Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Nie każde schronisko wstrzymuje adopcje na święta. Chodzi o regulamin, jakie powinny być procedury adopcyjne?
Jakub Pasek
Jakub Pasek 09.12.2020 01:00

Nie każde schronisko wstrzymuje adopcje na święta. Chodzi o regulamin, jakie powinny być procedury adopcyjne?

pies w zimie
pixabay.com/Free-Photos

Schronisko na Paluchu nie wstrzymuje adopcji w okresie świątecznym. Regulamin placówki oraz procedury związane z przygarnięciem z niego zwierzęcia, są zdaniem jego władz na tyle skuteczne przy odsiewaniu nieodpowiedzialnych kandydatów, że nie potrzebne jest wprowadzanie dodatkowych ograniczeń w okresie przedświątecznym. Z naszych informacji wynika jednak, że w innych placówkach sytuacja wygląda inaczej.

Schronisko na Paluchu nie ogranicza adopcji przed świętami

Jeśli podejmujecie w grudniu decyzję, o przygarnięciu czworonoga ze schroniska powinniście upewnić się, że placówka, do której planujecie się zwrócić, przewiduje wydawanie psów lub kotów w tym okresie.

Zwierzę nie jest i nigdy nie było dobrym prezentem dla dziecka, czy dorosłego. Z opieką nad nim wiąże się ogromna odpowiedzialność, na którą nie każdy jest gotowy. Niestety wiele czworonogów podarowanych ludziom zostaje porzucona lub wraca do schroniska.

Adopcja czworonoga ze Schroniska na Paluchu to proces kilkuetapowy. Każdy z jego elementów ma za zasadnie upewnienie się, że osoba chętna przygarnąć zwierzaka nadaje się do roli jego opiekuna, oraz odpowiada wybranemu przez siebie pupilowi.

W typowych przypadkach pierwszym krokiem jest wybranie psa z listy zwierząt oczekujących na adopcję. Później następuje rozmowa telefoniczna, podczas której możemy umówić się na spacer przed adopcyjny, w towarzystwie opiekuna psa lub wolontariusza, po nim wypełniamy i odsyłamy ankietę adopcyjną. Następnie czeka nas kolejna rozmowa przez telefon na jej temat i kolejny spacer (w wypadku psów powyżej 4 miesiąca życia 2 spacery to minimum, może być ich jednak więcej).

Jeśli przejdziemy pomyślnie wszystkie etapy procesu, następnym krokiem jest podpisanie umowy i odbiór zwierzaka. Po jakimś czasie pracownicy schroniska odwiedzają domy, w których znaleźli się ich podopieczni. Tak wnikliwy proces może odsiać wszystkich, którzy traktowaliby psa jako zabawkę, prezent lub chwilową zachciankę.

Niektóre schroniska nie wydają zwierząt przed świętami

Z rozmowy z przedstawicielami innej placówki dowiedzieliśmy się jednak, że przerwy w przyjmowaniu wniosków adopcyjnych w tym okresie są dość powszechnym zjawiskiem. Choć zwierzak może trafić do nowego domu nawet dzień przed wigilią, ma to związek z finalizowaniem wcześniej rozpoczętego procesu.

Być może nie wszystkie placówki mają środki oraz dostatecznie dużą liczbę pracowników, by przeprowadzić aż tak daleko sięgającą weryfikację kandydata, jak w wypadku warszawskiej placówki.

W takich wypadkach lepiej rzeczywiście przerwać na jakiś czas przyjmowanie wniosków niż ryzykować stres zwierzęcia w związku z powrotem z nowego domu do schroniska.