Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > "Milionerzy". Padło pozornie łatwe pytanie o uzębienie ssaków. Czy zaznaczyłbyś prawidłową odpowiedź?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 04.03.2021 01:00

"Milionerzy". Padło pozornie łatwe pytanie o uzębienie ssaków. Czy zaznaczyłbyś prawidłową odpowiedź?

Hubert Urbański
screen z programu "Milionerzy"

"Milionerzy" wrócili po przerwie na antenę stacji TVN. Kolejny odcinek zaserwował telewidzom porządną dawkę rozrywki, wzbudzając przy tym ogromne emocje. 19. edycja teleturnieju, który od ponad 20 lat gromadzi miliony Polaków przed telewizorami, obfituje w pytania ze świata zwierząt.

Pytanie o zęby ssaków w "Milionerach"

Długoletnim widzom zasady programu mogą wydawać się dziecinnie proste. Gwoli przypomnienia, aby wygrać główną nagrodę w "Milionerach" należy odpowiedzieć bezbłędnie na 12 pytań. Prawidłowa odpowiedź na pytanie drugie i siódme zapewnia uczestnikowi kwotę gwarantowaną (odpowiednio wysokości 1000 zł i 40 000 zł). Pytania mają różnorodną tematykę, a każde z nich ma oznaczony stopień trudności oraz kategorię tematyczną. Wiedza wyłącznie z jednej dziedziny może znacznie utrudnić graczowi rozgrywkę i stanąć na drodze do zwycięstwa. Dlatego właśnie przy niektórych pytaniach konieczne jest podjęcie ryzyka, mnóstwo szczęścia oraz przede wszystkim zdolność analitycznego myślenia.

W drodze do zwycięstwa uczestnik może skorzystać z trzech kół ratunkowych: "pytanie do przyjaciela", "pół na pół" i "pytanie do publiczności". Jednakże najnowsza edycja programu wprowadziła nowe ułatwienie. W nowych odcinkach, które odbywają się bez udziału publiczności, pytanie do publiczności zostało zastąpione możliwością zamiany pytania.

W jednym z ostatnich odcinków Hubert Urbański zadał uczestnikowi pytanie z dziedziny zoologii, a konkretniej dotyczące ciągłej wymiany uzębienia u ssaków. Z pewnością mogło ono sprawić nie lada trudność osobom niezorientowanym w tej tematyce i przeszkodzić w walce o tytułowy milion złotych. Oto dokładna treść pytania:

Który ssak wymienia ciągle zęby stałe kilkakrotnie w ciągu życia?

A - pies

B - kot

C - słoń

D - szop pracz

Czy znasz prawidłową odpowiedź na to pytanie? Koniecznie sprawdź! Wyjaśnienie czeka na Ciebie poniżej.

Prawidłowa odpowiedź to C! Słonie posiadają aż cztery łuki trzonowców, po jednym z każdej strony szczęki, które służą im do rozcierania pokarmu. Osiągają one szerokość 10 cm i długość 30 cm. Ponadto, każdy z nich składa się ze zrośniętych 4 zębów.

Uzębienie mleczne wypada około 15. roku życia, a wraz ze ścieraniem się przednich zębów wyrastają od tyłu kolejno następne, które zastąpią zużyte. Dlatego właśnie w ciągu całego życia słoniom sześciokrotnie wyrastają nowe zęby. Strata ostatniego kompletu zachodzi najczęściej w wieku 65-70 lat. Niedługo potem zwierzę umiera z głodu, ponieważ nie jest w stanie gryźć. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: