Swiatzwierzat.pl Psy Psy policyjne. Jakie rasy służą w policji?
Pixabay.com

Psy policyjne. Jakie rasy służą w policji?

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Psy policyjne: obowiązki i zadania

Psy wykorzystuje się w służbach policyjnych już od roku 1890, kiedy to foksterier imieniem Tropper zasilił szeregi policji londyńskiej. Osiemnaście lat później powstał nawet pierwszy psi oddział sił policyjnych.

Nic dziwnego. Psy są pojętne, często łatwo poddają się treningowi, najczęściej bezgranicznie ufają swemu panu i wykonują jego polecenia bez zastrzeżeń. W przeciwieństwie do ludzi, psy nie żądają pensji ani podwyżek. Mają za to szereg cech, które sprawiają, że nadają się do wielu zadań lepiej od ludzi. Psy policyjne celują w tropieniu i patrolowaniu.

Tropienie – psy mają świetny węch i potrafią podążać za zapachem górnym lub dolnym wiatrem (czyli węszą w powietrzu lub przy ziemi). Węch psów wykorzystuje się do poszukiwania różnych osób i rzeczy, w zależności od specjalistycznego szkolenia, które przeszedł dany zwierzak. Psy policyjne szukają osób zaginionych, zbiegów, a także zwłok. Często węszą na lotniskach i przejściach granicznych, wskazując funkcjonariuszom, w którym bagażu mogą znajdować się nielegalne substancje. Psy policyjne wyszukują także plantacje i palarnie nielegalnych roślin, lewe składowiska śmieci itp. Wszystko, czego policjant szuka, pomoże mu odnaleźć pies policyjny.

Patrolowanie – psy mają nie tylko doskonały węch, ale także czuły słuch i dobry wzrok. Psy policyjne wykorzystuje się je do patrolowania i pilnowania osób, mienia i terenu. Towarzyszą swym opiekunom, pilnując porządku na ulicach miast. W razie potrzeby dobrze przeszkolony pies policyjny umie zapobiec przestępstwu, np. odpędzić gwałciciela czy złodzieja. Pies policyjny dogoni złoczyńcę, powali go na ziemię i przytrzyma aż do czasu przybycia na miejsce funkcjonariuszy.

Psy policyjne: kryteria doboru

Nie każdy pies może służyć w policji. Wyraźnie nie widać na ulicach miast umundurowanych yorków czy pomeranianów. Rasa to jednak nie wszystko. By zostać funkcjonariuszem policji, pies musi przede wszystkim spełniać szereg kryteriów i mieć odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne.

Doborem i treningiem psów do służby w Polskiej Policji zajmuje się Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Psy policyjne: zdrowe i silne

Pies policyjny musi być w pełni zdrowym, silnym zwierzęciem, zdolnym do intensywnego wysiłku fizycznego. Złodziej sam się nie złapie, poszukiwania osób zaginionych trwają nieraz długie godziny, a nawet całe dnie. Pies policyjny musi być w stanie znieść każdy wysiłek, jakiego wymagać będzie służba. Dlatego psy policyjne należą najczęściej do ras średnich i dużych, naturalnie silnych, szybkich i wytrzymałych.

Psy policyjne: odważne i agresywne

Psy policyjne muszą mieć zrównoważony charakter, bez skłonności do niepotrzebnej agresji, bez tendencji do bania się byle czego. Pies policyjny musi jednak mieć także naturalną łatwość do rzucania się w pogoń i stawania do walki. W naturze zwierzęta wolą raczej uciekać przed niebezpieczeństwem, ale pies policyjny od tego jest policyjny, by odważnie rzucać się na przestępcę. Musi mieć naturalną skłonność do uwalniania agresji, ale jednocześnie wiedzieć, kiedy jest pora na to uwolnienie.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy