Swiatzwierzat.pl
Yorki to nie maskotki, ale mali wojownicy

pixabay/GeekImagination

York - charakter, umiejętności, zachowanie, cena, wszystko, co musisz wiedzieć

29 Maja 2020

Autor tekstu:

Michał Trusewicz

Udostępnij:

Yorki to niewielkie psiaki, które cieszą się wielką popularnością. Charakteryzują się jedwabistymi i lśniącymi włosami, którym należy poświęcać dużo uwagi. Yorki to małe psiaki, które mają bardzo silny charakter i temperament. Czy nad

Małe yorki kochają tylko dwie rzeczy: własną niezależność i człowieka. Prowadzi to czasem do pewnych konfliktów, gdyż czworonogi - na przekór rozmiarom - są ogromnymi zazdrośnikami. Co warto wiedzieć o tej rasie? 

York - pochodzenie

Psy tej rasy zaczerpnęły swoją nazwę od hrabstwa Yorkshire, gdzie zostały wyhodowane już ponad 100 lat temu. W XIX wieku przywędrowały do Anglii wraz z setkami emigrantów, szukających pracy zarobkowej. Pierwotnie wykorzystywano ich umiejętności do płoszenia i tępienia szkodników i niechcianych osobników. Niektórzy ludzie zabierali yorki do lasu, by pomagały w polowaniach i kłusownictwie. Było to jednak zakazane. Z czasem york przemienił się w psa wystawowego, ulubieńca arystokracji i wyższych sfer.

York - charakter psa

York, niesłusznie nazywany psią maskotką, jest raczej żywym sreberkiem. Wszędzie go pełno, jest ciekawski i przyjazny dla otoczenia. Czasem rozpiera go energia, ale z łatwością potrafi się wyciszyć, jeśli będzie taka konieczność. Jeśli poczuje słabość właściciela, to nie będzie czuł żadnych skrupułów przed wejściem opiekunowi na głowę. Dlatego tak ważne jest umiejętne wychowywanie yorka już od pierwszych tygodni. 

Choć najlepiej czuje się przy dwunożnym przyjacielu, to jednak nie będzie miał kłopotów z zaakceptowaniem sytuacji, w której musi zostać na kilka godzin sam. York tak mocno kocha człowieka, że jest często o niego zazdrosny. Może to prowadzić do eskalacji drobnych konfliktów, szczególnie z innymi zwierzętami domowymi. Niestety, czworonogi tej rasy wpadają z ogromną łatwością w wielkie tarapaty. Połączenie zadziorności z brakiem respektu dla większych psów może kończyć się boleśnie dla nich. To nadal dość wrażliwe psy o delikatnej budowie, więc skutki ewentualnych bójek mogą być dotkliwe.

York - dla kogo ta rasa?

Psy tej rasy są dedykowane każdemu. Nawet mało doświadczony właściciel spokojnie sobie poradzi z opieką nad tymi zwierzętami. Specjaliści jednak tłumaczą, że yorki mogą czuć się gorzej w rodzinach z dziećmi, choć nie jest to reguła. Czworonogi nie mają żadnych problemów z aklimatyzowaniem się w nowej przestrzeni. Uwielbiają spędzać czas zarówno w mieszkaniu, jak i na podwórku.

Osoby, które zdecydują się na zakup yorka, muszą wziąć pod uwagę fakt, że są to psy dość drogie w utrzymaniu i pielęgnacji.

York - zalety i wady

ZALETY:- oddany i wierny- świetny kontakt zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami- inteligentny i pojętny uczeń- nie ma problemu z mieszkaniem w jednym pokoju- ukryta dusza sportowca

WADY:- nie boi się dużych psów, co może się kończyć drobnymi bójkami- jeśli będzie źle prowadzony, to może stać się lękliwy i zestresowany- wymaga długiej i zaawansowanej pielęgnacji

York - umiejętności

Choć obecnie yorki są raczej typowymi psami do towarzystwa, to ich umiejętności były zupełnie inaczej wykorzystywane w historii. Rasa była doceniana przez młynarzy, którzy szkolili czworonogi do tropienia szkodników. Zwierzę ma dość dobry węch i zaawansowany instynkt łowczy, bardzo pomocy w polowaniach.

Współcześnie yorki z powodzeniem trenują psie sporty. Zdarza się, że odpowiednie szkolenie sprawi, że czworonóg stanie się idealnym partnerem w tańcu artystycznym. Yorki często biorą udział w akcjach charytatywnych i terapeutycznych. Odwiedzają hospicja i domy opieki. Są bardzo łagodne, więc bez problemu nawiązują kontakt z drugim człowiekiem.

York - zdrowie

Yorki są długowiecznymi czworonogami. Potrafią dożyć nawet szesnastu lat! Do najczęstszych schodzeń zalicza się problem z wypadającą rzepką. Sporadyczne są przypadki chorób tchawicy. Yorki mają dość delikatny układ krwionośny, więc mogą występować problemy kardiologiczne.

Ze względu na specyficzną sierść yorki łatwo i często się przemaczają. Mogą wtedy dość szybko łapać przeziębienia.

York - cena

Zaleca się sprawdzić hodowlę yorków. Przeważnie cena jednego osobnika waha się między 1500 a 3000 zł. Oczywiście należy liczyć się ze sporymi kosztami pielęgnacji, które mogą wynosić nawet 400 zł miesięcznie.

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Yorki są bardzo uparte i niezależnepixabay/Dragon77

Kochają człowieka i bywają o niego zazdrosnepixabay/vvaterfall

Ich pielęgnacja jest bardzo drogapixabay/Kimulechka

Źródło: psy.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >