myśliwy na polowaniu
Źródło: pixabay.com/jackmac34

Giną tysiące ptaków, w tym gatunków zagrożonych. Myśliwi strzelają gdy tylko zobaczą zwierzę

5 Sierpnia 2020

Ptaki staną się zwierzyną łowną od 15 sierpnia. Wtedy zaczyna się sezon na te zwierzęta. Mimo protestów organizacji zajmujących się ochroną przyrody i etycznym traktowaniem żywych stworzeń, myśliwi będą mogli legalnie strzelać do większości gatunków latających zwierząt. Ekolodzy apelują o zawieszenie przepisów pozwalających na te polowania, twierdząc, że należy zbadać liczbę dzikich ptaków i uaktualnić listę gatunków zagrożonych.

Ptaki 13 gatunków znalazły się na liście zwierzyny łownej. Co zaskakujące, liczebność niektórych z nich od kilku lat spada. Polowania nie mają więc na celu kontroli populacji, tak jak ma to miejsce w wypadku dzików, a jedynie zapewnieniu rozrywki myśliwym i poprawy sytuacji ekonomicznej kół łowieckich. Z tego względu fundacja Niech Żyją! wystosowała w imieniu 50 innych organizacji oraz osób prywatnych, związanych między innymi ze środowiskami akademickimi zajmującymi się ochroną i konserwacją dzikiej przyrody. Wniosek o moratorium, czyli wstrzymanie przepisów zezwalających na polowania trafił na biurko ministra Wosia.

Wyprowadziła psa syna na spacer. Zwierzę zaatakowało ją, dramatyczne doniesienia z KielcWyprowadziła psa syna na spacer. Zwierzę zaatakowało ją, dramatyczne doniesienia z KielcCzytaj dalej

Ptaki są zwierzyną łowną głównie ze względu na tradycję

Polowania na ptaki były dużo powszechniejsze w minionych wiekach. Mięso tych zwierząt stanowiło wtedy istotny składnik diety ludzi żyjących w tamtych czasach. Powszechnie jedzono między innymi bażanty, przepiórki czy dzikie kaczki. Obecnie jednak popyt na mięso pochodzące z polowań jest znikomy. Zdaniem ornitologów polowania mogą odpowiadać za istotny spadek liczebności niektórych gatunków ptaków. Polowania stanowią dla wielu osób substytut naturalnych metod kontroli populacji. Ich zdaniem ludzie zastępują w łańcuchu pokarmowym zwierzęta drapieżne, których liczebność znacząco spadła. Z tym poglądem nie zgadza się Adam Zbyryt, ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

- O ile argument dotyczący regulacji liczebności może odnosić się do niektórych ssaków (np. dzików), o tyle w przypadku ptaków łownych jest on nieuzasadniony ze względu na biologię i ekologię większości z nich (są to gatunki wędrowne) - pisze Zbyryt.

DZISIAJ GRZEJE:1. Szczenięta bawiły się pod pudełkiem, nikt nie wiedział, co razem kombinują. Wszystko stało się jasne, kiedy zajrzano do środka
2. Bokser znalazł patent na niemowlaka. Pies robi jedną rzecz koło dziecka, wszystko nagrano

W czasie polowań dochodzi do odstrzału gatunków chronionych

Przepisy wymagają od myśliwego zidentyfikowania gatunku zwierzęcia przed oddaniem strzału. W wielu sytuacjach uczestnicy polowań ignorują te przepisy. Często dochodzi do omyłkowego odstrzału ptaków zagrożonych na terenie Polski. Rozpoznanie gatunku ptaka z odległości kilkudziesięciu metrów sprawia trudności nawet doświadczonym obserwatorom. Z pewnością wielu myśliwych nie jest w stanie określić do czego strzelają, ponieważ graniczy to z niemożliwością.

- Niemożliwe jest rozpoznanie detali ubarwienia i sylwetki, niezbędnych do potwierdzenia oznaczenia olbrzymiej większości gatunków ptaków - mówi inny dr. Michał Skakuj.

Zdaniem badaczy nawet 30% ptaków odstrzeliwanych na polowaniach może należeć do gatunków chronionych.

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy! Kliknij TUTAJ, aby pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Duży pies w jednej chwili skoczył w kierunku dziecka. Sekundy później babcia musiała zareagować, wszystko się nagrało
  2. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  3. Dlaczego koty ignorują nas, kiedy wołamy je po imieniu? Naukowcy rozwiali wszelkie wątpliwości
  4. Nikt nie zauważył groźnego pożaru przed blokiem. Tragedii zapobiegł zając, niewiarygodne
  5. Tragedia na Mazurach, husky zginął 80 metrów od domu. Właściciele podejrzewają myśliwych
  6. Wielka ewakuacja turystów w Europie. 1,2 tysiąca osób ucieka przed żywiołem

Źródło: oko.press

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł