Swiatzwierzat.pl
homoseksualne pingwiny

instagram/SEA LIFE Sydney Aquarium

Wspaniałe wiadomości. Para homoseksualnych pingwinów adoptowała kolejne jajo

6 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Dwa zakochane pingwiny mieszkają w Sea Life Sydney Aquarium. Od dwóch lat Sphen i Magic są w stabilnym, kochającym związku. Wkrótce do ich rodziny dołączy kolejny pingwin. Sphen i Magic po raz drugi zostaną rodzicami!

Pingwiny były jednymi z pierwszych zwierząt, u których zaobserwowano łączenie się w pary dwóch osobników tej samej płci. Te ptaki już wcześniej znane były z tego, jak wierne pozostają swoim partnerom. Okazuje się, że homoseksualne pingwiny zachowują się dokładnie tak samo jak inni przedstawiciele tego gatunku - budują razem gniazda i chcą być rodzicami.

Pingwiny przygarnęły jajko innej pary

Homoseksualne pary pingwinów czasem umieszczały w swoich gniazdach okrągłe kamienie o wielkości zbliżonej do jajka. Później próbowały je wysiadywać, jak można się domyślić bezskutecznie.

W 2004 roku biolodzy i pracownicy Zoo w Central Parku postanowili sprawdzić, co się stanie, gdy zamiast kamienia wysiadywanego przez mieszkającą tam parę homoseksualnych pingwinów, podłożą prawdziwe jajko porzucone przez inną parę. Wyklute dziecko otoczyli taką samą opieką, jak pary heteroseksualne.

W społecznościach tych ptaków ojcowie pełnią ważną rolę w życiu dziecka.  To właśnie oni wysiadują jajka i opiekują się nimi, gdy matka szuka dla nich pokarmu. Nic więc dziwnego, że homoseksualne ptaki także szukają sposobu na realizowanie się w roli ojca.

Choć od eksperymentu z nowojorskiego zoo minęło już 16 lat, pingwiny nie przestają nas zadziwiać. Gdy tylko ich pierwsza córka opuściła gniazdo, Sphen i Magic zaczęli szukać kolejnej okazji do sprawdzenia się w roli rodziców.

Pingwiny wychowują już drugie dziecko

Para, ku uciesze fanów i opiekunów zaopiekowała się kolejnym jajkiem odrzuconym przez biologicznych rodziców. Pracownicy zoo opisują pingwiny jako "bardzo czułych i odpowiedzialnych" rodziców.

- Ostatnio pisklę Sphena i Magicka urosło na tyle, by zacząć chodzić na krótkie spacery poza rodzinne gniazdko, by poznawać otoczenie i nowych znajomych. Sphen podąża za nim krok w krok podczas tych małych eskapad, prowadząc je i chroniąc przed każdym, na kogo mogłoby się natknąć - powiedzieli portalowi Bored Panda ich opiekunowie.

Choć nie jest to dla nas nowe zjawisko, widok dwójki szczęśliwych i opiekuńczych rodziców zajmujących się słodkim pisklakiem zawsze cieszy. Prawdopodobnie, jeśli dostaną taką możliwość Sphen i Magic po odchowaniu drugiego dziecka przygarną kolejne.

Homoseksualność występuje w stanie naturalnym u ponad 450 gatunków zwierząt. Niektóre ze zwierząt np. szympansy są z natury biseksualne. Najczęściej spotykamy się z nią u gatunków rozwijających złożone relacje społeczne.

Zobacz wideo:

źródło: boredpanda.com

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >