Psy nauczą się wykrywać koronawirusa. Grupa zwierzaków przejdzie szkolenie
Psy mogą zapobiec dalszej ekspansji koronawirusa. Już wkrótce rozpocznie się szkolenie czworonogów, których zadaniem będzie wykrywanie osób zakażonych SARS-CoV-2. Ambitny projekt zostanie realizowany w Rzymie, gdzie treningowi zostanie poddanych kilka wybranych psów. Rezultaty szkoleń zwierząt mogą mieć nieocenione znaczenie w kwestii dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej na świecie.
Psy w Rzymie już niedługo rozpoczną szkolenie, dzięki któremu będą umiały wykrywać przy pomocy węchu osoby zarażone COVID-19. Ten psi zmysł jest najsilniej rozwinięty u czworonożnego gatunku, dlatego zwierzęta posiadają doskonałe predyspozycje do wykonywania ów zadania.
Psy będą wykrywać zakażonych
W Rzymie trwają przygotowania do wyszkolenia grupy psów, których zadaniem będzie rozpoznanie za pomocą węchu zakażenie koronawirusem u ludzi. Projekt został zainspirowany badaniami przeprowadzonymi na uniwersytecie w Hanowerze.
Wyniki badań niemieckich naukowców potwierdzają teorię, że psy są w stanie wykryć zakażenie u człowieka na podstawie różnic w zapachu ludzkiego potu. Stwierdzono, że skład chemiczny potu człowieka jest odmienny u osób z zakażeniem. Tym samym, inny jest jego zapach.
Jest to na tyle niewielka różnica, że człowiek nie jest w stanie jej stwierdzić, ale na tym polu psi węch okazuje się być niezawodny. Naukowcy są zdania, że zwierzęta te są w stanie wyczuć różnicę między osobą zakażoną a zdrową.
Centrum tresury psów w Rzymie właśnie ogłosiło, że rozpoczyna realizację projektu opartego na obserwacjach uczonych z Hanoweru. Osoby zaangażowane w szkolenie czworonogów mają duże nadzieje, że inicjatywa okaże się wielkim sukcesem.
Specjalistyczne szkolenie
Szkolenie psów, które odbędzie się w Rzymie, będzie trwało około pięć miesięcy. W tym czasie zwierzęta będą uczyły się odpowiednio wykrywać koronawirusa za pomocą węchu, a co za tym idzie, także alarmować w sytuacji, gdy zlokalizują potencjalnego zakażonego.
Jak poinformował 22 grudnia ośrodek szkolenia psów, pierwszy etap szkolenia będzie polegał na wykształceniu u czworonogów umiejętności rozpoznania wirusa w przygotowanych próbkach. Próbki te przypominają zapach ludzkiego potu, różnią się między sobą tylko obecnością bądź brakiem wirusów.
Dalszy etap szkolenia psów będzie obejmował bezpośrednio kontakt z ludźmi zakażonymi i zdrowymi. Jesteśmy ciekawi efektów szkolenia tych zwierząt i mamy nadzieję, że w przyszłości psi węch okaże się efektownym narzędziem wykorzystywanym do walki z trwającą pandemią.
Zobacz zdjęcie:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
- Szczeniak husky zezłościł się na swojego pana. Nagrano przezabawny napad gniewu
- Tata uderzył w fotelik dziecka. Od razu zainterweniował kot, jest nagranie
- Pitbull wymyka się na paluszkach, by nie obudzić kota. Nagranie ma ponad 6 mln wyświetleń
Źródło: polsatnews.pl
Następny artykuł