Swiatzwierzat.pl
brama zoo

Facebook/Zoo Poznań Official Site

Poznań straci ogród zoologiczny? Wykazano szereg nieprawidłowości

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Poznańskie zoo, zgodnie z doniesieniami radnego PiS, Michała Grzesia, miało zostać skreślone z listy członków stałych Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Powodem degradacji miały być wykazane w trakcie kontr

Poznański ogród zoologiczny jest jedną z największych tego typu atrakcji w Polsce. Do tej pory placówka słynęła z rehabilitacji zwierząt uratowanych z cyrków lub odebranych przemytnikom. Dalsza działalność zoo w obecnej formie stanęła jednak pod znakiem zapytania. 

Poznańskie zoo krytykowane ze uchybienia

Kontrola EAZA miała wykazać między innymi nieprawidłowości w karmieniu zwierząt. Za niepokojący uznano także duży wzrost wydatków na opiekę weterynaryjną. Wątpliwości kontrolerów wzbudził także stan i układ pomieszczeń, w których leczono podopieczny zoo. Miało także zabraknąć edukacji na temat zagrożonych gatunków, oraz metod walki z degradacją środowiska naturalnego.

Zadaniem radnego PiS za taki stan rzeczy odpowiada polityka dyrektor Ewy Zgrabczyńskiej, która koncentruje się między innymi na pomocy zwierzętom odebranych prywatnym hodowcom, którzy trzymali je w złych warunkach.

- Nasz ogród, zamiast ratować gatunki zagrożone, przygarnia wszystkie, jak schronisko. Jedna trzecia ssaków, to zwierzęta zabrane właścicielom - czytamy słowa Michała Grzesia na portalu Poznań Nasze Miasto.

Do sprawy, nagłośnionej podczas zebrania rady miasta przez radnego odniósł się prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Choć wskazał na potrzebę wypełnienia zaleceń stowarzyszenia, nie stracił zaufania do władz poznańskiego zoo.

- Mam wielki szacunek dla załogi i dyrektor Zgrabczyńskiej, że uskutecznia nowatorskie działania związane z tym, że zwierzęta z cyrków i innych instytucji znalazły u nas azyl. Przełożyło się to m.in. na wzrost zwiedzających. Tego typu działania nie są idealnie standardowe w zakresie wymogów stowarzyszeń takich jak EAZA. Trzeba szukać kompromisów - stwierdził prezydent Poznania w oświadczeniu.

Poznań straci zoo?

Dalsze losy zoo w Poznaniu zależą między innymi od wypełnienia zaleceń kontrolerów. Choć utrata członkostwa w EAZA to byłby ogromny cios dla placówki, nie musiałby oznaczać zamknięcia ogrodu.

Stowarzyszenie zapewnia jednak przestrzeń do prowadzenia wymian zwierząt z innymi ogrodami rozlokowanymi w całej Europie. W Polsce, licząc poznańską placówkę do stowarzyszenia, należy 11 ogrodów zoologicznych. Pozostałe 10 obiektów sprawujących opiekę nad zwierzętami znajduje się w Toruniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Zamościu i Chorzowie.

Aktualizacja [14.12.2020]

Władze ogrodu zoologicznego odniosły się do plotek o utracie EAZA. 

- Ogród Zoologiczny w Poznaniu nie utracił członkostwa w EAZA - czytamy w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji.

Pozostaje zadać pytanie, dlaczego radny wprowadzał nas w błąd? 

źródło: epoznan.pl

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
smutek

Aktualności

Odszedł wierny przyjaciel prezydenta USA Joe Bidena. Biały Dom wydał wzruszające oświadczenie

Czytaj więcej >