Swiatzwierzat.pl Psy Najczęstsze choroby oczu u psów: rozpoznanie, leczenie, zapobieganie
Pixabay.com

Najczęstsze choroby oczu u psów: rozpoznanie, leczenie, zapobieganie

15 lutego 2021
Autor tekstu: Emil Hoff

Choroby oczu u psów: nie ignoruj psich łez

Psy nie płaczą dlatego, że im smutno. Łzy to w ich przypadku naturalna reakcja samoczyszcząca oka. Oczy psów łzawią szczególnie intensywnie, gdy są podrażnione, swędzą, szczypią – zawsze, gdy coś jest z nimi nie tak. Dlatego, chociaż psy nie płaczą z żalu, nie można bagatelizować psich łez – mogą być oznaką choroby oczu.

Chociaż psy poznają świat przede wszystkim za pomocą węchu, ich oczy są nieodzownym narzędziem w nawigacji po otoczeniu oraz identyfikacji osób, zwierząt i przedmiotów. Psy, które straciły wzrok, adaptują się do nowych warunków życia i uczą posługiwania się na co dzień innymi zmysłami. Obowiązkiem opiekuna psa jest jednak zadbać o to, by zwierzę miało zdrowe oczy i cieszyło się oglądaniem świata jak najdłużej. Dlatego wszelkie zmiany wyglądu psich oczu, a zwłaszcza zwiększone łzawienie, powinny być dla nas sygnałem alarmującym i mocną sugestią, by zabrać psa do weterynarza.

Choroby oczu u psów: objawy wspólne

Wiele chorób oczu u psów daje podobne objawy, po których możemy poznać, że coś jest z psimi patrzałkami nie tak.

Psy z podrażnionymi oczami często trą je łapami, co jeszcze zwiększa podrażnienie. Chore psie oczy często są więc zaczerwienione i przekrwione, a także obficie łzawią. Psy dotknięte chorobami oczu mrużą je często i odczuwają światłowstręt. Nierzadko chorobom oczu u psów towarzyszy opuchlizna powiek.

Nieleczone choroby oczu u psów mogą prowadzić do ślepoty częściowej lub całkowitej. Pies ślepy na jedno oko może mieć trudności z oceną odległości i głębokości, co sprawia, że trudniej mu trafić pyskiem do miski albo zaaportować patyk. Właściciele psów często orientują się, że coś dolega ich pupilom, właśnie po nietypowych zachowaniach spowodowanych jednostronną ślepotą psów.

Poszczególne choroby oczu u psów dają także swoiste objawy, po których fachowiec łatwo rozpozna, co konkretnie dolega naszemu pupilowi. Najczęstszymi chorobami oczu u psów są jaskra i zaćma. Poniżej prezentujemy listę chorób w porządku alfabetycznym.

Choroby oczu u psów: jaskra

Jaskra polega na stałym zwiększeniu ciśnienia w gałce ocznej psa. Objawami jaskry są przekrwienie spojówki, a także powiększenie się gałki ocznej. Nagłe powiększenie oka jest szczególnie widoczne u małych piesków. Wyglądają wtedy, jakby miały wytrzeszcz.

Jaskra wywoływana jest przez różne choroby - często nowotwór - rzadziej pojawia się samoistnie, a w bardzo niewielu przypadkach jest chorobą wrodzoną.

Jaskrę leczy się farmakologicznie przez podanie psu środków zmniejszających ciśnienie w gałce ocznej. Czasem weterynarz może zalecić operację. Jeśli jednak jaskra jest zaawansowana lub nie da się całkowicie wyleczyć jej przyczyny (np. nowotworu), wówczas trzeba pogodzić się z tym, że pies oślepnie. Ślepym psom dobrze jest operacyjnie usunąć gałki oczne, co uwalnia zwierzęta od dyskomfortu i konieczności przyjmowania leków.

Choroby oczu u psów: postępujący zanik siatkówki (PRA)

Postępujący zanik siatkówki to poważna choroba oczu u psów, której nie da się całkowicie powstrzymać i ostatecznie prowadzi do ślepoty zwierzaka. Jest to choroba dziedziczna, stopniowo rugowana z puli genetycznej psich ras. Trudno ją jednak wykryć, dlatego postępy w selekcji hodowlanej są powolne i postępujący zanik siatkówki nadal występuje u psów rasowych.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy