panda xin xing
Źródło: WeChat.gg/Chongquing Zoo

Smutne wieści z zoo. Nie żyje „matka bohaterka”, która urodziła aż 36 dzieci

21 Grudnia 2020

Nie żyje najstarsza panda trzymana w ogrodzie zoologicznym na świecie. Xin Xing dożyła wieku 38 lat i urodziła aż 36 pociech. Ze względu na jej wkład w ochronę swojego gatunku opiekunowie nazywali ją "matką bohaterką".

Weterynarze walczyli o nią do końca, jednak ostatecznie musieli ogłosić światu smutną nowinę. Panda zmarła w wyniku ostrej niewydolności wielu narządów. Dożyła jednak niespotykanego wśród przedstawicieli jej gatunku wieku 38 lat. Praktycznie całe życie spędziła w Chongqing Zoo w południowych Chinach.

Nie żyje najstarsza panda trzymana w zoo

Panda przyszła na świat w 1982 roku na wolności w prowicji Sechuan w Chinach. Stamtąd trafiła do zoo, w którym spędziła resztę swojego życia. Przez lata była ulubienicą turystów i opiekunów.

W sierpniu odbyło się huczne przyjęcie urodzinowe Xin Xing. Zwierzę otrzymało liczne prezenty, z ogromnym tortem wykonanym z zamrożonych w bryle lodu owoców i warzyw na czele. Nic nie zapowiadało tego, co miało nadejść niedługo później. Pod koniec wrześnie pracownicy zauważyli, że panda śpi dłużej niż zwykle, wydawała się też mniej ruchliwa. W październiku objawy się nasiliły. Xin Xing zaczęła też kaszleć i cierpieć na bóle brzucha i zaparcia.

O pomoc poproszono ekspertów z Chińskiego Centrum Badań i Ochrony Pand Wielkich i uniwersytetu medycznego, jednak wszystkie próby leczenia zwierzęcia skończyły się niepowodzeniem.

Szczeniak husky zezłościł się na swojego pana. Nagrano przezabawny napad gniewuSzczeniak husky zezłościł się na swojego pana. Nagrano przezabawny napad gniewuCzytaj dalej

8 grudnia władzę ogrodu zoologicznego poinformowały o tym, że Xin Xing nie żyje. Przyczyną śmierci była niewydolność wielu witalnych organów, spowodowana wiekiem pandy. W przeliczeniu na ludzkie lata byłaby 130-latką.

Panda ma aż 153 potomków

Xin Xing większą część swojego życia spędziła w ogrodach zoologicznych. Władze ogrodu zapewniały jej dużo okazji do reprodukcji. Pandy wielkie są obecnie zagrożone wyginięciem. Jej potomstwo żyje w wielu ogrodach zoologicznych w Chinach i innych krajach.

Pandy rzadko kiedy rozmnażają się w niewoli. Jedynie 20 procent samic jest płodna. Osoby, które walczą o utrzymanie się tego gatunku, mają więc przed sobą ciężkie zadanie. Samce tych niedźwiedzi w ogrodach zoologicznych nie przedstawiają dużego zainteresowania rozmnażaniem się. Zaledwie 5 procent z nich jest w stanie zapłodnić samicę bez pomocy człowieka.

Organizacje takie jak WWF od lat apelują o zwiększenie nakładów na ochronę środowiska naturalnego pand, jak i programy rozmnażania ich w ogrodach zoologicznych. Bez wsparcia człowieka ten gatunek może całkowicie zaniknąć.

Zobacz zdjęcie:

panda Xin Xing

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

źródło: dailymail.com

Następny artykuł