Swiatzwierzat.pl Psy Psie łapy zimą – jak o nie dbać?
Pixabay.com

Psie łapy zimą – jak o nie dbać?

24 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Stańczyk

Włączone ogrzewanie bardzo wysusza skórę – nie tylko naszą, ale także naszych zwierząt. Do tego dochodzą dość duże różnice temperatur pomiędzy tym, jaką mamy w domu, a jaka panuje na zewnątrz. To wszystko powoduje, że poduszki na łapach naszego psa mogą być narażone nie tylko na pęknięcia, ale również zranienia.

Psie łapy zimą – jakie zagrożenia czekają na naszego psa?

Do podstawowych zagrożeń należy przede wszystkim pękanie osuszonej skóry na opuszkach palców. Na drugim miejscu znajdują się drobne obtarcia oraz skaleczenia, do których dochodzi szczególnie podczas śnieżnych zim oraz na lodzie.

Szczególnie niebezpieczna zima jest dla psów w miastach – tutaj bowiem chodniki wysypane są solą drogową, co w przypadku drobnych ran na nogach powoduje pieczenie i ból, dlatego też nasi pupile mogą podczas spaceru po prostu piszczeć.

Jak przygotować psie łapy zimą na spacer?

Zanim opowiemy o tym, jak zadbać o psie łapy zimą, napiszemy kilka słów o tym, jak powinniśmy dbać o ogólny stan zdrowia naszego czworonoga w tym trudnym okresie. Ze względu na to iż większość z nas rozkręca kaloryfery dość mocno, w domu może panować dużo wyższa temperatura niż na zewnątrz.

Dlatego też psie posłanie powinno być oddalone od kaloryfera – najlepiej jeśli będzie znajdować się w hallu czy przedpokoju, gdzie panuje nieco chłodniejszy klimat. Dodatkowo – jeśli już lubi ciepło i nie mamy możliwości ułożenia legowiska z dala od grzejników – powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie naszego domu. Pomocne będą nawilżacze automatyczne lub ceramiczne, za które podziękuje nie tylko nasz czworonóg, ale także nasza cera i kwiaty!

Tuż przed sezonem grzewczym warto skorzystać z wizyty u psiego fryzjera, aby wyciąć sierść pomiędzy poduszkami na łapach. Dlaczego? Podczas opadów śniegu przyklejony do sierści śnieg zbija się w twarde lodowe kulki, które ranią łapy naszego psa.

Jeśli nie zdążymy ściąć sierści, a spadł śnieg, po spacerze najlepiej jest wstawić psie łapy do letniej wody, aby mogły się bezboleśnie rozpuścić. Pamiętajmy, że woda nie może być ani zimna, ani gorąca!

Psie łapy zimą – środki ochronne

Poduszki psich łap dobrze jest smarować wazeliną lub lanoliną. Nie tylko je nawilżymy, ale dzięki tym delikatnym zabiegom będą rzadziej pękać, a więc mniejsza szansa na wdarcie się zanieczyszczeń.

Dobrym rozwiązaniem są także psie zimowe buty, które choć wyglądają dość dziwnie, bardzo chronią psie łapy zimą. Po każdym spacerze należy także użyć szmatki, którą zetrzemy z nóg piach oraz resztki soli.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Stańczyk

Dominika Stańczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy