Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Łódź: Milion złotych wsparcia dla zwierzaków. Na jaką pomoc mogą liczyć właściciele psów i kotów?
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 12.12.2020 01:00

Łódź: Milion złotych wsparcia dla zwierzaków. Na jaką pomoc mogą liczyć właściciele psów i kotów?

Zwierzaki w Łodzi otrzymają pomoc
Unsplash/Jerry Wang

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego w Łodzi okazała się być nadzwyczaj wyjątkowa - mieszkańcy poparli swoimi głosami aż 36 projektów dotyczących zwierząt, które zostaną zrealizowane na terenie miasta. Dzięki niemu milion złotych zostanie przekazanych jako wsparcie dla łódzkich czworonogów!

Zwierzęta w Łodzi są ważne

Projekt, który zdobył największe poparcie łodzian, nosi wdzięczną nazwę "Zwierzęta w Łodzi są ważne". W istocie, zwierzaki nie są im obojętne, skoro akurat ten projekt zostanie wcielony w życie. Składają się na niego cztery elementy: zakup wyposażenia dla Schroniska dla Zwierząt w Łodzi, Sekcji Konnej Straży Miejskiej w Łodzi, Animal Patrolu, a także dofinansowanie programu zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi. Na te wszystkie działania zostanie przekazanych aż milion złotych z Budżetu Obywatelskiego.

Schronisko zostanie wyremontowane i zmodernizowane, by poprawić jakość życia jego czworonożnych mieszkańców. Zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt dla Animal Patrolu, a także samochód, przyczepa do transportu koni i inne, drobne sprzęty dla Sekcji Konnej Straży Miejskiej.

Oprócz tego część dofinansowania zostanie przekazana na miejski program zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi, co dotyczy zwierzaków posiadających właścicieli. Będą mogli oni bezpłatnie zaczipować swoje psy i koty, a także - również za darmo - kastrować i sterylizować swoich podopiecznych. To bardzo ważne zabiegi, bez których liczba bezdomnych zwierząt stale by rosła.

Warto dodać, że w Łodzi od kilku lat realizowane są projekty, których celem jest zapobieganie bezdomności m.in. w opisany wyżej sposób. Dzięki nim z roku na rok do schronisk trafia coraz mniej bezpańskich zwierząt.

Lista wspaniałych projektów, które zostaną zrealizowane z myślą o zwierzętach, jest o wiele dłuższa. Choć projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne" jest duży i ambitny w realizacji, mieszkańcy zagłosowali także na inne, liczne, pomniejsze projekty osiedlowe.

Małe, ale nie mniej ważne

"Zwierzęta w Łodzi są ważne" to zaledwie jeden z 36 projektów, które za sprawą głosowania mieszkańców, zostanie zrealizowany na terenie miasta Łodzi. Z projektów ponadosiedlowych warto wymienić "Dofinansowanie działalności Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt", "Adoptuj pszczołę - pilotażowy program wsparcia ekologicznego pszczelarstwa miejskiego w Łodzi" czy projekt mający na celu pomoc miejskim, bezpańskim kotom z Łodzi.

Wśród projektów, które mają na celu pomoc łódzkim zwierzakom, zostały wyłonione także liczne projekty osiedlowe. Dużą popularnością cieszyły się nawet tak drobne projekty, jak zakup budek dla jeży i nietoperzy czy "kaczy katering", mający na celu poprawę jakości życia tych zwierzaków - szczególnie w okresie zimowym, ale nie tylko.

Fakt, że łodzianie przegłosowali aż 36 projektów dotyczących zwierząt, doskonale świadczy o tym, jak bardzo jego mieszkańcom zależy na zwierzętach - zarówno tych bezdomnych, skrzywdzonych, pracujących w służbie, a także tych dzikich. Los zwierząt ewidentnie nie jest obojętny łodzianom i wszyscy powinniśmy brać z nich przykład. Warto tutaj dodać, że nie jest to jedyne miejsce, w którym ludziom zależy na zwierzakach. Chętnych do pomocy można znaleźć wszędzie, nawet... wśród więźniów, o czym pisaliśmy tutaj.

W efekcie Budżet Obywatelski sprawi, że na terenie Łodzi zostanie zrealizowanych mnóstwo projektów dotyczących zwierząt. Ponadto, od nowego roku w życie mają też wejść nowe procedury z przyjmowaniem wolontariuszy w schroniskach - tak, by ułatwić weryfikację wiarygodności wolontariuszy oraz sprawić, by te procedury były dla wszystkich przyjazne. Ponadto, już powstała nowa strona internetowa Schroniska dla Zwierząt w Łodzi. Ma ona na celu ułatwienie przygotowania nowych właścicieli do adopcji zwierząt, ponieważ ten proces nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na stronie można znaleźć wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie.

Tagi: Zwierzęta