Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Turyści nie dają spokoju fokom. Niektórzy rzucają w nie kamieniami
BRITISH DIVERS MARINE LIFE RESCUE

Turyści nie dają spokoju fokom. Niektórzy rzucają w nie kamieniami

23 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Organizacja British Divers Marine Life Rescue w Yorkshire donosi o serii ataków na foki. Mimo niezliczonej liczby apeli turyści i mieszkańcy nadmorskich miejscowości wciąż podchodzą do żyjących tam fok, a nawet rzucają w nie kamieniami.

Służby ratownicze w East Yorkshire ostrzegają ludzi, aby trzymali się z dala od młodych fok wypoczywających na plaży, które o tej porze roku nadal próbują samodzielnie odnaleźć się w świecie. Niewiele to jednak daje. W czasie świąt Wielkanocy zaobserwowano drastyczny wzrost liczby ataków na morskie stworzenia.

Tylko w Wielki Piątek pięć ataków na foki

Turyści dają się we znaki nie tylko na Helu. W hrabstwach Essex, Norfolk, Kent, Yorkshire i Northumberland w Wielkiej Brytanii w ciągu jednego dnia doszło do serii incydentów, w których ucierpiały morskie ssaki z rodziny fokowatych.

Tylko w Wielki Piątek od rana doszło już do pięciu incydentów. Organizacja British Divers Marine Life Rescue podkreśla, że przypadki drażnienia zwierząt zdarzają się często, ale jeszcze nigdy nie zanotowano ich tak wiele w tak krótkim czasie. Podchodzenie, dotykanie, zaganianie do wody - to tylko niektóre naganne zachowania ludzi w stosunku do fok odpoczywających na plaży. Ratownicy z Yorkshire zostali poinformowani o 4-miesięcznej samicy foki, którą próbowano podnieść za tylne płetwy i przeciągnąć z powrotem do morza. Z relacji jednej z wolontariuszek wynika, że foka była obrzucana piaskiem i kamieniami, przez co odniosła obrażenia oka i głowy.

Z kolei w hrabstwie Kent w incydencie aktywny udział brał pies, którego właściciel puścił luzem po plaży. Czworonóg ganiał przestraszoną fokę, wywołując u niej olbrzymi stres.

- Trudno powiedzieć, dlaczego niektórzy uważają, że można kamienować foki, ciągnąć je za płetwy lub celowo napuszczać na nie swoje psy - zastanawiają się przedstawiciele British Divers Marine Life Rescue.

Ekolodzy tłumaczą, że takim zachowaniem nie tylko zakłócamy spokój dzikich zwierząt, ale też narażamy się na niebezpieczeństwo. Przekonała się pewna mieszkanka Yorkshire, która podczas próby podniesienia foki i pokazania jej swoim dzieciom została ugryziona. Dowodzi to temu, że w skrajnych przypadkach foki mogą poczuć się zaszczute i stać się agresywne wobec człowieka.

Co zrobić jak zobaczysz fokę?

Naturalnym zachowaniem wobec każdego dzikiego zwierzęcia powinien być dystans. Nie powinniśmy ich ani przyzwyczajać do swojej obecności, ani próbować dokarmiać ani głaskać. Pamiętajmy, że to foka jest mieszkańcem plaży, a my jesteśmy tu tylko gościnnie przez krótki okres w roku.

To, że foki wychodzą na ląd nie jest niczym niezwykłym. Robią to, ponieważ nie są w stanie pływać przez cały czas i zwyczajnie muszą odpocząć, wysuszyć swoje futro przed dalszym polowaniem i łapaniem ryb. Nie zapominajmy jednak, że część osobników znajdujących się na plażach może być chora, ranna lub sława i przez to niezdolna do ucieczki. Wówczas naszym obowiązkiem jest im pomóc - ale z głową!

Jak zatem reagować w sytuacji, gdy zobaczymy fokę na plaży? Jeżeli martwi cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia, w pierwszej kolejności zawiadom Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Stacja zawiadamia wolontariuszy Błękitnego Patrolu, którzy są obecni wzdłuż wybrzeża. Zrób także zdjęcia z bezpiecznej odległości, gdyż na jego podstawie możliwe będzie określenie płci, gatunku i stanu zdrowia, w jakim to zwierzę się znajduje.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: standard.co.uk, natemat.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy