Czy psy idą do nieba? Są sprzeczne teorie
Pies jest, jak głosi stare przysłowie, najlepszym przyjacielem człowieka. To zwierzęta o dużej inteligencji, które darzymy odwzajemnianą przez nie miłością. Ludzie często bardzo przywiązują się do swoich pupili. Ich śmierć zawsze stanowi powód do żałoby i smutku. Wierzący właściciele czworonogów, nie tylko ci mali, od dawna zastanawiają się, czy w niebie spotkają swojego pupila. Trudno jednak udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wielu sugeruje, by nie przejmować się istniejącymi doktrynami i teoriami, a iść w tej kwestii za głosem swojego serca.
Czy pies ma duszę?
To podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy chrześcijanin rozważając tą kwestię. Dusza jest nieśmiertelną częścią człowieka. Choć ciało obraca się w proch, ona pozostaje, trafiając w inne miejsce. Po sądzie ostatecznym trafia do nieba lub piekła. Stanowisko Kościoła długo pozostawało jasne. Jedynie człowiek, jako istota rozumna może ją posiadać. Zwierzęta traktowane były podobnie do maszyn. Działały tak długo jak to było konieczne, po czym umierały. Kolejne przychodziły na świat kontynuujące pewien cykl, rządzący całą przyrodą. W odróżnieniu od posiadających wolną wolę ludzi, były jedynie trybikiem w Bożym planie dotyczącym świata. Pierwszym papieżem, który zanegował tę doktrynę był Jan Paweł II. Przypisywał im ten sam boski pierwiastek, który ma w sobie człowiek.
Psia dusza stała się osią sporu kilku papieży
Nie zgadzał się z nim Benedykt XVI, który powrócił do poprzedniej koncepcji, odmawiając czworonogom miejsca w niebie . Jego zdanie podważył jednak obecny hierarcha. Papież Franciszek, pocieszając małego chłopca, który niedawno stracił pupila, powiedział że spotka się z nim w niebie. Teologowie spierali się także nad kwestią tego, czy pies może postępować dobrze lub źle, jeśli kieruje się instynktem. Pies nie ma świadomości etycznych konsekwencji swoich wyborów, nie powinien więc dostawać za nie wiecznej nagrody ani kary. Osoby przypisujące psom miejsce w Królestwie Niebieskim odpierały ten argument, twierdząc, że pies jest z natury dobry, podobnie jak człowiek jest w stanie zwalczyć pokusy ze względu na dobro innych.
Źródło: zooart.pl