Psy do dogoterapii. Które rasy sprawdzają się najlepiej?
Dogoterapia jest bardzo często stosowaną metodą w terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pies może być świetnym terapeutą, ale nie każdy się do tego nadaje. Poniżej wymieniamy rasy psów, które w tej roli sprawdzają się najlepiej.
Dogoterapia to wyjątkowa metoda wspierająca leczenie osób niepełnosprawnych. Wykorzystywani są w niej psi terapeuci. Jednak nie wszystkie czworonogi odnajdą się w tej odpowiedzialnej roli. Jakie psie rasy najczęściej zostają psimi terapeutami?
Czym jest dogoterapia?
Dogoterapia to rodzaj terapii, w której kluczowym czynnikiem jest kontakt człowieka z psem. Czworonogi są świetnymi terapeutami osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi. Motywują je do wykonywania określonych zadań i pracy nad sobą. Dzięki nim polepsza się także sprawność fizyczna pacjentów.
Psi terapeuci wspomagają rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację oraz psychoterapię. Pomagają też chorym otworzyć się na innych i pracować nad swoimi emocjami. Zajęcia z psem oddziałują także na zmysł dotyku, słuchu i wzroku pacjentów, co poprawia ich koncentrację uwagi.
Psy do dogoterapii
Psy do dogoterapii powinny być zdrowe, specjalnie wyszkolone oraz posiadać odpowiednie cechy osobowości. Pies terapeuta powinien być cierpliwy, przewidywalny, społeczny i posłuszny.
Chociaż terapeutą może zostać każdy pies, nawet kundelek, wyróżnia się konkretne rasy, które są najczęściej wykorzystywane w dogoterapii. Należą do nich:
Labradory,
Golden Retrivery,
Alaskan Malamute,
Samojed,
Nowofunland,
Siberian Husky,
Cavalier King Charles Spaniel,
Beagle
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Bezpański kot zasnął na krześle w kawiarni. Zaskakujące, jak zareagowała kelnerka
Opiekunka odbiera psa od weterynarza. Wyraz jego pyska mówi sam za siebie
Źródło: rozpieszczony.pl, portal.abczdrowie.pl