Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Pracownicy nadleśnictwa doznali szoku. Bocian miał trafić na grilla? Był już cały w marynacie do mięsa
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 07.05.2023 12:30

Pracownicy nadleśnictwa doznali szoku. Bocian miał trafić na grilla? Był już cały w marynacie do mięsa

Bocian w marynacie na grilla
unsplash/Evan Wise, facebook/Nadleśnictwo Piotrków,Lasy Państwowe

W czasie weekendu majówkowego Polacy chętnie przygotowują wiele nowych rodzajów potraw z grilla. Jak dowodzi historia przekazana przez Nadleśnictwo Piotrów, podczas biesiadowania na świeżym powietrzu mogą mieć miejsce różne wypadki, nie tylko dotyczące ludzi. W tym roku ucierpiał bocian, który został znaleziony pokryty marynatą.

Bocian biały jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi. Według wielu osób przynosi szczęście i zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Jest to duży ptak występujący pod ścisłą ochroną gatunkową, stąd przedstawiciele organizacji pro-zwierzęcych, w tym ośrodków rehabilitacyjnych, mają obowiązek udzielać pomocy skrzydlatym pacjentom.

Bocian z grilla? Ptak wpadł do marynaty

1 maja pracownicy Nadleśnictwa Piotrków poinformowali na Facebooku o nietypowym znalezisku. Leśny Ośrodek Rehabilitacji musiał się zmierzyć z bocianem białym, który został znaleziony pokryty marynatą do mięsa. Póki co nie wiadomo, jak do tego doszło.

Leśnicy przypuszczają, iż zwierzę wpadło do pozostawionego bez zabezpieczenia naczynia z olejem jadalnym z przyprawami. Zapach natychmiast rozniósł się po wszystkich pomieszczeniach ośrodka. 

Szczeniaczek leżał bezwładnie na chodniku, miał wzbudzać litość. Porażające, jak reagowali przechodnie

"Przyprawiony" bocian nowym podopiecznym ośrodka rehabilitacyjnego

Po transporcie zwierzęcia do ośrodka pracownicy zaopiekowali się nowym pacjentem. Ptak został dokładnie wykąpany oraz oczyszczony z tłuszczu i przypraw, co udokumentowano na filmie

Leśny Ośrodek Rehabilitacji informuje, że potrzebuje jeszcze kilku dni na uporządkowanie upierzenia. Gdy odzyska możliwość lotu, zostanie wypuszczony na wolność. 

W okresie grillowania warto zadbać nie tylko o jakość produktów, ale także bezpieczeństwo zwierząt - zarówno tych domowych, jak i dzikich. Przygotowując potrawy, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naczyń, by w przyszłości ograniczyć ryzyko wystąpienia podobnych sytuacji. Należy przy tym nie zapominać, iż nie powinniśmy dokarmiać domowych pupili mięsem, gdyż proces grillowania wytwarza substancje toksyczne dla organizmu czworonoga i może zaszkodzić jego zdrowiu.

Czarno na białym - bocian biały pod ochroną w Polsce

Bocian jest gatunkiem zasiedlającym krajobraz rolniczy. Swoje gniazda zakłada w pobliżu siedzib ludzkich i zazwyczaj buduje je na drzewach, budynkach lub czynnych słupach trakcji energetycznych. Po zmianie ustroju ochronę gatunkową bociana w Polsce usankcjonowała w 1997 Ustawa o ochronie zwierząt i obecnie znajduje się on pod ścisłą ochroną gatunkową.

Szacuje się, że w Polsce gniazduje około 50 000 par bocianów. Ze względu na ten fakt zajmujemy pierwsze miejsce wśród krajów europejskich, wybieranych przez bociany na lęgi. Niemniej jednak nawet przy tak licznej populacji tych zwierząt, najważniejsze jest utrzymanie i odtworzenie terenów stanowiących dla nich atrakcyjne żerowiska i siedliska bytowania.  

Źródło: Facebook, lasy.gov.pl, bocian.org.pl

Tagi: Ptaki