Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Gatunki zwierząt, które wyginęły w 2018. Żegnajcie na zawsze…
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 21.01.2019 18:23

Gatunki zwierząt, które wyginęły w 2018. Żegnajcie na zawsze…

Gatunki zwierząt, które wyginęły w 2018. Żegnajcie na zawsze...
fot. instagram.com @weatherindia, @super1.hr

Wymarłe gatunki – ich lista nieustannie się wydłuża. Ubiegły rok nie był wyjątkiem: w 2018 pożegnaliśmy na zawsze kilka gatunków zwierząt. Czy przerażającą tendencję można jeszcze zatrzymać? Poniżej znajdziecie zwierzaki, których już nigdy nie zobaczymy na oczy. Żegnajcie na zawsze…

Raport organizacji WWF jest naprawdę szokujący. Wynika z niego, że przez ostatnie pół wieku wyginęło ponad… sześćdziesiąt procent ryb, ssaków i gadów. To prawie tysiąc razy szybciej, niż jeszcze do niedawna zakładali naukowcy. Jak zatrzymać wymieranie mieszkańców naszej planety? Winny masowych wyginięć jest, rzecz jasna, człowiek i jego niszczycielska działalność: kłusownictwo, niszczenie naturalnych siedlisk, a także zmiana klimatu, którą wywołał swoją nieodpowiedzialnością. Poznaj wymarłe gatunki, z którymi pożegnaliśmy się w 2018 roku.

Które zwierzęta wyginęły w 2018 roku?

W 2018 roku bezpowrotnie pożegnaliśmy trzy gatunki ptaków. To hawajka czarnolica i cieślik duży, które występowały na Hawajach i liściowiec leśny z Brazylii. Smutną nowinę przekazali naukowcy reprezentujący międzynarodową organizację BirdLife.

Na razie badacze czekają na oficjalne potwierdzenie informacji, ponieważ uznanie danego gatunku za bezpowrotnie wymarły jest niezwykle czasochłonna. To wielka strata dla całego środowiska, ponieważ wszystkie wymarłe gatunki odgrywały konkretną rolę w danym ekosystemie, a kiedy ich zabraknie, dochodzi do zaburzenia. Z tego powodu jest tak istotne, by chronić wszystkie zwierzęta, nawet stanowiące zagrożenie dla człowieka.

Wymarłe gatunki: kogo pożegnaliśmy?

Rok 2018 przeszedł do historii: niestety z bardzo smutnego powodu. To w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy temu pożegnaliśmy ostatniego samca nosorożca białego. Naukowcy żywią jednak nadzieję, że dzięki pobranemu materiałowi genetycznemu uda się zapłodnić dwie pozostałe przy życiu samice.

W zeszłym roku śmierć przyszła także po ostatnich przedstawicieli gatunku pumy wschodniej. Zgodnie z pesymistycznymi przewidywaniami naukowców, krótko będziemy cieszyć się również obecnością morświna kalifornijskiego. Według szacunków, przy życiu pozostało zaledwie… trzydziestu osobników! Jedną z najsmutniejszych informacji było wymarcie salamandry olbrzymiej chińskiej. Ten gatunek zdołał przetrwać na ziemi aż 250 milionów lat! Niestety, ostatnie lata ingerencji człowieka w środowisko naturalne okazały się dla niego zabójcze.

Najbliższe lata będą rozstrzygające zarówno dla żyraf, jak i lemurów. Czy przyjdzie nam pożegnać się z tymi uroczymi zwierzętami na zawsze? Możemy mieć również wątpliwości co do monarchy zachodniego, czyli motyla, którego populacja zmalała w Stanach Zjednoczonych aż o 97 procent!

Jak zapobiec wyginaniu gatunków?

Nawet my możemy wpłynąć na przyszłość naszej planety i zapobiec wymieraniu kolejnych gatunków. Jak to zrobić?

Jeśli będziemy stawiać na ekologiczne rozwiązania, odmawiać kupowania produktów takich jak dywaniki i futra ze zwierząt, skórzane buty i torebki oraz ozdoby i biżuteria z kości, kłusownikom i firmom ich zabijanie zwyczajnie przestanie się opłacać.

Należy być także wyczulonym na to, skąd pochodzą nasi pupile. Jeśli marzymy o egzotycznym zwierzaku, wybierajmy wyłącznie sprawdzone sklepy zoologiczne, które posiadają zezwolenie na ich sprzedaż.

Zobacz zdjęcia zwierząt zagrożonych wyginięciem. Aż chce się płakać…

wymarłe gatunki

Trudno nam wyobrazić sobie świat bez lemurów. Niestety, za kilka lat te urocze zwierzęta mogą zniknąć z powierzchni planety.

wymarłe gatunki

Wymarłe gatunki: rok temu zmarł ostatni samiec białego nosorożca. Czy ten gatunek przeszedł już do historii?

wymarłe gatunki

Trudno nam wyobrazić sobie krajobraz afrykańskiej sawanny bez żyrafy. Niestety, rok temu jej dwa podgatunki trafiły na listę zwierząt, którym grozi wyginięcie.

wymarłe gatunki

Panda należy do najbardziej znanych gatunków zagrożonych wyginięciem.

wymarłe gatunki

Cieślik duży jest jednym z trzech gatunków ptaków, które wyginęły w 2018 roku.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile waży Karolina Szostak? Gwiazda schudła prawie 30kg!
  2. Gdzie mieszka Pola Raksa? Gwiazda mieszka w zaskakującym miejscu
  3. Koty są lepsze od psów? 8 dowodów, że to prawda
  4. Burza po premierze „Sanatorium miłości”. Komentarze widzów nie pozostawiają wątpliwości

źródła: wwf.pl, noizz.pl, wp.pl