Swiatzwierzat.pl Psy Dlaczego pies śpi pod drzwiami? Czy chce uciec z domu?
Unsplash/Dominik QN

Dlaczego pies śpi pod drzwiami? Czy chce uciec z domu?

17 grudnia 2020
Autor tekstu: Ewa Nalepa

Widok psa śpiącego pod drzwiami może czasami budzić w nas niepokój. Dlaczego właściwie pies tak się zachowuje i czemu śpi na twardej podłodze? Ten nawyk może wynikać z różnych przyczyn i wcale nie trzeba oduczać psa takiego zachowania. Lepiej poszukać powodu tego zjawiska i spróbować znaleźć dla niego rozwiązanie. Podpowiadamy, dlaczego pies tak się zachowuje.

Przyczyny spania psa pod drzwiami

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których pies może spać pod drzwiami, jest zwykła tęsknota za właścicielem. Gdy człowiek wychodzi do pracy i zostawia w domu zwierzaka, ten będzie uparcie stał i czekał pod drzwiami wejściowymi do czasu, aż wróci jego właściciel. Może też wtedy zwyczajnie pójść spać w takim miejscu, pilnując przy tym, czy ktoś przypadkiem nie wrócił już do domu.

Nie jest to powód do niepokoju, pies w żadnym razie nie planuje ucieczki. Psy jako zwierzęta stadne mają bardzo silną potrzebę przebywania w swoim zaufanym towarzystwie i taka rozłąka po prostu im nie służy. Zwykle nic nie możemy na to poradzić, mało kto może przecież zabrać ze sobą psa do pracy. Jedyne co możemy zrobić, to zostawić psu legowisko w pobliżu drzwi, żeby przynajmniej nie musiał spać na zimnej podłodze.

Pies może też sypiać pod drzwiami do innych pomieszczeń - np pod sypialnią, kiedy właściciel kładzie się spać i zamyka się w swoim lokum. Zwierzak nie bardzo wtedy rozumie, dlaczego nie może spać przy właścicielu, więc zwyczajnie kładzie się tuż pod drzwiami. Tutaj rozwiązanie problemu także jest proste. Pupil oczywiście nie musi spać z nami w łóżku, wystarczy, że w wybranym kącie sypialni postawimy mu legowisko. Śpiący pies nie będzie nam wtedy zawadzał, a i on będzie się czuł bardziej komfortowo, mając w zasięgu wzroku swojego właściciela.

Istnieje też sporo innych powodów, dla których psy śpią na podłodze - niekoniecznie pod samymi drzwiami wyjściowymi. Jednym z bardziej trywialnych jest upał. Gdy doskwiera on czworonogowi, ten, zamiast położyć się na legowisku (w którym przegrzałby się jeszcze bardziej), po prostu kładzie się na podłodze, np. na kafelkach w kuchni. Pies w ten sposób chce się ochłodzić. Jest to bardzo skuteczna metoda, zwróćmy jednak uwagę, gdy pies śpi w ten sposób zbyt często lub zbyt długo. To może świadczyć o czymś zupełnie innym niż o przegrzaniu zwierzaka.

Dlaczego pies nie śpi na legowisku?

Dość poważną, a często niedostrzeganą przyczyną spania psa na podłodze jest sama jakość legowiska. Wydaje się to dosyć trywialne i bez większego znaczenia, ale jest bardzo istotne z punktu widzenia psa. Gdy psie legowisko jest nieodpowiednie, pies po prostu będzie uparcie spał na podłodze, co na dłuższą metę może być niezbyt korzystne dla zwierzaka.

Pod względem wygody w spaniu psy są niemal zupełnie jak ludzie. Jedni odnajdą się doskonale na miękkich materacach, w których można się zapaść, inni zaś, by się wyspać, potrzebują czegoś twardszego. Oczywiste jest, że jak ktoś lubiący spać na miękkim materacu będzie musiał przespać się na czymś twardszym, obudzi się z bólem kręgosłupa i vice versa. Tak samo jest u psów.

Małe rasy wprost uwielbiają spanie na miękkich legowiskach, najlepiej wypełnionych kulką sylikonową, w której zwierzak może się zatopić. Za to rasy średnich i dużych psów wolą płaskie, nieco twardsze legowiska. Gdy pies dostanie nieodpowiednie dla siebie miejsce wypoczynku, zacznie go szukać w mieszkaniu na własną łapę.

Jeszcze jedną ważną sprawą - oprócz wygody, miękkości bądź twardości legowiska - jest sama jego czystość. Jeśli nikt nie przejmuje się tym, żeby raz na jakiś czas wyczyścić psie posłanie, zwierzak po prostu nie będzie chciał na nim spać.

Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to sama lokalizacja legowiska. Psy, jak już wspomnieliśmy, to stadne, towarzyskie zwierzęta. Jeśli więc ułożymy legowisko psa w pomieszczeniu z dala od miejsc, gdzie przebywa człowiek, ten będzie się czuł bardzo nieszczęśliwy. Z reguły więc wybierze spanie na twardej podłodze w towarzystwie człowieka, a nie wygodne legowisko w opuszczonym zakamarku domu. Warto więc znaleźć jakiś kąt dla psa w salonie, czy w kuchni - gdzieś, gdzie często przebywamy, by tam zwierzak mógł przy nas spokojnie odpoczywać.

źródła: hectolove.com, szkoleniepsow.fora.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Nalepa

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy