Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność
Wraz z pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca wzrasta chęć na wspólne spacery z czworonożnym członkiem rodziny. Leśnicy przestrzegają jednak przed częstym błędem popełnianym przez właścicieli psów. Chodzi o spuszczanie pupila luzem w lesie, gdzie obecnie trwa migracja dzikich zwierząt oraz okres rozrodczy zajęcy i wielu innych gatunków. W Wielkanoc, po obfitym posiłku w rodzinnym gronie, nie ma lepszego sposobu na relaks, niż spacer po lesie w towarzystwie ukochanego zwierzaka. Każdy, kto kocha panującą na łonie natury ciszę przeplataną ćwierkaniem ptaków, ciepło promieni słońca i zapach leśnego runa, powinien jednak wziąć sobie do serca komunikat specjalny wydany przez leśników.
Leśnicy apelują: nie działaj na szkodę dla dzikich zwierząt
Zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasy Miejskie - Warszawa Andżelika Gackowska zwróciła się z pilnym apelem do właścicieli psów i nie tylko. Las nie jest naturalnym środowiskiem dla naszych czworonogów, dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego pupila, innych spacerowiczów oraz żyjących w lesie dzikiej zwierzyny.
Zaczęły się wielkie wiosenne wędrówki, w czasie których zwierzęta mogą ignorować bodźce zmysłowe, które w innych warunkach niezawodnie wyzwoliłyby reakcję. Z tego względu osoby odwiedzające lasy proszone są o niespuszczanie luzem psów, ale także nie hałasowanie i nie schodzenie ze ścieżek w głąb lasu.
Nie ma bowiem nic bardziej zgubnego, niż przeświadczenie, że ukochany pupil jest przyjaźnie nastawiony do całego świata. W rzeczywistości nawet najbardziej ułożony pies może ulec naturalnym instynktom, gdy zobaczy dziką zwierzynę. Dostrzeżenie dzika w trawie dzika czy sarny może spowodować, że czworonóg puści się za nimi w pogoń i zagna przestraszone stworzenie wprost na drogę, doprowadzając do kolizji.
- Nie widać skutków pośrednich i bezpośrednich. Skutki bezpośrednio są takie, że może ten pies coś zagryźć, a skutki pośrednie, których my nie widzimy, że może spłoszyć dzikie zwierzę, które następnie wybiega na ulicę - przekonuje Gackowska i dodaje. - Ewidentnie widać, że kiedy mamy czas wolny i spędzamy go na powietrzu to miejskie służby zbierają więcej martwych zwierząt z ulicy.
Wiosna to również okres rozrodczy dzikich ssaków
Ryzyko kolizji z udziałem zwierząt dzikich to nie jedyny argument, dla którego powinniśmy zachować ostrożność podczas leśnych spacerów z psem. Gackowska podkreśla, że wiosną młode zające i sarny padają ofiarą nadgorliwej pomocy.
Obecnie trwająca pora roku jest kluczowym momentem w życiu dzikich ssaków. To właśnie teraz na świecie pojawiają się młode zające i sarny, ale również młode kuny, wiewiórki i jeże. Część z nich ma w swoim sposobie bycia takie postępowanie z młodymi, które jest zupełnie niezrozumiałe dla nas, ludzi. - Ludzkie matki są z noworodkami cały czas, a zajęcza czy też sarnia matka nie opiekuje się swoimi maluchami w ten sposób, bo to byłoby niebezpieczne dla tych maluchów. Opieka polega na tym, że matki podchodzą kilka razy na dobę do małego, karmią i odchodzą. Są w pobliżu, mają tego małego na oku tak, żeby być w stanie odciągnąć drapieżnika, który by się zbliżał do gniazda. Ale nie opiekują się małym cały czas - wyjaśnia Gackowska. Spacerowicze z psami niejednokrotnie znajdują ukryte w trawie młode, które po prostu czeka na matkę. Nie rozumiejąc specyfiki ich strategii przetrwania i myśląc, że zwierzątko zostało porzucone, decydują się zabrać je z naturalnego środowiska i przewieźć do ośrodka rehabilitacyjnego. Odebranie ich matce sprawia, że dla wielu "uratowanych" młodych nie ma już szansy na normalne życie i powrót na wolność.
- One mają swój świat, swoje życie i nie powinniśmy ingerować w ich życie, musimy dać im przestrzeń do tego życia a czasami też śmierci. Bo ta śmierć daje pokarm innym zwierzętom - powiedziała Gackowska. - Jeśli będziemy ratować wszystko, to go likwidujemy czyli wspieramy słabsze osobniki. To w ludzkim świecie nie jest etyczne, ale w zwierzęcym jest konieczne. Patrzmy na dzikie zwierzęta oczami zwierzęcia, a nie ludzkimi - podsumowała.
Poniżej przedstawiamy k ilka wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z terenów leśnych wraz ze swoim pupilem:
Więcej informacji na temat środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz potencjalnych niebezpieczeństw podczas spaceru znajdziesz w naszym artykule.
Źródło: PAP
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Kupuj wygodnie i odbierz rabat na pierwsze zakupy od MiskaKarmy.pl. Kliknij!
-
Najlepsze karmy dla psa i kota, super promocje, bezpieczna dostawa. Sprawdź!
-
Twój zwierzak również potrzebuje paszportu. Jak, gdzie i za ile go wyrobić?