niedźwiedź
Źródło: pixabay.com/skeeze

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają turystów przed niebezpieczeństwem. Chodzi o niedźwiedzie

6 Sierpnia 2020

Niedźwiedzie pojawiają się już nie tylko w dolinach wysokich Tatr, ale także na turystycznych szlakach wędrówkowych. Ostatnio zwierzęta widziano między innymi na drodze prowadzącej do Hali Kondratowej. Władze parku wydały w tej sprawie stosowne oświadczenie. Ostrzegają, by w żadnym razie nie zbliżać się do zwierząt, ani nie próbować ich dokarmiać. Stanowią one śmiertelne zagrożenie dla człowieka oraz radzą co robić w razie spotkania oko w oko z misiem.

Niedźwiedzie występują w parkach dość powszechnie, żyją tam od tysięcy lat. Te wielkie drapieżniki budują obecnie zapasy tłuszczu, który pomoże im przetrwać sen zimowy. Zwierzęta te rzadko atakują ludzi, zazwyczaj unikają uczęszczanych ścieżek. Szukając pożywienia potrafią jednak zapuszczać się bliżej miejsc odwiedzanych regularnie przez człowieka. Jeśli jednak dochodzi do incydentów z udziałem napadających na turystów zwierząt, ich ofiary są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Mimo swoich rozmiarów te ssaki są bardzo szybkie i zwinne. Już jedno uderzenie masywnej łapy może skutkować śmiertelnymi obrażeniami.

Prowadzili dzieci na smyczy. Tłumaczenia matki porażająProwadzili dzieci na smyczy. Tłumaczenia matki porażająCzytaj dalej

Niedźwiedzie widziano na szlakach turystycznych

Niedźwiedzia wypatrzył jeden z właścicieli zakopiańskich hoteli. Zwierzę stało tuż obok ścieżki turystycznej. Tak bliskie spotkanie z największym drapieżnikiem Tatr wywołało by u wielu osób panikę. Doświadczony mężczyzna zachował jednak spokój co pozwoliło mu oraz jego małżonce wyjść cało z tej sytuacji. O swoich doświadczeniach opowiedział dziennikarzowi Gazety Krakowskiej. Zwierzę pożywiało się w krzakach i nie zwracało na nich uwagi.

- Wraz z małżonką wracaliśmy ze spaceru w Hali Kondratowej na Kalatówki. Jakieś 200 metrów od schroniska na Kondratowej napotkaliśmy niedźwiedzia - relacjonuje Wojciech Budzowski. - Był od nas dosłownie kilka metrów. Nie zwracał na nas uwagi. To był taki średni niedźwiedź. Nie była to wielka niedźwiedzica, czy mały niedźwiadek, ale dość sporych rozmiarów osobnik.

Turyści muszą uważać, by przypadkiem nie wpaść na zwierzę schodząc ze szlaku. Zaskoczony niedźwiedź może być agresywny.

DZISIAJ GRZEJE:1. 2 białe pieski doczekały się słodkich szczeniaków. Wszyscy zdębieli, kiedy zobaczyli ich kolor, jak to możliwe?
2. Pies zdenerwował się, gdy jego pani wyszła z domu. Z pomocą przyszedł mu przyjaciel kot

Władze TPN komentują sprawę

Głos w sprawie zabrał dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szymon Ziobrowski. Jego zdaniem występowanie niedźwiedzi w tym miejscu nie powinno być dla nikogo zbyt dużym szokiem.

- Niedźwiedzie żyły, żyją i mam nadzieję będą dalej żyć w Tatrach. Niedźwiedzie obecnie gromadzą tłuszcz, który im potem pomaga przeżyć zima. Teraz bez problemu znajdą pożywienie - zaznaczył w rozmowie z Gazetą Krakowską.

Mężczyzna podzielił się także garścią porad, odnośnie tego jak powinien się zachowywać człowiek, który natknie się podczas wędrówki na to dzikie zwierzę. Kluczowy będzie tutaj spokój i opanowanie. Zwierzę nie powinno czuć się zagrożone przez turystów.

- W kontakcie z tym dużym drapieżnikiem trzeba zachować maksymalny spokój. Wycofywać się raczej niż uciekać. I w tym początkowym wycofywaniu się robić to frontem do drapieżnika niż tyłem. A to po to, by nie wzbudzić w nim agresji i takiego instynktu, że jesteśmy jego ofiarą - dodał dyrektor parku.

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy! Kliknij TUTAJ, aby pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żyją z ponad setką półdzikich psów. Sami nie mają na chleb, ich życie to koszmar
  2. Wszyscy myśleli, że Magda Gessler go nienawidzi. Dodała jednak zdjęcie, które rozwiewa wątpliwości
  3. Dlaczego koty ignorują nas, kiedy wołamy je po imieniu? Naukowcy rozwiali wszelkie wątpliwości
  4. Naukowcy dowiedli, które rasy psów najczęściej gryzą dzieci. Tych psów lepiej nie prowokować
  5. Kot patrzy przez szybę błagając właściciela o pomoc. Do ogrodu wkradło się dzikie zwierze. Mężczyzna nie reagował
  6. Dramat na polskim lotnisku. Uderzyli prosto w ziemię

Źródło: Gazeta Krarkowska

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł