Swiatzwierzat.pl Psy Pies broni jedzenia. Czemu tak robi i jak go oduczyć?
pexels/cupofcouple

Pies broni jedzenia. Czemu tak robi i jak go oduczyć?

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Pies broni jedzenia: czy to niewdzięczność?

Zazwyczaj opiekunów bardzo drażni, gdy ich psy bronią jedzenia. Nic dziwnego. Zadbany zwierzak, któremu nigdy niczego nie brakuje, nagle zaczyna warczeć na swego dobroczyńcę, gdy ten tylko zbliża się do miski. Czy pies jest niewdzięczny? Czy nie rozumie, że pan jest od karmienia, a nie od zabierania pożywienia? Nie mówiąc już o kwestiach wychowawczych – co za tupet i czarna niewdzięczność! Czy psu należy pozwalać na taką impertynencję?

Zachowaj spokój. Pies nie broni jedzenia, bo jest niewdzięczny. Nie okazuje też w ten sposób dominacji. Kiedy pies broni jedzenia, oznacza to, że obawia się o swój najcenniejszy zasób i instynktownie chroni go wszelkimi sposobami. Powodów takiego zachowania może być kilka.

Czemu pies broni jedzenia? Ignorowanie sygnałów

Gdy pies broni jedzenia, najczęściej warczy groźnie na każdego, kto zbliża się do jego miski lub ogryzanej kości. Często jest to spowodowane tym, że bardziej subtelne sygnały ostrzegawcze zostały zignorowane.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że warczenie nie jest wyzwaniem ani zapowiedzią ataku. Pies warczy w ostateczności, by jasno dać do zrozumienia, że w razie czego gotów jest walczyć. Warczenie jednak ma na celu zażegnanie konfliktu. Gdy pies warczy, należy się wycofać – wtedy sytuacja konfliktowa rozwiąże się. Ustąpienie nie jest oznaką słabości, bo pies nie warczy, by zdominować człowieka, tylko by zażegnać konflikt. Gdy konflikt zostaje zażegnany, pies odczuwa ulgę, a nie satysfakcję.

Warczenie to jeden z ostatnich sygnałów, jakie pies wysyła przed atakiem. Najczęściej poprzedza je seria innych komunikatów o odczuwanym niepokoju i stresie. Zestresowany pies może np. oblizywać pysk i nos, ziewać, odwracać wzrok od rywala czy obiektu lęku, błyskać białkami oczu, napinać mięśnie. Dopiero gdy te sygnały są ignorowane, zaczyna warczeć.

By sprawić, aby pies nie warczał, gdy ktoś zbliża się do jego miski, należy zwracać uwagę na wysyłane przez niego wczesne sygnały ostrzegawcze. Kiedy one poskutkują, pies nie zacznie warczeć. Gdy jednak będą regularnie ignorowane, pies nauczy się, że tylko warczenie odnosi oczekiwany skutek – zwraca uwagę człowieka i skłania go do zatrzymania się.

Warczenie to jednak objaw, a nie przyczyna problemu, czyli tego, że pies odczuwa potrzebę bronienia jedzenia. Skąd u psa bierze się ta potrzeba?

Czemu pies broni jedzenia? Błędy opiekuna

Pies często broni jedzenia, gdy jego relacja z opiekunem nie jest oparta o wzajemną ufność. Błędy wychowawcze popełnione przez opiekuna na etapie socjalizacji szczeniaka mogą owocować tym, że pies wprawdzie szanuje swego pana (może nawet się go lęka), ale mu nie ufa. Nie ma więc pewności, czy najcenniejszy zasób – jedzenie – nie zostanie mu w którymś momencie zabrany.

Najczęstszym błędem, prowadzącym do nadwerężenia relacji z psem i osłabienia zaufania psa do człowieka, jest stosowanie kar, zwłaszcza przemocy, w procesie socjalizacji i treningu. Silna relacja psa z człowiekiem powstaje wtedy, gdy zwierzak ma ze swym panem skojarzenia wyłącznie pozytywne. Gdy pojawiają się bodźce negatywne, pies przestaje ufać, że jego opiekun ma zawsze tylko dobre intencje. Wszelka psia niepewność, nawet początkowo niewielka, może objawić się właśnie w jego stosunku do karmy. Niepewny pies chce przynajmniej zapewnić sobie jedzenie – więc go broni.

Czemu pies broni jedzenia? Przykre doświadczenia

Zdarza się, że psy adoptowane ze schronisk mają zwyczaj bronienia jedzenia. Może to wynikać z ich przykrych doświadczeń w poprzednim domu, gdy nie karmiono ich wystarczająco lub też musiały rywalizować o pokarm z innymi psami. Zwierzęta instynktownie zabiegają o jedzenie dla siebie, a gdy muszą o nie rywalizować, wykształcają zachowania obronne, by nigdy nie dać sobie wydrzeć zdobyczy. Psy wychowywane w większych grupach lub po dłuższym czasie spędzonym w schronisku mogą wykształcić w sobie instynktowną potrzebę obrony jedzenia.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy