Swiatzwierzat.pl
chłopiec przytula psa

pixabay.com/8777334

Pies w domu chroni przed schizofrenią? Wyniki badań mówią same za siebie

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Schizofrenia to poważna choroba psychiczna, przyczyny jej występowania nie są w pełni znane. Naukowcy są jednak zgodni, że wpływ na jej kształtowanie ma kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych. Najnowsze badania sugerują zaskakujący zwi

Schizofrenia zalicza się do grupy zaburzeń psychotycznych, oznacza to, że chory postrzega rzeczywistość w sposób zniekształcony. W skrajnych wypadkach mogą nawet występować omamy dźwiękowe lub halucynacje, zwykle jednak objawia się ona nieuzasadnionym poczuciem zagrożenia, lub niewłaściwym interpretowaniem bodźców w kontaktach społecznych. Choremu może się wydawać, że jest śledzony lub, że wszyscy wokół spiskują przeciwko niemu. Dolegliwości mogą okresowo przycichać, lub całkowicie zanikać. Istnieje wiele sposobów łagodzenia jej objawów jednak choroba ma tendencje do nawracania.

Schizofrenii możemy uniknąć przebywając w dzieciństwie z psami

Naukowcy z Johns Hopkins Children's Center w Baltimore przebadali 381 osób z dwubiegunową odmianą choroby oraz 594 nieposiadające żadnych zaburzeń stanowiących grupę kontrolną. Uczestników badania pogrupowano w grupy w zależności od momentu życia, w którym zaczęli żyć w kontakcie ze zwierzęciem. Wyniki zaskoczyły nawet badaczy. Odnotowano znaczący, bo aż 24 procentowy spadek ryzyka zapadnięcia na schizofrenie u osób, które przed 13 rokiem życia miały kontakt z psem. Najbardziej znaczący wpływ posiadanie zwierzaka miało na osoby, które relacje z czworonogami zaczęły między okresem niemowlęcym a osiągnięciem 3  roku życia.

- Istnieje kilka możliwych wyjaśnień "ochronnego" działania kontaktu z psami - być może któryś ze składników psiego mikro biomu jest przyswajany przez ludzi i wzmaga działanie naszego układu immunologicznego, lub redukuje genetyczne predyspozycje do zapadnięcia na schizofrenię - komentuje swoje badanie doktor Yolken.

A co z kontaktem z kotem?

Eksperyment wykazał też, że podobny związek nie zachodzi w wypadku kotów. Co więcej, w grupie osób mających kontakt z tymi zwierzętami między 9 a 12 rokiem życia nieznaczny wzrost szansy na zachorowanie na schizofrenię. Nie stanowiło to jednak dla naukowców zaskoczenia. Wiemy, że toksoplazmoza, wywoływana przez pasożyty choroba przenoszona przez koty, zwiększa ryzyko rozwinięcia się tej dolegliwości. U wielu pacjentów zdiagnozowanych jako chorych na schizofrenie dostrzeżono podwyższoną liczbę przeciwciał wykorzystywanych przez organizm do walki z toksoplazmozą. Właścicieli kotów możemy jednak uspokoić - ta przypadłość jest bardzo rzadka, a wzrost szansy na narażenie swojej psychiki nieistotny z perspektywy zwykłego człowieka.

Źródło: focus.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >