Pies z człowiekiem i ludzie w tle
Źródło: Unsplash/jason-jarrach

Psy nauczą się wykrywać koronawirusa. Grupa zwierzaków przejdzie szkolenie

23 Grudnia 2020

Psy mogą zapobiec dalszej ekspansji koronawirusa. Już wkrótce rozpocznie się szkolenie czworonogów, których zadaniem będzie wykrywanie osób zakażonych SARS-CoV-2. Ambitny projekt zostanie realizowany w Rzymie, gdzie treningowi zostanie poddanych kilka wybranych psów. Rezultaty szkoleń zwierząt mogą mieć nieocenione znaczenie w kwestii dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej na świecie.

Psy w Rzymie już niedługo rozpoczną szkolenie, dzięki któremu będą umiały wykrywać przy pomocy węchu osoby zarażone COVID-19. Ten psi zmysł jest najsilniej rozwinięty u czworonożnego gatunku, dlatego zwierzęta posiadają doskonałe predyspozycje do wykonywania ów zadania.

Psy będą wykrywać zakażonych

W Rzymie trwają przygotowania do wyszkolenia grupy psów, których zadaniem będzie rozpoznanie za pomocą węchu zakażenie koronawirusem u ludzi. Projekt został zainspirowany badaniami przeprowadzonymi na uniwersytecie w Hanowerze.

Wyniki badań niemieckich naukowców potwierdzają teorię, że psy są w stanie wykryć zakażenie u człowieka na podstawie różnic w zapachu ludzkiego potu. Stwierdzono, że skład chemiczny potu człowieka jest odmienny u osób z zakażeniem. Tym samym, inny jest jego zapach.

Jest to na tyle niewielka różnica, że człowiek nie jest w stanie jej stwierdzić, ale na tym polu psi węch okazuje się być niezawodny. Naukowcy są zdania, że zwierzęta te są w stanie wyczuć różnicę między osobą zakażoną a zdrową.

Centrum tresury psów w Rzymie właśnie ogłosiło, że rozpoczyna realizację projektu opartego na obserwacjach uczonych z Hanoweru. Osoby zaangażowane w szkolenie czworonogów mają duże nadzieje, że inicjatywa okaże się wielkim sukcesem.

W oczach owczarka można było dostrzec łzy. Straszne, co właściciel kazał mu zrobićW oczach owczarka można było dostrzec łzy. Straszne, co właściciel kazał mu zrobićCzytaj dalej

Specjalistyczne szkolenie

Szkolenie psów, które odbędzie się w Rzymie, będzie trwało około pięć miesięcy. W tym czasie zwierzęta będą uczyły się odpowiednio wykrywać koronawirusa za pomocą węchu, a co za tym idzie, także alarmować w sytuacji, gdy zlokalizują potencjalnego zakażonego.

Jak poinformował 22 grudnia ośrodek szkolenia psów, pierwszy etap szkolenia będzie polegał na wykształceniu u czworonogów umiejętności rozpoznania wirusa w przygotowanych próbkach. Próbki te przypominają zapach ludzkiego potu, różnią się między sobą tylko obecnością bądź brakiem wirusów.

Dalszy etap szkolenia psów będzie obejmował bezpośrednio kontakt z ludźmi zakażonymi i zdrowymi. Jesteśmy ciekawi efektów szkolenia tych zwierząt i mamy nadzieję, że w przyszłości psi węch okaże się efektownym narzędziem wykorzystywanym do walki z trwającą pandemią.

Zobacz zdjęcie:

Psy w Rzymie będą szkolone do wykrywania zakażonych

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł