Swiatzwierzat.pl Pozostałe „Wilcze zjawy" w lasach pod Bydgoszczą. Wszystko widać na nagraniu
Mateusz Mikołajewski

„Wilcze zjawy" w lasach pod Bydgoszczą. Wszystko widać na nagraniu

9 stycznia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Niedawno w sieci pojawiło się intrygujące nagranie przedstawiające "wilcze zjawy". Jeden z internautów natrafił na nie w lesie nieopodal Bydgoszczy. Dzięki szybkiej reakcji, teraz i my możemy nacieszyć oczy ich widokiem. Takie spotkanie to prawdziwa rzadkość.

Pan Mateusz Mikołajewski miał ogromne szczęście. W trakcie pracy spotkał na swojej drodze dwa wilki, które na jego oczach bezszelestnie prześlizgnęły się w głąb lasu. Widok drapieżników wywołał w nim tak olbrzymi zachwyt, że postanowił uwiecznić go na nagraniu.

"Wilcze zjawy" w podbydgoskich lasach?

- Gdy wyznaczasz trzebież i kątem oka zauważysz ruch, warto mieć telefon w pogotowiu - napisał leśniczy z Nadleśnictwa Bydgoszcz, publikując intrygujące wideo.

Film został udostępniony również przez Lasy Państwowe i zatytułowany "wilcze zjawy". Trzeba przyznać, że niewprawne oko może uznać wilki przechadzające się nieopodal wsi Zamość za przywidzenie. Eksperci zapewniają jednak, że dwa dorosłe osobniki są jak najbardziej prawdziwe, a obecność tego gatunku na terenie Nadleśnictwa Bydgoszcz nie jest żadną tajemnicą.

Nasz sąsiad wilk

Wilk jest największym europejskim przedstawicielem psowatych, działającym w jednej z najlepiej zorganizowanych wśród ssaków struktur nazywaną watahą. To tajemnicze, a zarazem niezrozumiałe dla wielu osób stworzenie, które od wieków żyje w konflikcie z ludźmi. Wbrew opiniom, jakoby miał atakować bezbronne ofiary i budzić grozę, postanowił unikać potencjalnego zetknięcia się z naszym gatunkiem i pozostać w ukryciu. Właśnie dlatego spotkanie z wilkiem jest tak niecodziennym zdarzeniem.

W Polsce od 1998 roku wilk objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że bez zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nie można w żaden sposób ingerować w życie tych zwierząt. Nory wilków są od kwietnia do lipca objęte ochroną strefową – nie wolno zbliżać się do nich na mniej niż 500 m.

Zobacz nagranie:

Źródło: twitter/Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy