Swiatzwierzat.pl

instagram/thepuppycarmel

Ukochany pies Sylwii Przybysz i Jasia Dąbrowskiego. Co wiemy o rasie cavalier king charles spaniel?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Michał Trusewicz

Sylwia Przybysz, polska piosenkarka i youtuberka wraz z partnerem, Jasiem Dąbrowskim, youtuberem i prezenterem mają psa rasy cavalier king charles spaniel. Zwierzak jest w rodzinie od kilku lat. Przypomnijmy, Sylwia dostała do w prezencie na 19. urodziny od swojego ex partnera, Artura Sikorskiego. Spaniel otrzymał na imię Carmel i szybko stał się gwiazdą Instagrama! Czworonóg udzielał już nawet wywiadów np. "Dzień Dobry TVN". W czym tkwi sekret tej rasy? 

Cavalier king charles spaniel - pochodzenie

Choć cavalier king charles spaniel to raczej typowy pies do towarzystwa, to jego historia sięga... psów myśliwskich. Historyczna arystokracja chętnie utrzymywała te czworonogi, by towarzyszyły szlachcie w częstych polowaniach. Przodkowie przedstawicieli tej rasy są owiani tajemnicą. Naukowcy domyślają się, że ich "dziadkami" mogą być hiszpańskie psy na trufle, które pozostawiły w spadku słynne kręcone włosie. Niektórzy sądzą, że cavalier king charles spaniel to krzyżówka europejskich psów salonowych z azjatyckimi miniaturami.

Te psy często towarzyszyły władcom świata. Niektórzy królowie lub książęta specjalizowali się w konkretnych kolorystykach czworonogów.

Cavalier king charles spaniel - charakter

Psy tej rasy mają raczej dość umiarkowany temperament, nie są urodzonymi rozrabiakami, choć oczywiście kochają beztroską zabawę i przygodę. To bardzo wesołe czworonogi, wykazujące się niesamowitą pewnością siebie i otwartością na świat. Lubią towarzystwo zarówno człowieka, jak i innych zwierząt. Niektóre osobniki mogą być raczej niepewne i lękliwe, jednak można nad tym pracować z udziałem specjalisty i psiego psychologa.

Cavalier king charles spaniel to wrażliwiec wśród psów. Nie znosi samotności, bardzo źle na niego wpływa także krzyk i podniesiony głos. Psy tej rasy są bardzo tolerancyjne, szybko odnajdują się w nowych warunkach.

Cavalier king charles spaniel - dla kogo ta rasa?

Te czworonogi są raczej bardzo uniwersalne. Odnajdą się w każdych warunkach mieszkalnych. Nie potrzebują wielkiego podwórka, by czuć swobodę i wolność. Uwielbiają dzieci, więc bezproblemowo dogadają się z pociechami. Oczywiście rodzic powinien monitorować zabawę, bo charles spaniel jest bardzo delikatny, łatwo można przypadkiem wyrządzić mu krzywdę. Ze względu na łatwość adaptacji, to idealna rasa dla podróżujących ludzi, którzy dość często zmieniają adres zamieszkania. Z opieką nad nim poradzą sobie niedoświadczeni właściciele oraz osoby starsze.

Cavalier king charles spaniel - umiejętności

Spaniele to głównie psy do towarzystwa, choć nie zatraciły one instynktu myśliwskiego. Kochają sporty, można z nimi ćwiczyć na przykład taniec. Doskonale sprawdzają się w dogoterapii – często są wykorzystywane w pracy z dziećmi, także w szpitalach i hospicjach.

Tagi:

Cocker spanielZwierzętaPies

Podobne artykuły

Gwiazdy i ich zwierzęta

Agnieszka Woźniak-Starak przestraszyła się nie na żarty. Teraz przestrzega właścicieli psów
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Piotr Rubik wydał majątek na psa z pseudohodowli. Kwota przyprawia o zawrót głowy
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Zofia Zborowska w żałobie. Straciła najwierniejszego przyjaciela, cała rodzina żegna Ziutka
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Filip Chajzer kupił psa. Ma niezwykłą zdolność, idealnie nadaje się do tropienia trufli
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Anna Karwan pochwaliła się owczarkiem australijskim. Czy kupowanie rasowych psów to snobizm?
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Królowa Elżbieta II tuż przed śmiercią złamała rodzinną tradycję. Zrobiła to z miłości do zwierząt
Czytaj więcej >
Michał Trusewicz

Michał Trusewicz urodził się w 1995 roku, skończył warszawską polonistykę. Prowadzi pismo literackie "Wizje". Ma malutkiego psa - Dycię, planuje kolejne. Mieszka w Warszawie.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]