Swiatzwierzat.pl

Screen z programu "Sabrina, nastoletnia czarownica"

Pamiętacie tego kota? Jak potoczyły się losy Salema z "Sabriny nastoletniej czarownicy"?

30 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Każdy miłośnik produkcji lat 90. zapewne doskonale pamięta kultowy serial “Sabrina, nastoletnia czarownica”, którego gwiazdą stał się czarny kocur o imieniu Salem. Mruczek w klasyczny dla siebie cyniczny sposób komentował poczynania głównych bohaterów, w wolnych chwilach planując przejęcie władzy nad światem. Okazuje się jednak, że stworzenie jego postaci było nie lada wyzwaniem dla ekipy filmowej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w czarownika pod postacią kota wcielały się nie tylko żywe zwierzęta.

Praca ze zwierzęcymi aktorami na planie filmowym może być dużo trudniejsza, niż mogłoby się wydawać widzom podziwiającym efekt końcowy. Jednak czworonożni bohaterowie produkcji często mocno zapadają w ich pamięć. Z tego względu zwierzęciem, które na stałe zapisało się na kartach historii popkultury, został czarny kot o imieniu Salem towarzyszący nastoletniej czarownicy Sabrinie.

Salem z "Sabriny, nastoletniej czarownicy" najsłynniejszym kotem popkultury

Czarny kot o imieniu Salem to prawdopodobniej najbarwniejsza postać serialu “Sabrina, nastoletnia czarownica”, emitowanego na przestrzeni lat 1996–2003. Zadziorny zwierzak potrafił mówić, a jego specjalnością było rzucanie kąśliwych uwag i komentowanie perypetii głównej bohaterki Sabriny oraz jej nieco zakręconych ciotek - Hildy i Zeldy. Ciekawostką jest, iż magiczny chowaniec wystąpił we wszystkich epizodach!

Za sprawą swojej cynicznej natury Salem często namawiał dziewczynę do używania magii, co finalnie wpędzało ją w jeszcze większe kłopoty. Widzowie często dostrzegają w nim odniesienie do sumienia nastolatki, które ocenia, by podsunąć nowe pomysły. Ponadto uwielbiał bawić się włóczką oraz czytać pamiętnik nastolatki. Oczywiście za ulubione smaczki Lizard Flakes był w stanie zrobić niemal wszystko. 

Finalnie okazało się, że historia Salema jest tragiczna i zabawna zarazem. W nawiązaniu do komiksu “Chilling adventures of Sabrina”, kociak o kruczoczarnym futerku to w rzeczywistości czarnoksiężnik odbywający karę za popełnione występki. Jako człowiek został przeklęty przez jedną z najpotężniejszych czarownic. Zasłużył sobie na to nieprzypadkowo, ponieważ w nikczemny sposób starał się przejąć władzę nad światem. Karą było spędzenie aż 100 lat w ciele kota. W takiej też formie wylądował pod opieką sióstr Spellman i z czasem nauczył się troszczyć o swoich bliskich.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Pokochaliśmy go za sarkastyczne uwagi. Za postacią Salema stał cały sztab ludzi i zwierzęcych aktorów

Nie wszyscy widzowie mogą zdawać sobie sprawę, że producenci musieli się naprawdę napracować, byśmy mogli podziwiać zabawnego kota w serialu opowiadającym o losach wchodzącej w świat czarów Sabriny. Okazuje się, że na planie zdjęciowym wcielały się w niego aż cztery koty. Każdy z nich był przypisany do innych ujęć. 

Elvis występował podczas scen mówionych, Lucy wkraczała na plan (dosłownie), aby operatorzy mogli nagrać ją, jak chodzi; natomiast Witch to kotka, którą widać podczas interakcji z aktorką grającą Sabrinę. Z kolei ostatni z kotów, noszący to samo imię, co odgrywany bohater, brał udział w scenach skakanych. Niestety ich dalsze losy pozostają nieznane.

Oprócz tego, w niektórych ujęciach żywe zwierzę jest zastępowane kukłami, a filmowcy podczas pracy nad serialem mieli możliwość korzystania z dwóch sztucznych kotów. Za odpowiednie wytresowanie zwierzęcych aktorów był odpowiedzialny cały sztab trenerów. Na przestrzeni wszystkich części przygód nastoletniej czarownicy w oryginalnej wersji głosu użyczali mu: Nick Bakay, Louis Chirillo oraz Ian James Corlett.

Salem w produkcji Netflix

Kot o imieniu Salem pojawia się również w produkcji dostępnej na platformie streamingowej Netflix, która również skupia się na przygodach nastoletniej wiedźmy o imieniu Sabrina. Jednakże w tym przypadku historia czarnego kota uległa pewnej zmianie. W najnowszej wersji Salem został pozbawiony umiejętności posługiwania się ludzką mową, gdyż jest on goblinem z lasu, który przybiera postać mruczka. 

Choć czarny kot miał być posłuszny młodej czarownicy, Sabrina traktuje go, jak równego sobie. Zwierzę często ratuje ją z opałów, jednak co ważne, ze swoją opiekunką komunikuje się jedynie telepatycznie. Jego rola jest znacznie bardziej ograniczona w porównaniu z wcześniejszą produkcją. Być może dlatego, że główna bohaterka, odgrywana przez Kiernan Shipkę, była uczulona na sierść kota.

źródło: film.wp.pl; wikipedia.org; netflix.fandom.com

Pochwalił się, jakiego kotka znalazł na ulicy. Internauci przecierają oczy, "Skąd go wytrzasnąłeś?!"

Pochwalił się, jakiego kotka znalazł na ulicy. Internauci przecierają oczy, "Skąd go wytrzasnąłeś?!"

CZYTAJ DALEJ
10-letni owczarek niemiecki ponownie spotyka swojego pana. W mig zmienia się w szczeniaczka

10-letni owczarek niemiecki ponownie spotyka swojego pana. W mig zmienia się w szczeniaczka

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Wyprowadzili się do nowego domu, gdzie kot nie był im już potrzebny. Został sam, ale nie wszystko stracone
Czytaj więcej >

Koty

Koty uzdrawiają? Zaskakujące wyniki badań, w ich towarzystwie ryzyko tych groźnych dolegliwości maleje
Czytaj więcej >

Koty

Koci staruszek myślał, że zostanie w schronisku już na zawsze. Sposób, w jaki dziękuje za adopcję, odbiera mowę
Czytaj więcej >

Koty

Jak długo kot może zostać sam w domu? Oto limit kociej odporności, po tym czasie zacznie się złościć
Czytaj więcej >

Koty

Tajemniczy złodziej zdemaskowany i wcale nie jest nim człowiek. Jego łupem padały damskie fatałaszki
Czytaj więcej >

Koty

Wpuścili bezdomnego kota do domu, by nie zamarzł w nocy. Nie spodziewali się, do czego to doprowadzi
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]