Pies w rękach człowieka
Źródło: Unsplash/Angelina Litvin

Podatek od posiadania psa znów idzie w górę. Kto zapłaci więcej w 2021 roku?

31 Grudnia 2020

Od 2021 wzrośnie podatek od posiadania psa. Będzie on wynosił niemal o 5 złotych więcej, niż w ubiegłym roku. Nie wszędzie jednak ten podatek jest wprowadzony i nie każdy ma obowiązek go opłacać, warto upewnić się więc o podwyżce w swojej własnej gminie.

Po raz kolejny nastąpi wzrost podatku od posiadania psa. Maksymalna stawka rośnie z roku na rok, a w 2021 będzie większa o niemal 5 złotych. Jednak nie w każdej gminie stawka ta jest taka sama, nierzadko może wynosić mniej. Niektóre osoby są też z góry zwolnione z tego podatku.

Podatek od psa

Niestety, stawki daniny od posiadania psa rosną z roku na rok. Maksymalny roczny podatek w 2021 roku wyniesie 130,30 zł. W roku ubiegłym wynosił on 125,40 zł, a w 2019 był jeszcze mniejszy i wynosił 123,13 zł.

Jeśli zwierzę urodziło się w pierwszej połowie roku, to należy zapłacić za nie pełną stawkę. Natomiast w przypadku narodzin w drugiej połowie roku opłata wynosi tylko połowę stawki rocznej. Należy pamiętać, że podatek od posiadania psa należy uiścić do dnia 30 kwietnia 2021.

Ta opłata została zapisana w art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast o tym, czy w danym rejonie opłata zostanie wprowadzona i w jakiej wysokości, decyduje indywidualnie każda rada gminy bądź miasta.

Podatek od psa obowiązuje w wielu miejscach, choć nie wszędzie i nie dla każdego wynosi on 130 zł. Obowiązuje on między innymi w Krakowie, ale jest niższy od maksymalnej stawki o 40 zł. Podobnie jest w Szczecinie, gdzie zapłaci się 50 złotych mniej i w Rudzie Śląskiej, w której podatek jest o 70 złotych niższy w porównaniu ze stawką maksymalną. Z kolei w Płocku trzeba zapłacić ok. 100 zł za pierwszego psa i o 15 zł mniej od każdego kolejnego czworonoga.

Tragiczny finał sylwestrowej nocy. Przez fajerwerki zmarł 4-letni piesTragiczny finał sylwestrowej nocy. Przez fajerwerki zmarł 4-letni piesCzytaj dalej

Każda gmina sama ustala wysokość tej opłaty, a może ona zależeć także od rasy, wielkości czy ilości psów. Należy więc przed jej uiszczeniem dokładnie zorientować się w swojej gminie lub mieście, jak sytuacja wygląda. Przy okazji warto pamiętać, że podatek od psa można opłacić w kasie gminy, przelewem bądź u inkasenta.

Kto jest zwolniony z opłaty?

Za psa nie trzeba płacić przede wszystkim w tych gminach, które nie wprowadziły u siebie podatku. W wielu miejscach zwolnione z opłaty są także osoby, które posiadają psy adoptowane ze schroniska bądź posiadające czip. Natomiast w skali całego kraju zwolnione będą następujące grupy:

- osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe (maksymalnie jeden pies),
- osoby z niepełnosprawnościami, posiadające psa asystującego,
- osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności (maksymalnie jeden pies),
- podatnicy podatku rolnego (maksymalnie dwa psy),
- personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Zobacz zdjęcie:

Pies na rękach człowieka

fot. unsplash/Angelina Litvin

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: next.gazeta.pl

Następny artykuł