Dorożka konna już niedługo będzie tylko historią
Źródło: pixabay.com/Life-Of-Pix

Rzym zainspirował się Warszawą? Przełomowe wieści w kwestii koni

10 Grudnia 2020

Urzędnicy w Rzymie podjęli niełatwą decyzję. Chodzi o rezygnację z pewnej atrakcji turystycznej i tym samym, zadbanie o zdrowie zwierzaków. W Warszawie już dawno podjęto decyzję w sprawie dorożek, teraz nadszedł czas na Rzym.

W Rzymie podjęto decyzję w sprawie dorożek konnych. Wkrótce mają zostać one wycofane z ulic włoskiej stolicy. Włosi podjęli tę decyzję, być może czerpiąc przykład z Warszawy - tutaj dorożki wycofano już dawno temu i spotkać je można już tylko z dala od największego miejskiego zgiełku.

Zobacz także: Emilian Kamiński proponuje wigilię, jakiej jeszcze nie było

Decyzja dla dobra koni

Stolica Włoch bierze przykład ze stolicy Polski. Rzym planuje wycofać dorożki z ulic miejskich, tym samym mocno ograniczając tę działalność turystyczną. Decyzja podyktowana jest dobrostanem koni.

Urzędnicy włoscy chcą ograniczyć narażanie zwierząt na kontakt ze smogiem oraz ruchem ulicznym, który bywa niebezpieczny dla koni. Z dokładnie tych samych powodów Warszawa podjęła decyzję o wycofaniu dorożek do spokojniejszych okolic, czyli do Starego i Nowego Miasta.

Zobacz także: Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza

Nim dorożki znikną z Rzymu całkowicie, wpierw wprowadzona zostanie zmiana tras, którymi zwykle konie się poruszały. Trasy przejazdu będą teraz przejeżdżać tylko przez strefy zieleni miejskiej, unikając zgiełku ulicznego.

Dorożki konne będą też podlegały ciągłym kontrolom. Sprawdzane będzie, czy z końmi wszystko jest w porządku oraz, czy mają zapewniony najlepszy możliwy dobrostan w czasie pracy.

W Warszawie zmiany tras przejazdów dorożek są już wprowadzone, wiodą one jedynie po Starym i Nowym Mieście. Projekt wprowadzanych zmian tras oraz miejsc postoju koni zyskał pozytywną opinię Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, o czym poinformowała Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Rzym wycofuje dorożki

Na tę chwilę w Rzymie będą wprowadzone zmiany tras dla koni na takie, które będą lepsze z punktu widzenia ich dobrostanu. Będzie mniej zgiełku ulicznego, więcej zieleni, mniej smogu - wszystko po to, żeby wyszło to na zdrowie pracującym koniom. Niestety, nie każdy bierze dobro koni pod uwagę, o czym pisaliśmy tutaj.

Ale to dopiero początek zmian, urzędnicy nie zamierzają na tym poprzestać. Najpierw wprowadzą zmiany tras, a później zupełną modernizację. Nie będzie już tradycyjnych zaprzęgów.

W miejsce dorożek konnych zostaną wprowadzone pojazdy elektryczne. Te mają tę zaletę, że będą mogły bez przeszkód przemieszać się po całym mieście. Konie pójdą na zasłużoną emeryturę.

W bardzo podobny sposób myśleli urzędnicy z Warszawy, a ich pomysły i działania stanowiły inspirację dla władz Rzymu. Od zmiany tras na bardziej ekologiczne, po nowelizację turystycznego transportu i wprowadzenie pojazdów elektrycznych. Dorożki staną się już tylko historią.

Tysiące ludzi szukały ukrytego na zdjęciu psa. Niewielu się udało, a ty go widzisz?Tysiące ludzi szukały ukrytego na zdjęciu psa. Niewielu się udało, a ty go widzisz?Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: se.pl, abpoland.com

Następny artykuł