Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Przetrzymywali karpie bez wody, pakowali do worków foliowych także bez wody. Zapadł przełomowy wyrok
Monika Krupska
Monika Krupska 24.03.2022 19:00

Przetrzymywali karpie bez wody, pakowali do worków foliowych także bez wody. Zapadł przełomowy wyrok

karpie
pixaba/Letiha

- Historyczna chwila! Właśnie zapadł wyrok skazujący za znęcanie się nad karpiami, w sprawie o którą wraz z Fundacja Noga w Łapę walczyłyśmy niemal 10 lat! Sąd skazał 3 oskarżonych, którzy jako sprzedawcy przetrzymywali karpie bez wody i pakowali do worków foliowych bez wody. Polska grudniowa codzienność...a jednak od dziś takie osoby nie są już bezkarne! To przełom! - czytamy na Facebooku "W imieniu zwierząt i przyrody".

Wyrok w sprawie karpi 

Postępowanie w sprawie karpi trwało 10 lat. Dekadę temu w warszawskim sklepie E.Leclerc udokumentowano niehumanitarne traktowanie karpi oraz ich sprzedaż w suchych, pozbawionych wody reklamówkach. Sprawa nie była prosta, a na dodatek wcześniej została przegrana. Jak podaje noizz.pl, prowadząca awk. Karolina Kuszlewicz po przegranej w drugiej instancji doprowadziła do kasacji i ponownego rozpatrzenia sprawy. Po wielu latach procesowania się w końcu udało się wydać wyrok. 

- Oskarżony będący kierownikiem działu rybnego skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Pozostali dwaj, sprzedający na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. To kara adekwatna kara, zwłaszcza że w dacie czynu obowiązywały łagodniejsze przepisy niż dziś. Ale nie o karę tu chodzi, ale sam fakt skazania! To jest najważniejsze! - czytamy dalej na Facebooku.

Każdy ze skazanych ma rownież zapłacić nawiązkę.

- Sąd w ustnym uzasadnieniu wskazał "z całą stanowczością, że oskarżeni dopuścili się przestępstw"! Podkreślił, że jako osoby sprzedające ryby musieli zdawać sobie sprawę, że ich zachowanie powoduje cierpienie ryb. Uznał, że nie ma żadnych wątpliwości, że w takim stanie faktycznym, gdzie ryby trzymane są bez wody, pakowane do worków foliowych bez wody, rzucane do pojemników, dochodzi do cierpienia tych zwierząt - czytamy.

- Sąd dodał również, że ta sprawa jest przełomem. Zaś wyrok ma charakter wychowawczy i powinien oddziaływać nie tylko na oskarżonych, ale w ogóle na społeczeństwo, w tym duże koncerny, które wciąż dopuszczają do cierpienia karpi. Idzie zmiana! Idzie nowe! Tyle lat pracy, warto było, by usłyszeć dziś ten wyrok! - napisano na Facebooku.

Tagi: Polska Ryby