Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Sharon McCutcheon

Podajesz imię swojego pupila w sieci? Bądź czujny - oszuści nie śpią

31 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Statystyki ujawniają, że wielu z nas nieświadomie ujawnia poufne dane w Internecie. Informacją, która znacznie ułatwi zadanie internetowym oszustom nie jest wyłącznie nasze imię, data urodzin, numer telefonu, ale także zdjęcia i imiona domowych pupili. W jaki sposób może to pomóc hakerom?

Mimo, iż żyjemy w czasach, gdy korzystanie z Internetu ma swoje nieocenione zalety, coraz częściej mówi się o zagrożeniach czyhających w wirtualnej przestrzeni. Niemal na każdym kroku przypomina nam się, jak istotne są unikalne hasła czy uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Tymczasem lista najpopularniejszych haseł w Internecie jednoznacznie wskazuje, że przeceniamy swoje bezpieczeństwo.

Sposób na dobre hasło? Na pewno nie imię twojego zwierzaka!

Badania brytyjskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC)  dowiodły, że wśród najpopularniejszych haseł w Internecie zdecydowanie króluje nieśmiertelne 123456.

Na kolejnych pozycjach w rankingu znajdowały się takie propozycje, jak qwerty, password, imiona dzieci bądź obecnego partnera, istotne daty (np. ślubu czy urodzin), czy... imiona naszych czworonożnych przyjaciół.

Hakerzy i internetowi oszuści doskonale o tym wiedzą, dlatego szukają właśnie takich informacji, gdy wezmą kogoś na celownik. Dlatego eksperci ostrzegają, że ksywa psa lub kota jako hasło nie zdaje egzaminu z bezpieczeństwa w sieci.

- Możemy być narodem miłośników zwierząt, ale użycie imienia twojego zwierzaka jako hasła może uczynić z ciebie łatwy cel dla bezdusznych cyberprzestępców - ostrzega Nicola Hudson z NCSC, cytowana przez BBC

Rosyjski żołnierz

Upadek moralny rosyjskich wojsk. Żołnierze przyznali się do jedzenia psów

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy, że do naszego konta będzie chciała włamać się osoba, która wie co nieco na nasz temat, np. obserwuje nasze konto na Instagramie, gdzie dzielimy się ujęciami słodkiego zwierzaka bądź zauważy, że wzięliśmy udział w popularnym ostatnimi czasy "wyzwaniu", nakłaniającym do podzielenia się imionami swoich podopiecznych.

Informacje zdobyte w niewinnej zabawie w mediach społecznościowych mogą zostać wykorzystane w niecnym celu. Po wielokrotnym wpisaniu imienia nieszczęsnego zwierzaka może okazać się, że haker zgadnie nasze hasło i złamie zabezpieczenia do naszego maila, profil na Facebooku czy konta w banku. Efekt? Nieszczęście gotowe.

Zachęcamy więc do przestrzegania zasad "cyber-higieny" oraz tworzenie silnych i oddzielnych haseł do internetowych kont.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Slajd 1 z 8

Spaniel

Spaniel, to uroczy pies, który nawet jako dorosły może wyglądać jak szczeniak. Ma charakterystyczne długie uszy i wielkie oczy. Jego urodę dodatkowo podkreślają wyjątkowo długie rzęsy. (Fot. Anchy, canva.com)

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Źródło: wamiz.pl, komputerswiat.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Co się stało z Bubbles, szympansem Michaela Jacksona?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Białe gołębie na ślubie: romantyczny zwyczaj czy okrutna praktyka?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

Czytaj więcej >