Pierwsze objawy zapalenia pęcherza u psa. Jak ich nie przegapić?
Żaden kochający opiekun psa nie chce patrzeć, jak jego pupil cierpi. Choć niektórym dolegliwościom da się zapobiegać, na inne niekoniecznie możemy mieć wpływ. Jednym z najbardziej nieprzyjemnych schorzeń, jakie może spotkać najlepszego przyjaciela człowieka, jest zapalenie pęcherza moczowego. Nieleczona infekcja prowadzi do wielu groźnych dla zdrowia powikłań, a nawet może uszkodzić nerki. Jak rozpoznać pierwsze objawy u psa?
Niestety zapalenie pęcherza u psów występuje stosunkowo często. Jest kilka objawów, które mogą wskazywać na to, że zwierzę cierpi na tę dolegliwość. To, co najbardziej rzuca się w oczy, to problem z oddawaniem moczu i znaczne zmiany w jego regularności. Czy da się zapobiec infekcji oraz co zrobić, by ulżyć pupilowi w cierpieniu? Wyjaśniamy krok po kroku.
Zapalenie pęcherza u psa - po czym poznać?
Psy są mocno podatne na zapalenie dolnych dróg moczowych, w których skład wchodzą pęcherz i cewka moczowa. Do ich zakażenia dochodzi poprzez bakterie, wirusy lub grzyby. To ostatnie najczęściej jest spowodowane nieodpowiednią higieną lub zarażeniem w wyniku kontaktu z innym psem. Może wystąpić również wskutek kąpieli w akwenie wodnym lub niedożywienia. Co ważne, na wystąpienie infekcji tego rodzaju, ze względu na budowę anatomiczną, dużo bardziej narażone są suczki oraz psy w podeszłym wieku. W porównaniu z młodszymi osobnikami, u nich odporność nie jest już tak dobra.
Warto zaznaczyć, że zapalenie pęcherza występuje również w towarzystwie innych schorzeń. Najczęściej są to kamica pęcherza, zapalenie nerek, pochwy lub macicy, przerost prostaty, cukrzyca lub nowotwór pęcherza. Zdarza się, że jest także następstwem przyjmowanych leków, głównie tych, które są używane podczas terapii nowotworów.
Jeśli podejrzewasz, że u twojego psa mogło dojść do zapalenia pęcherza moczowego, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych dla tego schorzenia zachowań. W tym czasie zwierzę często oddaje mocz, przy czym wyraźnie odczuwa ból, może pojawić się w nim również krew. Zwłaszcza u psów dojrzałych dochodzi wtedy często do popuszczania w domu i znikomych ilości moczu. Pojawia się również apatia, osowiałość, brak apetytu, wymioty i gorączka.
Jeśli któreś z objawów występują u twojego psa, koniecznie udaj się z nim do weterynarza. Podanie właściwych leków w odpowiednim czasie najczęściej wiąże się z wyleczeniem zapalenia. Jeśli objawy zostaną zbagatelizowane, może dojść nawet do pęknięcia pęcherza czy uszkodzenia nerek, prowadzących do bezpośredniego zagrożenia życia.
Jak opiekować się psem podczas infekcji pęcherza?
Zapalenie pęcherza moczowego dla psów jest równie uciążliwe i bolesne, co dla ludzi. Wiąże się to z dużym bólem oraz dyskomfortem. Niejeden właściciel, widząc cierpienie swojego pupila, przeżywa je równie mocno. W tych chwilach ważne, by zrozumieć sytuację zwierzaka. Musimy zaakceptować częstszą potrzebę wyjścia na dwór oraz popuszczanie w domu. Należy zwrócić uwagę, by pupil wystarczająco się nawadniał oraz zapewnić mu dostęp do świeżej wody.
Zazwyczaj podanie odpowiednich leków przez weterynarza szybko pomaga uporać się z problemem z pęcherzem. Zazwyczaj leczy się je około 14 dni. Oczywiście, jeśli w trakcie nie wystąpią żadne skomplikowane powikłania.
Co ważne, niedoleczone zapalenie pęcherza ma u psa charakter nawracający. Jeśli to nie pierwszy raz, gdy pupil zmaga się z takim problemem, warto rozważyć przejście na karmę, która zakwasza mocz. Aktualnie oferta na rynku jest tak szeroka, że każdy powinien znaleźć coś dla swojego ukochanego czworonoga.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ.
źródło: animal-center.pl; apetete.pl