W Tatrach zamknięto szlaki. Niedźwiedzica wyprowadza młode
O zamknięciu szlaków TPN poinformował na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Pomimo zamieszczenia informacji 1 kwietnia zaznaczono, że nie jest to żart. Rejon turystyczny został zamknięty z powodów turystycznych, dokładnie przez niedźwiedzie, które wyszły z gawry.
Zamknięcie szlaków turystycznych
Misie gawrują w sąsiedztwie szlaku, w masywie Małego Kościelca. Rejon często uczęszczany przez turystów, został zamknięty do odwołania.
- Wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie, podkreślamy to co roku. Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – mówi Filip Zięba, specjalista od tatrzańskiej fauny, zastępca dyrektora TPN.
O dzisiaj, 2 kwietnia 2021 roku do odwołania zamknięto ruch turystyczny, narciarski, dla taternictwa i narciarstwa ekstremalnego. Gdzie dokładnie?
1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);2. Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);3. Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);4. Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);5. Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);6. Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);7. Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)
oraz drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:
Jesteśmy gośćmi w górach
Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w górach, a nie odwrotnie. Nie możemy zakłócać zwierzętom spokoju, ograniczać ich na ich terytorium.
- Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody. Zdarza się, że z tego powodu czasami musimy ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr i ograniczyć dostępność niektórych rejonów. Wierzymy, że ta decyzja przysłuży się przyrodzie. Dziękujemy za wsparcie naszych działań - dodają pracownicy parku.
Zobacz zdjęcie:
[EMBED-4351]
-
Pilny apel leśników! Na spacerach należy patrzeć pod nogi, jest niebezpiecznie
-
USA. Kolejny incydent z udziałem psa Joe Bidena. Znów zaatakował człowieka w Białym Domu
-
Pies znalazł ranną papugę w parku. Kilka tygodni później zaprzyjaźnił się z nią