Swiatzwierzat.pl
Pies z człowiekiem i ludzie w tle

Unsplash/jason-jarrach

Psy nauczą się wykrywać koronawirusa. Grupa zwierzaków przejdzie szkolenie

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Psy mogą zapobiec dalszej ekspansji koronawirusa. Już wkrótce rozpocznie się szkolenie czworonogów, których zadaniem będzie wykrywanie osób zakażonych SARS-CoV-2. Ambitny projekt zostanie realizowany w Rzymie, gdzie treningowi

Psy w Rzymie już niedługo rozpoczną szkolenie, dzięki któremu będą umiały wykrywać przy pomocy węchu osoby zarażone COVID-19. Ten psi zmysł jest najsilniej rozwinięty u czworonożnego gatunku, dlatego zwierzęta posiadają doskonałe predyspozycje do wykonywania ów zadania.

Psy będą wykrywać zakażonych

W Rzymie trwają przygotowania do wyszkolenia grupy psów, których zadaniem będzie rozpoznanie za pomocą węchu zakażenie koronawirusem u ludzi. Projekt został zainspirowany badaniami przeprowadzonymi na uniwersytecie w Hanowerze.

Wyniki badań niemieckich naukowców potwierdzają teorię, że psy są w stanie wykryć zakażenie u człowieka na podstawie różnic w zapachu ludzkiego potu. Stwierdzono, że skład chemiczny potu człowieka jest odmienny u osób z zakażeniem. Tym samym, inny jest jego zapach.

Jest to na tyle niewielka różnica, że człowiek nie jest w stanie jej stwierdzić, ale na tym polu psi węch okazuje się być niezawodny. Naukowcy są zdania, że zwierzęta te są w stanie wyczuć różnicę między osobą zakażoną a zdrową.

Centrum tresury psów w Rzymie właśnie ogłosiło, że rozpoczyna realizację projektu opartego na obserwacjach uczonych z Hanoweru. Osoby zaangażowane w szkolenie czworonogów mają duże nadzieje, że inicjatywa okaże się wielkim sukcesem. 

Specjalistyczne szkolenie

Szkolenie psów, które odbędzie się w Rzymie, będzie trwało około pięć miesięcy. W tym czasie zwierzęta będą uczyły się odpowiednio wykrywać koronawirusa za pomocą węchu, a co za tym idzie, także alarmować w sytuacji, gdy zlokalizują potencjalnego zakażonego. 

Jak poinformował 22 grudnia ośrodek szkolenia psów, pierwszy etap szkolenia będzie polegał na wykształceniu u czworonogów umiejętności rozpoznania wirusa w przygotowanych próbkach. Próbki te przypominają zapach ludzkiego potu, różnią się między sobą tylko obecnością bądź brakiem wirusów.

Dalszy etap szkolenia psów będzie obejmował bezpośrednio kontakt z ludźmi zakażonymi i zdrowymi. Jesteśmy ciekawi efektów szkolenia tych zwierząt i mamy nadzieję, że w przyszłości psi węch okaże się efektownym narzędziem wykorzystywanym do walki z trwającą pandemią.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: polsatnews.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >