Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność
unsplash/Gary Meulemans

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

17 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Wraz z pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca wzrasta chęć na wspólne spacery z czworonożnym członkiem rodziny. Leśnicy przestrzegają jednak przed częstym błędem popełnianym przez właścicieli psów. Chodzi o spuszczanie pupila luzem w lesie, gdzie obecnie trwa migracja dzikich zwierząt oraz okres rozrodczy zajęcy i wielu innych gatunków. W Wielkanoc, po obfitym posiłku w rodzinnym gronie, nie ma lepszego sposobu na relaks, niż spacer po lesie w towarzystwie ukochanego zwierzaka. Każdy, kto kocha panującą na łonie natury ciszę przeplataną ćwierkaniem ptaków, ciepło promieni słońca i zapach leśnego runa, powinien jednak wziąć sobie do serca komunikat specjalny wydany przez leśników.

Leśnicy apelują: nie działaj na szkodę dla dzikich zwierząt

Zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasy Miejskie - Warszawa Andżelika Gackowska zwróciła się z pilnym apelem do właścicieli psów i nie tylko. Las nie jest naturalnym środowiskiem dla naszych czworonogów, dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego pupila, innych spacerowiczów oraz żyjących w lesie dzikiej zwierzyny.

Zaczęły się wielkie wiosenne wędrówki, w czasie których zwierzęta mogą ignorować bodźce zmysłowe, które w innych warunkach niezawodnie wyzwoliłyby reakcję. Z tego względu osoby odwiedzające lasy proszone są o niespuszczanie luzem psów, ale także nie hałasowanie i nie schodzenie ze ścieżek w głąb lasu.

Nie ma bowiem nic bardziej zgubnego, niż przeświadczenie, że ukochany pupil jest przyjaźnie nastawiony do całego świata. W rzeczywistości nawet najbardziej ułożony pies może ulec naturalnym instynktom, gdy zobaczy dziką zwierzynę. Dostrzeżenie dzika w trawie dzika czy sarny może spowodować, że czworonóg puści się za nimi w pogoń i zagna przestraszone stworzenie wprost na drogę, doprowadzając do kolizji.

- Nie widać skutków pośrednich i bezpośrednich. Skutki bezpośrednio są takie, że może ten pies coś zagryźć, a skutki pośrednie, których my nie widzimy, że może spłoszyć dzikie zwierzę, które następnie wybiega na ulicę - przekonuje Gackowska i dodaje. - Ewidentnie widać, że kiedy mamy czas wolny i spędzamy go na powietrzu to miejskie służby zbierają więcej martwych zwierząt z ulicy.

Wiosna to również okres rozrodczy dzikich ssaków

Ryzyko kolizji z udziałem zwierząt dzikich to nie jedyny argument, dla którego powinniśmy zachować ostrożność podczas leśnych spacerów z psem. Gackowska podkreśla, że wiosną młode zające i sarny padają ofiarą nadgorliwej pomocy.

Obecnie trwająca pora roku jest kluczowym momentem w życiu dzikich ssaków. To właśnie teraz na świecie pojawiają się młode zające i sarny, ale również młode kuny, wiewiórki i jeże. Część z nich ma w swoim sposobie bycia takie postępowanie z młodymi, które jest zupełnie niezrozumiałe dla nas, ludzi.  - Ludzkie matki są z noworodkami cały czas, a zajęcza czy też sarnia matka nie opiekuje się swoimi maluchami w ten sposób, bo to byłoby niebezpieczne dla tych maluchów. Opieka polega na tym, że matki podchodzą kilka razy na dobę do małego, karmią i odchodzą. Są w pobliżu, mają tego małego na oku tak, żeby być w stanie odciągnąć drapieżnika, który by się zbliżał do gniazda. Ale nie opiekują się małym cały czas - wyjaśnia Gackowska. Spacerowicze z psami niejednokrotnie znajdują ukryte w trawie młode, które po prostu czeka na matkę. Nie rozumiejąc specyfiki ich strategii przetrwania i myśląc, że zwierzątko zostało porzucone, decydują się zabrać je z naturalnego środowiska i przewieźć do ośrodka rehabilitacyjnego. Odebranie ich matce sprawia, że dla wielu "uratowanych" młodych nie ma już szansy na normalne życie i powrót na wolność.

- One mają swój świat, swoje życie i nie powinniśmy ingerować w ich życie, musimy dać im przestrzeń do tego życia a czasami też śmierci. Bo ta śmierć daje pokarm innym zwierzętom - powiedziała Gackowska. - Jeśli będziemy ratować wszystko, to go likwidujemy czyli wspieramy słabsze osobniki. To w ludzkim świecie nie jest etyczne, ale w zwierzęcym jest konieczne. Patrzmy na dzikie zwierzęta oczami zwierzęcia, a nie ludzkimi - podsumowała.

Poniżej przedstawiamy k ilka wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z terenów leśnych wraz ze swoim pupilem:

Infografika: Pies w lesie

Więcej informacji na temat środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz potencjalnych niebezpieczeństw podczas spaceru znajdziesz w naszym artykule.

Źródło: PAP

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy