Swiatzwierzat.pl
Z ostatniej chwili

swiatzwierzat

"Media bez wyboru". W całej Polsce ruszył protest niezależnych mediów. Nie działa telewizja, radio i portale

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wiele niezależnych mediów przemówiło dziś jednym głosem. Ruszyła ogólnopolska akcja "Media bez wyboru". W dzisiejszym dniu Polacy nie obejrzą ulubionych programów, nie posłuchają codziennych audycji, a także nie skorz

Trwa protest niezależnych mediów w Polsce. Największe stacje telewizyjne i radiowe oraz portale informacyjne solidarnie powiedziały "dość" i wyraziły swój sprzeciw wobec planu dodatkowego opodatkowania niezależnych mediów. Nie działają kanały telewizyjne Polsat i TVN, stacje radiowe RMF FM, Radio ZET i wiele innych. 

Ogólnopolski protest przeciwko nowemu podatkowi

Dzisiaj Polki i Polacy, chcąc obejrzeć telewizję, czy zapoznać się z bieżącymi wiadomościami na portalach internetowych, zastaną czarne plansze. W radiu jedyne, czego posłuchają, to komunikaty dotyczące protestu przeciwko podatkowi od reklam, który władze planują wprowadzić pod pretekstem walki z epidemią Covid-19.

Nie tylko portale internetowe i media odczują skutki dodatkowego opodatkowania. Nowa "składka" ma obowiązywać m.in. kina i firmy, które mają w swojej ofercie zewnętrzne nośniki reklamowe. Oznacza to, że jeżeli władze wprowadzą nowy dodatek, to do jego opłacania zostanie także zobligowana prasa tradycyjna. W tym przypadku kwota ta jednak ma wynosić 15 mln złotych. 

Rząd informuje, że przychody ze składki miałyby w połowie trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostała część zostałaby przekazana Narodowemu Funduszowi Ochrony Zabytków oraz Funduszowi Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Dodatkowa opłata może skutecznie uniemożliwić funkcjonowanie niezależnych mediów, których głównym źródłem przychodu są właśnie reklamy. Ogólnopolski protest pokazuje niezadowolenie planami obecnego rządu. 

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

"Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media. Wprowadzenie go będzie oznaczać:

- osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,- ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,- pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,- faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media" - zwracają się w liście otwartym do władz i liderów politycznych największe polskie media. 

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
rolnik

Aktualności

Rolnik znęcał się nad psem, zwierzę jest w ciężkim stanie. Internauci ruszają z pomocą

Czytaj więcej >