Swiatzwierzat.pl Pozostałe Zdarza ci się krzyknąć na psa? Nigdy więcej tak nie zrobisz, gdy dowiesz się, jak się wtedy czuje

Zdarza ci się krzyknąć na psa? Nigdy więcej tak nie zrobisz, gdy dowiesz się, jak się wtedy czuje

11 maja 2020
Autor tekstu: Karina Sulich
Pies reaguje na krzyk stresem. W przeprowadzonym przez naukowców badaniu wzięły udział 42 psy ze szkół szkoleniowych, gdzie jako formę nagrody stosuje się jedzenie lub zabawę i 50 psów z programów treningowych, podczas których karane są one krzykiem czy pociągnięciem za smycz.
Naukowcy dowiedli, że na psy o wiele lepiej działa trening, który nie polega na karceniu zwierząt. U naszych pupili, krzyk powoduje długotrwały stres i poważne zmiany w ich usposobieniu.
źródło: kochamyzwierzaki.pl
dlaczego psy płaczą
unsplash.com – Matthew Henry

Psy, na które krzyczano podczas treningu, zachowywały się podobnie, jak w stresującej sytuacji.

Pies, którego tresura opiera się na krzyku czy karach, odczuwa długotrwały stres. Szkolenie oparte na karceniu, może wydawać się skuteczne, ale niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje. Tak trenowane psy żyją w ciągłym stresie – wyznał Marc Bekoff, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Colorado. Badania przeprowadzone przez naukowców pokazały, co dzieje się z naszymi pupilami.
Krzyczysz na swojego psa, by pokazać mu, czego nie może robić? Nigdy więcej tego nie rób. Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 92 policyjnych pupili i doszli do wstrząsających wniosków. Takie szkolenie niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje.
Szkolenie psa
Szkolenie psa oparte na systemie kar, takich jak szarpnięcie smyczą czy krzyk, wywołuje u czworonogów długotrwały stres , co niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje i negatywnie wpływa na usposobienie naszego pupila. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Porto w Portugalii mówią same za siebie.
Jak pies reaguje na krzyk?
ZOBACZ TEŻ:
Zespół badaczy, pod kontrolą Any Catariny Vieira, nadzorował przebieg badań, a psy były nagrywane podczas treningów. Okazało się, że psy, na które krzyczano lub karcono, podczas ćwiczeń zachowywały się podobnie jak w stresującej sytuacji, a po treningu miały podwyższony poziom kortyzolu w ślinie. Takich zmian nie wykazywały pupile, które zamiast kar otrzymywały nagrody. Niestety, krzyk czy ciągnięcie za smycz zostaje w pamięci psów na długo. Jak dowiodły badania, pies, który często odczuwa stres, może stracić siły do życia, stać się osowiały i pesymistyczny . Nie róbmy tego naszym pupilom.

pies
Fot. pixabay.com/ liatit

Pies, którego tresura opiera się na krzyku czy karach, odczuwa długotrwały stres.

pies
Fot. Reed Shepherd, Unsplash
ZOBACZ ZDJĘCIE:

Obserwuj nas w
autor
Karina Sulich None
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy