Swiatzwierzat.pl
słoń i słoniątko

pixabay.com/Free-Photos

Tragedia w Afryce. Nie żyje 350 słoni. Naukowcy mają dwie teorie

2 Lipca 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Słonie znalezione martwe w Botswanie skoncentrowane były wokół jednego z wodopojów. Naukowcy starają się dojśc do prawdy, mimo braku zaangażowania ze strony władz państwowych, które odrzucały propozycje pomocy ze strony fundacji, dzi

Słonie masowo padają w delcie rzeki Okawongo, jednego z głównych źródeł słodkiej wody w okolicy. Martwe zwierzęta były w różnym wieku, różnej płci i różnych rozmiarów. Nie wykazywały żadnych widocznych śladów choroby. Jedyną wskazówką może być fakt, że około 70 proc. ciał znaleziono w okolicy wodopoju. W sąsiednich regionach nie zgłaszano przypadków masowego wymierania tego zagrożonego gatunku. Sformułowano dwie główne hipotezy, które mają wyjaśnić co spowodowało to zjawisko, brakuje jednak środków, by potwierdzić, którąś z nich. Rządowi Botswany zarzuca się w tej kwestii opieszałość i niedostateczne zaangażowanie w rozwiązanie problemu.

Słonie zachowywały się dziwnie

Świadkowie zgłaszali przypadki nietypowych zachowań u słoni, które miały zachowywać się apatycznie oraz chodzić w kółko. Takie zachowanie może wskazywać na problemy neurologiczne. Początkowo naukowcy sądzili, że za masowe wymieranie tego gatunku może odpowiadać bakteria wąglika, jednak nie wykryto jej obecności w regionie w którym znaleziono martwe słonie. Obecnie bada się możliwość zatrucia zwierząt lub wystąpienia nowego, nieznanego dotąd wirusa lub bakterii. Kłusownicy często posługują się trującymi substancjami w polowaniach na słonie, jako że zależy im jedynie na ich kłach, których większość trucizn nie uszkadza. Jednak w wypadku zastosowania trucizny, obserwujemy także zgony zwierząt padlinożernych zwabionych do ciał, co w tym wypadku nie miało miejsca.

- Dostrzeżono 169 martwych zwierząt w trakcie 3 godzinnego przelotu samolotem nad tym regionem. To niespotykana dotąd liczba. - stwierdził doktor Neil McCann pracujący w fundacji zajmującej się pomocą zagrożonym gatunkom.

Słonie są gatunkiem zagrożonym. Degradacja środowiska naturalnego, polowania, zarówno sportowe jak i kłusownicze. W Botswanie pozostało jedynie około 130 tys zwierząt, masowe wymieranie tego gatunku może mieć więc katastrofalne skutki dla jego przyszłości. W tym kontekście działania rządu wydają się jeszcze bardziej niezrozumiałe. 

- Gdy obserwujemy masowe wymieranie słoni, tak blisko miejsc zamieszkałych przez ludzi, w czasie, w którym wszyscy mówimy o chorobach pochodzących od dzikich zwierząt, wydaje się niebywałe, że rząd przynajmniej nie wysłał próbek do laboratorium.- dodaje McCann

Rząd twierdzi, że za opóźnienia odpowiadają ograniczenia nałożone w związku z pandemią COVID-19 oraz obłożenie laboratoriów testujących próbki pochodzące od potencjalnych zarażonych. Wyniki badań zleconych obecnie przez oficjeli mają być dostępne za kilka tygodni. Otwarcie granic pozwoli także wysłać próbki do laboratoriów zagranicznych. Jednak w tym wypadku strona rządowa nie podaje żadnych szczegółów.

Źródła: o2.pl theguardian.com

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >