Swiatzwierzat.pl
Identyfikator dla psa

unsplash/Mia Anderson

Jak przygotować adresownik zgodnie z ideą zasady ostrożności?

22 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Eksperci ostrzegają o niebezpiecznym procederze z wykorzystaniem adresowników zwierząt. Jak się okazuje, coraz więcej osób wykorzystuje umieszczone na nich dane kontaktowe w niecnych celach. Lepiej zastanowić się dwa razy, co powinniśmy umieścić na identyfikatorze, gdyż skutki pomyłki mogą być katastrofalne.

Ile razy widziałeś na ulicy bądź w sieci ogłoszenia dotyczące zaginionych czworonogów? Czasami nie jesteśmy w stanie zapobiec nagłemu zniknięciu zwierzaka i nawet najbardziej grzeczny, posłuszny i ułożony pupil może oddalić się od domu, gdy się czegoś wystraszy.

Gdy jego poszukiwania nie przynoszą rezultatów, niezastąpioną pomocą okazuje się identyfikator. Jak alarmują eksperci, adresówka w nieodpowiednich rękach może być bardzo niebezpieczna.

Czemu służy identyfikator dla zwierząt?

Przypinana do obroży lub szelek adresówka to zazwyczaj cienka blaszka, kawałek metalu lub innego tworzywa, która przypomina nieco wojskowy nieśmiertelnik. Nie jest to jednak zwykła ozdoba - przede wszystkim jest nośnikiem najważniejszych informacji umożliwiających kontakt z właścicielem na wypadek zaginięcia lub wypadku ukochanego pupila.

Adresownik umożliwia szybszy powrót zwierzaka do stęsknionych opiekunów, a także pozwala na jego identyfikację, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i zwierzę zostanie przewiezione do klinki weterynaryjnej. Musi być lekka, odporna na zarysowania, łatwa do rozczytania, a przy tym nie powinna generować dźwięków czy sprawiać zwierzakowi dyskomfort.

Suczka Harriet

Suczka potrafiła spać wyłącznie na stojąco. Powód jej zachowania przyprawił wolontariuszy o łzy

CZYTAJ DALEJ

Jakie informacje umieścić na adresówce?

Skoro wiemy już, jaki cel spełnia identyfikator dla psa, warto zastanowić się nad tym, co powinien zawierać. Zdaniem większości opiekunów zwierząt muszą znaleźć się na nim trzy niezbędne informacje:

  • imię zwierzęcia

  • dane kontaktowe właściciela (najważniejszy jest numer telefonu)

  • adres zamieszkania

Oprócz tego można na niej zamieścić wymagania zdrowotne w przypadku, gdy pies cierpi na chorobę przewlekłą lub wymaga podawania leków. Niemniej jednak eksperci zwracają uwagę, iż adresówki coraz częściej stają się przyczyną strasznych wydarzeń, niżby szczęśliwych powrotów do domu.

Jak udowadnia historia pewnej młodej Amerykanki, kawałek metalu z wygrawerowanymi informacjami może posłużyć jako niebezpieczne narzędzie służące obsesyjnemu śledzeniu i prześladowaniu ofiar. Wystarczy ułamek sekundy, aby ktoś poznał nasze dokładne miejsce zamieszkania czy numer telefonu.

W obawie o bezpieczeństwo właścicieli zwierząt domowych specjalistka ds. bezpieczeństwa Barb Jordan radzi, aby na adresówce znajdował się wyłącznie numer telefonu z pominięciem adresu. Informacja dotycząca naszego miejsca zamieszkania powinna znajdować się wyłącznie na mikrochipie. Ponadto, Jordan ostrzega, aby pozwalać przypadkowym osobom na fotografowanie naszych podopiecznych, jeśli na zdjęciach widoczne są dane kontaktowe do właściciela.

Pamiętajmy, że przezorność może uchronić nas od wielu nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji.

Źródło: animalchannel.co/

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >