Swiatzwierzat.pl Psy Jak często należy karmić szczeniaki? Pełna miska nie jest dobrym rozwiązaniem
pixabay/jagdprinzessin

Jak często należy karmić szczeniaki? Pełna miska nie jest dobrym rozwiązaniem

19 sierpnia 2020
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Szczeniak w swoich pierwszych miesiącach życia potrzebuje spersonalizowanej diety, która umożliwi mu prawidłowy rozwój, a w przyszłości - wyrośnięcie na zdrowego dorosłego psa. Pierwsze 3-4 tygodnie życia malucha to okres, w którym zwierzę jest karmione wyłącznie mlekiem matki. W tym czasie szczenięta są od niej całkowicie uzależnione, dlatego ingerencja w ich dietę nie powinna mieć miejsca. Jednakże, wraz z osiągnięciem 5-tygodni ich sposób żywienia ulega dużej zmianie, a mleko suczki nie zaspokaja już ich potrzeb żywieniowych. Wielu właścicieli psów może zadawać sobie nurtujące pytanie - jak często i w jaki sposób prawidłowo karmić szczenięta?

Metabolizm a dieta szczeniaka

Zbilansowana dieta szczenięcia ma wielkie znaczenie dla rozwoju ich organizmu oraz zdrowia i odporności. Po osiągnięciu 6-8 tygodni szczenięta jedzą już same i mają większe zapotrzebowanie żywieniowe niż psy dorosłe. W swojej diecie wymagają dużej ilości tłuszczy, ponieważ stanowią on główne źródło energii. Nie może też zabraknąć białka, które odpowiada za materiał budulcowy tkanek, oraz cennych witamin i minerałów. W diecie szczeniąt szczególnie ważna jest także zawartość i wzajemne proporcje wapnia i fosforu. Eksperci psiego żywienia podkreślają, że ich stosunek w karmie dla juniorów powinien wynosić od 1:1 do 1,8:1 z przewagą wapnia. Niedobory tych pierwiastków mineralnych w organizmie mogą skutkować zaburzeniami w rozwoju układu kostnego.

Szczeniętom powinna być podawane jedzenie pełnoporcjowe - suche i mokre, dlatego karma typu “junior”, która charakteryzuje się wyższą kalorycznością, lepszą strawnością i zawartością wszystkich składników odżywczych potrzebnych szczenięciu będzie idealnym wyborem. Różnice rasowe także odgrywają dużą rolę w prawidłowym żywieniu szczeniąt. Należy pamiętać, że w zależności od rasy i oczekiwanej masy ciała, psiaki osiągają dorosłość w różnym wieku . Docelową wielkość najszybciej osiągają psy miniaturowe, następnie małe, zaś psy ras średnich i dużych rosną najdłużej - nawet do 18 miesiąca życia.

Nie można także zapominać o prawidłowej częstotliwości karmienia pupili. Szczenięta, choć odznaczają się szybką przemianą materii, to mają mniejsze żołądki, które nie potrafią pomieścić dużej ilości pokarmu i łatwo się przeciążają. Dorosłemu psu w zupełności wystarczą 2-3 posiłki dziennie, lecz młodszy zwierzak będzie wymagał częstszego karmienia mniejszymi porcjami o regularnych porach dnia. Częstotliwość karmienia szczeniąt zależy od ich wieku i przedstawia się następująco: od 6 do 8 tygodni pokarm podaje się 4-5 razy dziennie, od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia - 3-4 razy dziennie, od 7 miesiąca życia - 2-3 razy dziennie, tak jak u psów dorosłych. Na wypadek jakichkolwiek niejasności, producenci jedzenia dla zwierząt domowych umieszczają na opakowaniach i saszetkach karmy wszelkie potrzebne informacje na temat zbilansowanej diety czworonogów, aby ich właściciele mogli odpowiednio dopasować ją do potrzeb ich milusińskich.

Źródło: rmf.fm

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy