policja
Źródło: pixaba/diegoparra

Kierowca BMW celowo przejechał psa. Usłyszał wyrok

29 Grudnia 2020

Jest wyrok dla Radosława K., który celowo przejechał psa swoim samochodem marki BMW. Sąd w Puławach skazał mężczyznę na karę roku i dwóch miesięcy więzienia. Dodatkowo nakazał podanie wyroku do publicznej wiadomości.

36-letni Radosław K. umyślnie przejechał psa autem. Do zdarzenia doszło w sierpniu br. w miejscowości Janów koło Grabowa (woj. lubelskie). 36-latek celowo najechał na cudzego czworonoga, czarnego mieszańca, pozbawiając go życia.

Wyrok dla Radosława K., który przejechał psa

Sąd Rejonowy w Puławach orzekł, że 36-letni Radosław K. spędzi w więzieniu kilkanaście miesięcy. Mężczyzna usłyszał wyrok roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

36-latek otrzymał też zakaz posiadania psów przez trzy lata i musi zapłacić 4 tys. zł rzecz Schroniska dla Bezdomnych Psów w Puławach. Sąd nakazał również podanie wyroku do publicznej wiadomości przez jego wywieszenie na tablicy ogłoszeń sołectwa Janów i umieszczenie na stronie internetowej gminy Garbów.

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Kary za znęcanie się nad zwierzętami w Polsce nie są wysokie. Rzadko słyszy się również o wyrokach bez zawieszenia. Prawo mówi, że za znęcanie się nad zwierzętami można trafić do więzienia na 3 lata, a jeśli dochodzi do znęcania się ze szczególnym okrucieństwem to 5 lat. Karę 5 lat otrzymał w kraju jedynie Patryk M. (2020 rok). Sąd Okręgowy w Szczecinie stanął na wysokości zadania i wymierzył surowy wyrok dla 20-latka, który znęcał się nad kotami i zabił psa.

Wilk na polskiej drodze przeraził kierowców. W pysku niósł głowę psa, wstrząsający widokWilk na polskiej drodze przeraził kierowców. W pysku niósł głowę psa, wstrząsający widokCzytaj dalej

Kary za znęcanie się nad zwierzętami zostały zaostrzone w kwietniu 2018 roku. Osoba skazana może nie tylko trafić do więzienia, ale i Sąd może zarządzić przekazanie od 1 tys. do 100 tys. zł na cel związany z ochroną. Wcześniej najniższa kara pieniężna wynosiła 500 zł.

Wśród kar za znęcanie się nad zwierzętami istnieje również zapis o niemożliwości wykonywania zawodu, w których oprawca ma kontakt ze zwierzętami. Przykładowo, jeżeli lekarz weterynarii dopuszczał się znęcania się nad zwierzętami, może stracić uprawnienia i nie będzie mógł dłużej leczyć zwierząt. Poza tym istnieje też zapis o zakazie posiadania zwierząt.

Można zostać też ukaranym za "działania ukierunkowanego na zadanie bólu i cierpienia zwierzęciu". Aby stwierdzić znęcanie się nad zwierzęciem należy wykazać, że np. osoba posiadająca zwierzę nie karmi go, zamyka na balkonie bez dostępu do wody, bez dachu, bez możliwości wejścia do mieszkania, może być to również bicie, kopanie czy nieleczenie zwierzęcia.

Zobacz zdjęcie:

diegoparra

Pixabay/diegoparra

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: wp.pl

Następny artykuł