Swiatzwierzat.pl Pozostałe Niespodzianka w budce dla ptaków. W środku zadomowił się niechciany lokator
pixabay/MabelAmber

Niespodzianka w budce dla ptaków. W środku zadomowił się niechciany lokator

5 grudnia 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Pracownicy Lasów Państwowych podzielili się w mediach społecznościowych intrygującymi zdjęciami autorstwa Mateusza Frączkowskiego. Nieprawdopodobne, co można znaleźć w budkach lęgowych poza ich prawowitymi mieszkańcami. Zdjęcia najciekawszych znalezisk wylądowały na Facebooku wraz z wyjaśnieniem.

W warmińsko-mazurskich lasach można odnaleźć najróżniejsze rzeczy. Podczas dorocznego sprzątania budek lęgowych dla ptaków leśnicy natknęli się na nieproszonego gościa, który drzemał w cudzym noclegowisku.

Leśne śpiochy

Pracownicy Nadleśnictwa Wichrowo spodziewali się zobaczyć dosłownie wszystko - ciekawe kolekcje mchów i traw, szczątki różnych zwierząt, a nawet pozostawione przez człowieka śmieci. Nie przyszło im jednak do głowy, że znajdą w budce lęgowej zaskrońca!

Wąż spał niewzruszony obecnością ludzi w budce znajdującej się na wysokości 3-4 metry nad ziemią. W jaki sposób wspiął się tak wysoko? Eksperci udzielili odpowiedzi w poście na Facebooku.

- Zaskroniec prawdopodobnie wykorzystał spękania kory drzewa i wpełzł na wysokość kilku metrów nad ziemią. Gryzonie się czasem zdarzają, ale żywy, niemrawo wijący się zaskroniec trafił się nam pierwszy raz! - czytamy.

Poza zaskrońcem, leśnicy znaleźli też wtulone w siebie myszy polne. Mamy jednak złe wieści - chociaż ich widok potrafi wywołać uśmiech na twarzy, gryzonie najprawdopodobniej są nieżywe. Z komentarzy pod fotografią dowiadujemy się również, iż częstymi gośćmi budek lęgowych są nietoperze. Latające ssaki zadamawiają się w nich, szukając zimowego schronienia przez mrozami.

Budki lęgowe spełniają szereg funkcji

Leśnicy zaznaczają, że schronienia pierwotnie przeznaczone do użytkowania przez ptaki bywają noclegownią dla wielu innych organizmów, w tym pasożytów. Budki należy czyścić po okresie lęgowym, który przypada na wiosenne i letnie miesiące, aby ułatwić ptakom podjęcie kolejnych, bezpiecznych lęgów.

Aby nie płoszyć zwierząt swoim zapachem, najlepiej trzymać się od budek z daleka i podziwiać je z bezpiecznego dystansu.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Nadleśnictwo Wichrowo - Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy