Swiatzwierzat.pl Pozostałe Szopy pracze w natarciu. Szkodniki o uroczym pyszczku coraz częściej grasują w Polsce
youtube/samanoPL

Szopy pracze w natarciu. Szkodniki o uroczym pyszczku coraz częściej grasują w Polsce

29 października 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Inwazja przybyszów zza oceanu dotarła do Polski. W ostatnim czasie w rezerwacie Skarpa Ursynowska oraz w powiecie starachowickim potwierdzono obecność szopów praczy. Chociaż to zwierzątko o słodkim pyszczku wygląda niepozornie, stanowi prawdziwe zagrożenie dla rodzimej flory i fauny.

Szop pracz to średniej wielkości ssak należący do rodziny szopowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej, a do Europy został sprowadzony jako zwierzę futerkowe.

W Polsce pojawił się w latach 90. Zwierzęta te można zauważyć w ogrodach, rezerwatach przyrody oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Czy powinniśmy się bać zwierzęcych przybyszów z dalekich krain?

Obcy nadchodzą

Jak donoszą miłośnicy dzikich zwierząt, futrzasty gość z Ameryki coraz częściej widziany jest w kraju nad Wisłą. Zwierzę o charakterystycznej czarnej masce na pyszczku, przywodzącej na myśl bandytę, zadomowił się na Ursynowie w pobliżu SSGW. To już trzeci udokumentowany przypadek występowania tego zwierzęcia w Warszawie.

Tymczasem w regionie świętokrzyskim w gminie Pawłów również zaobserwowano kolejnego "cudzoziemca". Mieszkaniec przyłapał go wspinającego się na słup energetyczny.

- Wczoraj (28 października) dotarła do nas wiadomość od jednego z mieszkańców gminy Pawłów, że pojawiło się u niego dosyć dziwne zwierzątko. Na początku było zaobserwowane w stogu siana. Następnie psy, które błąkały się w okolicy zagoniły zwierzę na słup energetyczny. Dobrze się złożyło, że mieszkaniec gminy Pawłów miał przy sobie telefon, którym sfotografował zwierzę - powiedział przyrodnik Jacek Major w rozmowie z "Eską".

„Nie wiadomo czy cieszyć się, czy płakać"

Ze względu na słodki pyszczek, miękkie futerko i wrodzony wdzięk, szopy pracze coraz częściej hodowane są w domach jako pupile. Jednakże dr Łukasz Bożycki zaznacza, iż to, że szopy żyjące na wolności czują się dobrze w Polsce, niekoniecznie jest dobre dla innych gatunków zwierząt. Ich rozprzestrzenianie się ma bezpośredni, negatywny wpływ na rodzime ekosystemy. Pojawienie się szopów w okolicach SGGW nie zwiastuje niczego dobrego, gdyż są one konkurencją dla lisa i borsuka, które występują na Skarpie Ursynowskiej. Eksperci zauważają, że są one również odpowiedzialne za niszczenie lęgów ptaków wodnych gniazdujących w dziuplach. Ponadto mogą przenosić wściekliznę i wiele innych chorób i pasożytów. Jeśli zauważysz szopa pracza na wolności, prosimy o zgłoszenie tego faktu odpowiednim organom.

Zobacz zdjęcia i film:

Źródło: haloursynow.pl, eska.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy