Swiatzwierzat.pl
Ślub

pixabay/Bairyna

Białe gołębie na ślubie: romantyczny zwyczaj czy okrutna praktyka?

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpoczyna się coroczny sezon ślubny. Większość nowożeńców stara się zaskoczyć gości i przygotować dla nich pełen atrakcji występ. Wypuszczanie białych gołębi przed kościołem jest jednym ze sposobów na niepowtarzalne zwieńczenie ślubnej ceremonii. Co się z nimi później dzieje? Mało kto zadaje sobie to pytanie.

Białe gołębie wypuszczone w niebo zaraz po sakramencie to widok zapierający dech w piersiach zarówno dla Państwa Młodych jak i zaproszonych gości. Nie ma co się dziwić, że to właśnie te zwierzęta stały się jedną ze ślubnych atrakcji.

Gołębie są znane z tego, że łączą się w pary na całe życie. Symbolizują jedność, pokój i miłość, dlatego oswobodzenie ich ma zagwarantować szczęście Młodej Parze i przypieczętować ich związek. Tymczasem niewiele osób ma świadomość, że w większości przypadków zwierzęta ozdobne po spełnieniu roli ślubnej atrakcji czeka niechybna śmierć.

Gołębie na ślubie - symbol miłości skazany na śmierć

Wbrew pozorom po wypuszczeniu ptaków w powietrze one wcale nie wracają do swoich gołębników, a ich los nie jest taki bajkowy, jak mogłoby się zdawać. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie odmiany tych ptaków można bezpiecznie wypuścić w niebo i oczekiwać, że wrócą całe i zdrowe do hodowcy.

Gołebie ozdobne, nazywane pawikami, zawdzięczają swą nazwę temu, że ich duży ogon jest stale wachlarzowato rozłożony, jak u pawia. Co prawda na zdjęciach z zaślubin prezentują się przepięknie, ale zwierzęta te tracą instynkt powrotu do gniazda i umiejętność dłuższego lotu, w związku z czym, jedyne co ich czeka, to niechybna śmierć.

Border collie

7 najbardziej odpornych na choroby psich ras. Weterynarze je polecają

CZYTAJ DALEJ

Szkodliwa moda ślubna

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział we Wronkach udostępniło w mediach społecznościowych historię pani Anny, która znalazła wychudzonego gołębia ozdobnego.

- Był strasznie wychudzony, bardzo spragniony, nielotny, ledwie oddychał, nie miał obrączki... Życie z niego szybko uciekało - czytamy we wpisie.

Kobieta starała się mu pomóc najlepiej, jak tylko potrafiła, ale mimo ogromnego zaangażowania historia zwierzęcia nie zakończyła się happy endem. Ptaka nie udało się uratować. Aktywiści przytaczają także równie przykrą historię opowiedzianą przez panią Justynę:

- Widziałam tydzień temu ślub, śliczna panna młoda, sympatyczny pan młody. I skrzynia 10 " pawików ", przepięknej urody ptaków... Wypuszczone ze skrzyni przecudnie wzbiły się w górę, aby zapozować do idealnych zdjęć, pamiątek na długie lata… a nie, wróć… gołębie w panice zaczęły obijać się o mur budynku, wpadać na okna i do pomieszczeń, gdzie okna były otwarte, jeden upadł na ziemię i wybiegł na ulicę... - opisano na Facebooku.

Pani Justyna dodaje, że kilka dni po ślubie zwierzęta były widziane na ulicach miasta. Część z nich straciła życie w tragicznych okolicznościach, m.in. w wyniku zderzenia z nadjeżdżającymi samochodami. Kobieta dodaje, że sprzedawca gołębi zapewnił parę młodą przed ślubem, że "nic się nie trzeba martwić, te gołębie nie wracają, trzeba dać im czas na przystosowanie się do życia w nowym miejscu".

Chociaż od publikacji minęło już kilka lat, temat pozostaje niezmiennie aktualny.
Choć aktywiści pro-zwierzęcy od lat apelują o zaprzestanie tej praktyki, nadal nie brakuje chętnych do korzystania z tego typu usług, a tego rodzaju atrakcja w dalszym ciągu stanowi nieodłączny element polskich ślubów.

Co myślicie o wypuszczaniu gołębi na ślubie? Jesteście jej zwolennikami, czy przeciwnikami? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: facebook/Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział we Wronkach, gazeta.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >