Swiatzwierzat.pl
małpa

pixabay/seth0s

NASA pozbawiła życia wszystkich swoich małp. Porażający raport ujrzał światło dzienne

24 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Nie żyje 27 małp. Zwierzęta zostały pozbawione życia przez pracowników NASA, którzy pracowali z nimi. Do śmierci zwierząt doszło 2 lutego 2019 roku, jednak dopiero teraz o fakcie dowiedziała się opinia publiczna. W obronie zwierząt stanęli a

Do masowego uśpienia małp doszło w ośrodku Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii. Do upublicznienia dokumentów doszło na wniosek organizacji Rise for Animals, która zajmuje się ochroną praw zwierząt. NASA tłumaczyło tę decyzję zaawansowanym wiekiem zwierząt oraz różnymi schorzeniami, w tym chorobie Parkinsona, która rozwinęła się u 21 osobników. Tłumaczenia nie przekonały aktywistów, którzy rozpoczęli protesty. 

NASA uśpiło małpy 

Małpy nie trafiły do azylu dla zwierząt. Zdecydowano je uśpić, choć jeszcze mogły pożyć kilka lat.

- Widocznie według NASA zwierzęta nie zasłużyły na to, aby żyć w azylu dla zwierząt, po tym jak przez wiele lat musiały znosić warunki życia w laboratorium, gdzie życie społeczne miały bardzo ograniczone - powiedział John Gluck, ekspert od etyki z Uniwersytetu Nowego Meksyku.

Małpy miały się należeć do starzejącej się kolonii. Warto dodać, że od wielu lat nie brały udziału w żadnych badaniach. Mieszkały na terenie NASA, za opiekę nad nimi odpowiadali pracownicy Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej i firmy badawczej LifeSource BioMedical. 

- Z niecierpliwością czekam na wyjaśniania, dlaczego zwierzęta zostały zmuszone do życia w niewoli i poddane eutanazji, zamiast trafić do sanktuarium - powiedziała Kathleen Rice, nowojorska demokratka.

Inne możliwości 

Choć coraz więcej firm rezygnuje z testów na zwierzętach, to niestety nie wszyscy chcą wprowadzać takie zmiany u siebie. Jak podaje sjpidersweb, w 2017 roku w laboratoriach badawczych przeprowadzono eksperymenty na 74 000 małp.

NASA miało możliwość oddania zwierząt do azylu, zwrócenia się z prośbą o pomoc do zoo czy rządu. Dlaczego tego nie zrobiło?

Zobacz zdjęcie:

Pixabay/pen_ash

Źródła: o2.pl, spdersweb.pl

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >