Jaka jest rasa psa polskich gwiazd?
Źródło: instagram/thepuppycarmel

Ukochany pies Sylwii Przybysz i Jasia Dąbrowskiego. Co wiemy o rasie cavalier king charles spaniel?

26 Maja 2020

Spaniele to urocze psiaki, od których ciężko oderwać wzrok. Okazuje się, że miłośników tej rasy jest bardzo dużo, m.in. czworonoga tej rasy posiadają Sylwia Przybysz i Jaś Dąbrowski. Dlaczego zdecydowali się na te psiaki?

Sylwia Przybysz, polska piosenkarka i youtuberka wraz z partnerem, Jasiem Dąbrowskim, youtuberem i prezenterem mają psa rasy cavalier king charles spaniel. Zwierzak jest w rodzinie od kilku lat. Przypomnijmy, Sylwia dostała do w prezencie na 19. urodziny od swojego ex partnera, Artura Sikorskiego. Spaniel otrzymał na imię Carmel i szybko stał się gwiazdą Instagrama! Czworonóg udzielał już nawet wywiadów np. "Dzień Dobry TVN". W czym tkwi sekret tej rasy?

Cavalier king charles spaniel - pochodzenie

Choć cavalier king charles spaniel to raczej typowy pies do towarzystwa, to jego historia sięga... psów myśliwskich. Historyczna arystokracja chętnie utrzymywała te czworonogi, by towarzyszyły szlachcie w częstych polowaniach. Przodkowie przedstawicieli tej rasy są owiani tajemnicą. Naukowcy domyślają się, że ich "dziadkami" mogą być hiszpańskie psy na trufle, które pozostawiły w spadku słynne kręcone włosie. Niektórzy sądzą, że cavalier king charles spaniel to krzyżówka europejskich psów salonowych z azjatyckimi miniaturami.

Te psy często towarzyszyły władcom świata. Niektórzy królowie lub książęta specjalizowali się w konkretnych kolorystykach czworonogów.

Cavalier king charles spaniel - charakter

Psy tej rasy mają raczej dość umiarkowany temperament, nie są urodzonymi rozrabiakami, choć oczywiście kochają beztroską zabawę i przygodę. To bardzo wesołe czworonogi, wykazujące się niesamowitą pewnością siebie i otwartością na świat. Lubią towarzystwo zarówno człowieka, jak i innych zwierząt. Niektóre osobniki mogą być raczej niepewne i lękliwe, jednak można nad tym pracować z udziałem specjalisty i psiego psychologa.

Cavalier king charles spaniel to wrażliwiec wśród psów. Nie znosi samotności, bardzo źle na niego wpływa także krzyk i podniesiony głos. Psy tej rasy są bardzo tolerancyjne, szybko odnajdują się w nowych warunkach.

Cavalier king charles spaniel - dla kogo ta rasa?

Te czworonogi są raczej bardzo uniwersalne. Odnajdą się w każdych warunkach mieszkalnych. Nie potrzebują wielkiego podwórka, by czuć swobodę i wolność. Uwielbiają dzieci, więc bezproblemowo dogadają się z pociechami. Oczywiście rodzic powinien monitorować zabawę, bo charles spaniel jest bardzo delikatny, łatwo można przypadkiem wyrządzić mu krzywdę. Ze względu na łatwość adaptacji, to idealna rasa dla podróżujących ludzi, którzy dość często zmieniają adres zamieszkania. Z opieką nad nim poradzą sobie niedoświadczeni właściciele oraz osoby starsze.

Cavalier king charles spaniel - umiejętności

Spaniele to głównie psy do towarzystwa, choć nie zatraciły one instynktu myśliwskiego. Kochają sporty, można z nimi ćwiczyć na przykład taniec. Doskonale sprawdzają się w dogoterapii – często są wykorzystywane w pracy z dziećmi, także w szpitalach i hospicjach.

Cavalier king charles spaniel - wady i zalety

ZALETY:
- przywiązany do opiekuna
- przyjacielski
- tolerancyjny
- inteligentny
- dogaduje się z innymi zwierzętami w domu
- lubi dzieci

WADY:
- czasem nieśmiały
- samce miewają skłonność do znaczenia terenu

Cavalier king charles spaniel - zdrowie

Niektóre choroby mogą się ujawniać w starszym wieku. Najpoważniejszym schorzeniem, na które może cierpieć spaniel, jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca. Właściciel powinien często zabierać psa do weterynarza w celu wykonania niezbędnych badań.

DZISIAJ GRZEJE:1. Spędził ponad 1000 dni w schronisku. Buldog tracił nadzieje na nowy dom2. Kot każdego dnia żebrał w sklepie o mięso, którego nie zjadał. Sprzedawca odkrył jego tajemnicę, trudno powstrzymać łzy

Niektóre osobniki mogą mieć również problemy ze wzrokiem. Nisko osadzone oczy są podatne na urazy mechaniczne. Badania okulistyczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku.

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Para uwielbia swojego psiakaPara uwielbia swojego psiaka
instagram/thepuppycarmel

Zwierzę jest naprawdę rozpieszczane przez rodzicówZwierzę jest naprawdę rozpieszczane przez rodziców
instagram/thepuppycarmel

Pies gwiazd jest bardzo słodkiPies gwiazd jest bardzo słodki
instagram/thepuppycarmel

Można się nim zachwycić!Można się nim zachwycić!
instagram/thepuppycarmel

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies przyniósł porzuconego szczeniaka. W końcu dowiedzieli się, jakim jest zwierzęciem i zamarli z wrażenia
  2. 13-letnie dziecko skrzywdziło kota. Właścicielka zwierzaka ukarała je w ten sam sposób
  3. Spuścili psa ze smyczy. Chwilę później zwierzę zaatakowało małą sarenkę. Weterynarze nie mieli szans
  4. Czy mężczyzna, który próbował utopić niedźwiedzia zostanie ukarany? ZOO wydało oświadczenie
  5. Niedźwiedzie z zoo zostały przeniesione. Znamy szczegóły wstrząsającej akcji, była potrzebna narkoza
  6. Przełom w Wuhan. Wprowadzono zakaz spożywania dzikich zwierząt

Źródło: psy.pl

Następny artykuł