Swiatzwierzat.pl
Worki

Nadbużański OSG

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym odnotowali nietypowy przemyt. W trakcie kontroli natrafili na kierowcę autokaru jadącego z Ukrainy do Polski, który zadeklarował, że przewozi blisko 14 kg przynęty na ryby. Rzeczywistość okazała się być zgoła inna i daleka od prawdy.

Funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili rutynową kontrolę busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych, który przekraczał polsko-ukraińską granicę w Hrebennem (woj. Lubelskie). W jej trakcie znaleziono zwierzęta, które ukryte były w workach w jednym z bagaży.

Przemycał tysiące pijawek w termoizolacyjnej torbie

Jak poinformowała w piątek Izba Administracji Skarbowej w Lublinie w komunikacie prasowym, funkcjonariusze ujawnili 14 kg pijawek lekarskich. Odpowiada to aż kilkunastu tysiącom sztuk.

Osoba odpowiedzialną za ten nietypowy bagaż okazał się 42-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także stosownej dokumentacji czy zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż ujawnione w workach pijawki należą do gatunków objętych ochroną Konwencji Waszyngtońskiej.

Konwencja Waszyngtońska, znana także pod akronimem CITES, reguluje przemieszczanie przez granice ponad 5 tys. gatunków zwierząt i ponad 28 tys. gatunków roślin. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie zaznacza, że z każdym rokiem liczby te stale rosną.

Niedźwiedź

Skandaliczna pomyłka na polowaniu. Książę oskarżony o zastrzelenie największego niedźwiedzia w UE

CZYTAJ DALEJ

Zwierzęta miały trafić do Warszawy

Mężczyzna tłumaczył, że iż przesyłka została nadana we Lwowie i miała zostać odebrana w Warszawie Zachodniej przez nieznaną mu osobę. Miały się w niej znajdować robaki na ryby.

Przeciwko kierowcy, w związku z przemytem, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wszczęli postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary zajęto 4 tysiące złotych, a pijawki skonfiskowano.

Należy pamiętać, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zobacz zdjęcia:

pijawki

pijawki

Pijawka

Pijawka

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Słoniątko chciało przytulić się do turystki. Nie było łatwo, ale zdecydowanie warto

Czytaj więcej >

Pozostałe

63-latek nie chciał wypuścić myszołowa na wolność. Musiała interweniować policja

Czytaj więcej >

Pozostałe

Nie taki niedźwiedź straszny. Niesamowite ujęcia „walczących" niedźwiadków podbijają Sieć

Czytaj więcej >

Pozostałe

Suczka używa dzwonka, gdy chce wyjść. Tym razem zadzwoniła, by przekazać coś ważnego

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dantejskie sceny na pastwisku w Krośnicy. Trudno uwierzyć, co zrobiono zwierzętom

Czytaj więcej >

Pozostałe

Mama siódemki oposów nie cofnie się przed niczym. Internauci pieją z zachwytu

Czytaj więcej >