Tragiczny wypadek w Puszczy Białowieskiej. Życie straciło 21 żubrów
W okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej doszło do tragicznego wypadku. Stado żubrów, liczące co najmniej 100 osobników, przechodziło przez zamarznięty staw. W najmniej spodziewanym momencie pod częścią z nich załamał się lód.
Białoruskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska przekazało dramatyczną wiadomość. W stawie, przez który przepływa rzeka Miedzianka, dopływ Narwi, znaleziono 21 ciał zwierząt objętych ochroną gatunkową.
Tragiczny wypadek w Puszczy Białowieskiej. 21 żubrów utopiło się w stawie
Według zagranicznego ministerstwa, przez zbiornik skuty lodem przechodziło stado około 100 żubrów. Nagle pokrywa lodowa zaczęła pękać. Nie wszystkie zwierzęta zdołały się wydostać na brzeg. 21 osobników niestety utonęło.
Białoruska stacja telewizyjna Biełsat TV przekazała, że ciała żubrów zostały wyciągnięte spod lodu przez służby leśne. Białoruscy leśnicy znaleźli też w okolicy zagryzione przez wilki cielę żubra. Obecnie na miejscu pracuje komisja, złożona z ekspertów kilku instytucji państwowych.
Żubry w Polsce i na Białorusi
Żubr - symbol regionu Puszczy Białowieskiej, podlega ścisłej ochronie zarówno w Polsce, jak i na Białorusi. Na początku 2020 roku u naszych sąsiadów ze Wschodu żyło 2101 osobników tego gatunku. Dla porównania w Polsce było ich wtedy 2269, w Rosji 1588, a w Niemczech 564. W tych czterech państwach zamieszkiwało więc 77 proc. światowej populacji. W maju 2021 roku władze białoruskiego Parku Narodowego "Puszcza Białowieska" poinformowały, że zgodnie z wynikami przeprowadzonej inwentaryzacji liczba pogłowia wynosi 675. Statystyki poważnie przekroczyły optymalny poziom, dlatego część zwierząt sprzedano lub przetransportowany do Kostromy w Rosji. Dokładna liczba pozostaje jednak nieznana.
Tymczasem po polskiej stronie Puszczy Białowieskiej mieszka 715 żubrów, zaś w całej Polsce jest ich ponad 2,3 tys. (stan na koniec 2020 roku). Większość z nich żyje na wolności, w hodowlach, ogrodach zoologicznych oraz innych zwierzyńcach.
Źródło: next.gazeta.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Golden retriever kopie w śniegu. Dzięki temu ocalił życie czworonożnego przyjaciela
-
Nie żyje legendarny Magawa - szczur, który uratował niezliczone istnienia ludzkie
-
W domu Szymona Hołowni rośnie przyszły weterynarz? Wpis na Instagramie rodzi wiele pytań