Swiatzwierzat.pl Pozostałe Tresowane delfiny w bazie w Sewastopolu. Do czego wykorzystują je na Morzu Czarnym?
pixabay/DimitroSevastopol

Tresowane delfiny w bazie w Sewastopolu. Do czego wykorzystują je na Morzu Czarnym?

28 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Analitycy z amerykańskiej organizacji non-profit, US Naval Institute (USNI) przeanalizowali zdjęcia satelitarne wykonane nad bazą morską w Sewastopolu nad Morzem Czarnym. Zidentyfikowano na nich zagrody dla delfinów, które są wykorzystywane przez Rosjan. W jakim celu umieszczono je akurat tam?

Jak podaje "The Guardian", amerykańscy analitycy dokonali przeglądu zdjęć satelitarnych bazy wojskowej w porcie w w Sewastopolu na Krymie. Miejsce to jest najważniejszą bazą morską sił rosyjskich na Morzu Czarnym i wymaga zaostrzonej ochrony.

Specjalnie wyszkolone delfiny w służbie Rosji

Na udostępnionych fotografiach widać, że Rosja rozmieściła wyszkolone delfiny wojskowe w swojej bazie morskiej na zaanektowanym Krymie. Zdjęcia przedstawiają dwie zagrody dla morskich stworzeń, które pojawiły się tam w lutym, czyli w momencie rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Należy podkreślić, że analitycy dokonujący przeglądu zdjęć satelitarnych już w 2018 roku ujawnili, że Rosja trenowała delfiny do celów wojskowych. Wówczas robiła to w swojej bazie morskiej w Tartus w Syrii, podczas wojny syryjskiej.

Co więcej, w czasie zimnej wojny zarówno USA, jak i ZSRR szkoliły morskie ssaki, by te - za pomocą echolokacji - wykrywały podwodne obiekty, takie jak np. miny morskie.

W jakim celu delfiny są obecnie wykorzystywane przez rosyjską marynarkę wojenną? Zdaniem amerykańskich ekspertów zwierzęta wyposażone w uprzęże ze sprzętem monitorującym służą do odzyskiwania przedmiotów lub odstraszania nurków przeciwnika.

Po odpowiednim treningu stworzenia te mogły otrzymać zadanie obrony wejścia do portu przed nurkami, by powstrzymać jego infiltrację przez agentów służb specjalnych, np. w celu sabotażu okrętów wojennych. Choć baza w Sewastopolu znajduje się poza zasięgiem ukraińskich pocisków, zacumowane z niej jednostki są narażone na podwodne ataki.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: rp.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy