Swiatzwierzat.pl Psy Dlaczego pies drapie uszy? Nie wolno lekceważyć objawów
unsplash/Josh Sorenson

Dlaczego pies drapie uszy? Nie wolno lekceważyć objawów

24 sierpnia 2020
Autor tekstu: Jakub Pasek

Pies może zapaść na zapalenie ucha z wielu różnych powodów. Podstawowym z nich jest reakcja alergiczna. Często też choroba ma związek z obiektem, który wpada do kanału słuchowego i podrażnia wrażliwe tkanki. Zdarza się także, że za ból i swędzenie tego wrażliwego narządu odpowiadają pasożyty. Jeśli pies drapie się po uszach, lub odczuwa ból, gdy ich dotykamy w większości wypadków będzie zmagał się ze stanem zapalnym ucha zewnętrznego. W rzadszych wypadkach będziemy mieć do czynienia z poważniejszymi schorzeniami.

Pies drapie się po uszach zazwyczaj gdy jest chory

O ile drapanie się za uchem jest normalnym pism zachowaniem, drapanie samej małżowiny czy płatka ucha najczęściej wiąże się z problemami. Poza drapaniem się po uszach psy zwykle wykazują inne objawy bólu narządów słuchu. Częstym sygnałem, że z uszami naszego pupila może być coś nie tak, jest częste potrząsanie głową. Odczuwany dyskomfort wewnątrz kanału słuchowego, pojawiający na przykład z racji na opuchliznę, pogarszającą słuch zwierzaka, motywuje go do machania łebkiem, by pozbyć się ciała obcego lub zatoru z woskowiny. Niepowodzenia nie przeszkadzają psiakowi, który często powtarzając tą czynność może doprowadzić do powstania krwiaków na swoim uchu. Sygnałem, że z uszami naszego zwierzaka dzieje się coś niedobrego, będzie także pojawianie się większych niż normalnie ilości wydzieliny z ucha czy odbarwień jego wnętrza.

Co robić jeśli pies cierpi na zapalenie ucha?

To groźna choroba, której nie można ignorować. Jej leczenie jest stosunkowo proste i nieinwazyjne, może wymagać jednak podawania pupilowi kropli dousznych. Mało który zwierzak lubi takie zabiegi. Nieleczone może jednak prowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu lub rozprzestrzeniać się na inne narządy . Leczenie polega głównie na znalezieniu przyczyny takiego stanu. W wypadku alergii wystarczy ograniczyć kontakt psa ze źródłem alergenów, ciało obce usunąć a pasożyty wybić za pomocą specjalistycznych substancji. Jeżeli pies nie ma problemów z uszami nie powinniśmy ich czyścić ani zbyt często kontrolować. Jeżeli ze względu na kształt ucha lub rodzaj sierści naszego psa często ma z nimi problemy, możemy stosować na nie specjalistyczne płyny do czyszczenia ich wnętrza.

Źródło: zooart.com.pl

Obserwuj nas w
autor
Jakub Pasek

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy