Swiatzwierzat.pl Pozostałe Sensacyjne odkrycie na "wyspie marzeń". Słodkie króliczki odnalazły skarb sprzed 9000 lat
Richard Brown i Giselle Eagle / WTSWW, unsplash/gavinallanwood

Sensacyjne odkrycie na "wyspie marzeń". Słodkie króliczki odnalazły skarb sprzed 9000 lat

3 kwietnia 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Skokholm, nazywany także "wyspą marzeń", to bezludna wyspa położona około 3 km od wybrzeży Pembrokeshire w Walii. Pełni rolę rezerwatu setek gatunków ptaków, m.in. maskonurów i oraz farmę królików, które swobodnie wędrują po jej terenie. Ze względu na trwającą pandemię wyspa jest wolna od turystów, a jedynymi mieszkańcami jest duet strażników. Obaj monitorują dziką przyrodę i rejestrują ją na wspólnym blogu.

Królicze nory skarbnicą artefaktów

Według brytyjskiego dziennika "The Guardian", eksperci od ptaków morskich Richard Brown i Giselle Eagle jako pierwsi dokonali zadziwiających odkryć archeologicznych. Podczas patrolu natknęli się na niezwykły obiekt w pobliżu nory królików. Strażnicy zabrali narzędzie, zrobili mu zdjęcia i wysłali do Andrew Davida, eksperta w dziedzinie narzędzi prehistorycznych.

Jak się wkrótce okazało, na fotografiach uwieczniono gładki, owalny artefakt z epoki kamienia łupanego, który najprawdopodobniej służył do przygotowywania skór fok lub rozłupywania skorupiaków. Niepozornie wyglądający przedmiot może mieć około 6 000 do 9 000 lat.

- Chociaż tego typu narzędzia są dobrze znane na obszarach przybrzeżnych w kontynentalnej części Pembrokeshire i Kornwalii, a także w Szkocji i północnej Francji, jest to pierwszy przykład ze Skokholm i pierwszy niezbity dowód na późną mezolityczną okupację wyspy - powiedział Andrew David w rozmowie z "Guardianem".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia

To jednak nie był koniec spektakularnych odkryć na króliczej wyspie. Nazajutrz Eagle i Brown zauważyli nowe artefakty przy wejściu do tej samej króliczej nory, co poprzednio. Tym razem wśród wykopanych przedmiotów znalazły się kolejne kamienne narzędzie z epoki mezolitu, a także spore kawałki ceramiki.

Jak tłumaczą strażnicy we wpisie na blogu, fragmenty wyrobów ceramicznych „dla naszych (bardzo) niewprawnych oczu wyglądały staro”, stąd też ponownie zwrócono się z prośbą do ekspertów o pomoc o zidentyfikowanie przedmiotów.Jody Deacon, kustosz prehistorycznej archeologii w Amgueddfa Cymru – National Museum Wales wyjaśniła, że odłamki prawdopodobnie pochodziły z grubościennej urny wazowej z wczesnej epoki brązu używanej do rytuałów kremacyjnych.

Po serii sensacyjnych odkryć archeologicznych w króliczych norach, "wyspą marzeń" zainteresowało się grono naukowców. Chociaż znalezienie prehistorycznego pochówku na terenie Wielkiej Brytanii nie jest niczym nadzwyczajnym, to odkrycie starożytnej przeszłości niezamieszkałej wyspy jest bezprecedensowym wydarzeniem.

- Skokholm zawiera niesamowite prehistoryczne znaleziska – powiedział Toby Driver, archeolog z Królewskiej Komisji Walii. - Wygląda na to, że możemy mieć kopiec grobowy z wczesnej epoki brązu zbudowany na miejscu łowców-zbieraczy w środkowej epoce kamiennej. Jest to osłonięte miejsce, w którym obecnie stoi chata na wyspie i było wyraźnie zasiedlone przez tysiąclecia.

W przyszłości na Skokholmie mogą rozpocząć się prace archeologiczne, jednak zanim ten czas nastanie, naukowcy są zmuszeni poczekać na poluzowanie obostrzeń pandemicznych.

Zobacz zdjęcia:

117713324-mediaitem117713323-1617439263.jpg
x
117713326-mediaitem117713325-1617439293.jpg
x

fot. Richard Brown i Giselle Eagle / WTSWW

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy