pies w zimie
Źródło: pixabay.com/Free-Photos

Nie każde schronisko wstrzymuje adopcje na święta. Chodzi o regulamin, jakie powinny być procedury adopcyjne?

9 Grudnia 2020

Schroniska mają różną politykę odnośnie wydawania zwierząt przed świętami oraz weryfikacji kandydatów na właścicieli pochodzących od nich zwierząt. Choć niektóre nie planują przer w adopcjach, inne mocno ograniczają taką działalność w okresie Bożego Narodzenia.

Schronisko na Paluchu nie wstrzymuje adopcji w okresie świątecznym. Regulamin placówki oraz procedury związane z przygarnięciem z niego zwierzęcia, są zdaniem jego władz na tyle skuteczne przy odsiewaniu nieodpowiedzialnych kandydatów, że nie potrzebne jest wprowadzanie dodatkowych ograniczeń w okresie przedświątecznym. Z naszych informacji wynika jednak, że w innych placówkach sytuacja wygląda inaczej.

Zobacz także: Emilian Kamiński proponuje wigilię, jakiej jeszcze nie było

Schronisko na Paluchu nie ogranicza adopcji przed świętami

Jeśli podejmujecie w grudniu decyzję, o przygarnięciu czworonoga ze schroniska powinniście upewnić się, że placówka, do której planujecie się zwrócić, przewiduje wydawanie psów lub kotów w tym okresie.

Zwierzę nie jest i nigdy nie było dobrym prezentem dla dziecka, czy dorosłego. Z opieką nad nim wiąże się ogromna odpowiedzialność, na którą nie każdy jest gotowy. Niestety wiele czworonogów podarowanych ludziom zostaje porzucona lub wraca do schroniska.

Zobacz także: Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza

Adopcja czworonoga ze Schroniska na Paluchu to proces kilkuetapowy. Każdy z jego elementów ma za zasadnie upewnienie się, że osoba chętna przygarnąć zwierzaka nadaje się do roli jego opiekuna, oraz odpowiada wybranemu przez siebie pupilowi.

W typowych przypadkach pierwszym krokiem jest wybranie psa z listy zwierząt oczekujących na adopcję. Później następuje rozmowa telefoniczna, podczas której możemy umówić się na spacer przed adopcyjny, w towarzystwie opiekuna psa lub wolontariusza, po nim wypełniamy i odsyłamy ankietę adopcyjną. Następnie czeka nas kolejna rozmowa przez telefon na jej temat i kolejny spacer (w wypadku psów powyżej 4 miesiąca życia 2 spacery to minimum, może być ich jednak więcej).

Jeśli przejdziemy pomyślnie wszystkie etapy procesu, następnym krokiem jest podpisanie umowy i odbiór zwierzaka. Po jakimś czasie pracownicy schroniska odwiedzają domy, w których znaleźli się ich podopieczni. Tak wnikliwy proces może odsiać wszystkich, którzy traktowaliby psa jako zabawkę, prezent lub chwilową zachciankę.

Niektóre schroniska nie wydają zwierząt przed świętami

Z rozmowy z przedstawicielami innej placówki dowiedzieliśmy się jednak, że przerwy w przyjmowaniu wniosków adopcyjnych w tym okresie są dość powszechnym zjawiskiem. Choć zwierzak może trafić do nowego domu nawet dzień przed wigilią, ma to związek z finalizowaniem wcześniej rozpoczętego procesu.

Być może nie wszystkie placówki mają środki oraz dostatecznie dużą liczbę pracowników, by przeprowadzić aż tak daleko sięgającą weryfikację kandydata, jak w wypadku warszawskiej placówki.

W takich wypadkach lepiej rzeczywiście przerwać na jakiś czas przyjmowanie wniosków niż ryzykować stres zwierzęcia w związku z powrotem z nowego domu do schroniska.

Kilka lat temu cudem wywinął się śmierci. Niestety, drugi raz się nie udało, nie żyje waleczny pies DrucikKilka lat temu cudem wywinął się śmierci. Niestety, drugi raz się nie udało, nie żyje waleczny pies DrucikCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: napaluchu.waw.pl , światzwierzat.pl

Następny artykuł