanie psa

Nawet jeśli nie widzimy niepokojących objawów, nie wolno nam bagatelizować tego problemu. Gdy inwazja pasożytów jest intensywna, te objawy mogą świadczyć o zakażeniu:

 • biegunka, często z domieszką krwi bądź śluzu i fragmentów pasożytów,

 • uporczywe wymioty, czasami z fragmentami pasożytów,

 • wzdęcia i bolesności brzucha,

 • spadek masy ciała,

 • mniejszy lub zwiększony apetyt, 

 • kaszel oraz problemy z oddychaniem, krztuszenie się,

 • zmiana wyglądu sierści (matowa, wypadająca i łamliwa)

 • zmiany behawioralne (apatia, senność, rozdrażnienie, lękliwość, wylizywanie okolic odbytu).

Jakimi robakami możemy zarazić się od psa?

Dolegliwości jakie dotykają zwierzę zakażone pasożytami to jeden problem, ale pamiętajmy, że pasożyty przenoszą się bardzo łatwo na człowieka. Jeśli nie odrobaczamy regularnie naszych pupili, może nam grozić zakażenie m.in.:

 • nicieniami jelitowymi, prowadzące do toksokarozy,

 • tasiemcem psim, prowadzące do dipylidozy,

 • bąblowicą,

 • giardiozą.

Więcej informacji na temat skutecznej profilaktyki i leków przeciwpasożytniczych znajdziesz na [tej stronie]

 Drontal Dog Flavour

Drontal Dog Flavour

Drontal Dog Flavour 150/144/50mg tabletki febantel/pyrantelu embonian/prazykwantel • Wskazania lecznicze: Zwalczanie inwazji mieszanych, wywoływanych przez nicienie i tasiemce następujących gatunków: Robaki obłe: Glisty (postać dorosła i późna niedojrzała): Toxocara canis, Toxascaris leonina • Tęgoryjce (postać dorosła): Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum • Włosogłówki (postać dorosła): Trichuris vulpis undefined• Tasiemce (postać dorosła i późna niedojrzała): Echinococus granulosus, Echinococcus multilocularis, Dipylidium caninum, Taenia spp., Mesocestoides spp. Zwalczanie inwazji pierwotniaków Giardia spp. u szczeniąt i dorosłych psów.• Przeciwwskazania: Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować w 1. i 2. trymestrze ciąży. • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH, Niemcy • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

64 rocznica misji Łajki. Poznaj prawdziwą historię pierwszego psa w kosmosie

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy przekręcają głowę, gdy do nich mówimy?

Czytaj więcej >
Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Psy

Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Czytaj więcej >

Psy

Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?

Czytaj więcej >

Psy

Dzień Kundelka. 5 mitów o najpopularniejszych psach w Polsce

Czytaj więcej >
pies

Psy

Stres przyczyną chorób u zwierząt. Poznaj najważniejsze oznaki

Czytaj więcej >