Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pochwalcie się słodkimi zdjęciami Waszych mruczków
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.08.2020 02:00

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pochwalcie się słodkimi zdjęciami Waszych mruczków

Międzynarodowy Dzień Kota to święto, o którym nie wolno zapominać
pexels/samer daboul

Międzynarodowy Dzień Kota to święto ustanowione w 2002 roku przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt. Jest to święto ruchome, które w Polsce oraz Włoszech cieszy się dużo większą popularnością w dniu 17 lutego. Pomysłodawcy Międzynarodowego Dnia Kota chcieli podkreślić ogromne znaczenie kotów w życiu codziennym człowieka oraz konieczność niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Kota

Koty są stałymi towarzyszami człowieka już od czasów antycznych. Naukowcy podają, że pierwsze dowody na oswojenie tych zwierzęta pochodzą sprzed 9500 lat! W starożytnym Egipcie koty urosły do roli boga, były czczone i uważane za święte. Tamtejszy kult kotów kojarzony jest przede wszystkim z dwoma boginiami egipskiego panteonu - Sechmet i Bastet, które przedstawiano jako postacie o ciele kobiety i kociej głowie. Współcześnie uważa się, że starożytni Egipcjanie jako pierwsi wykorzystali niesamowitą zwinność, siłę oraz talent łowczo-myśliwski kotów do walki z gryzoniami i jadowitymi wężami, które plądrowały spichlerze. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu podkreślali spokój ducha i opanowanie tych wyjątkowych zwierząt. Japończycy i Chińczycy wierzyli, że nieocenioną zaletą kociaków jest ich zdolność widzenia w ciemności dzięki, której mogły odstraszać złe duchy i upiory. 

Obecnie koty, obok psów są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, które często są traktowane na równi z pozostałymi członkami rodziny. Dla wielu miłośników zwierzaków kot nie jest tylko żywym stworzeniem, lecz najbliższym przyjacielem i zaufanym powiernikiem sekretów, którego sama obecność daje niewyobrażalną radość i wsparcie. 

Wiele kotów wciąż potrzebuje pomocy

Coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kota mają za zadanie uwrażliwić ludzi na często trudny koci los. Wiele kotów, które miały kiedyś dom, ale go straciły stale potrzebują pomocy ze strony wolontariuszy i opiekunów, dlatego wiele organizacji prowadzi liczne akcje charytatywne i zbiórki pieniężne. Za zebrane środki zwierzęta mogą otrzymać profesjonalną pomoc ze strony lekarzy weterynarii, jedzenie i wszystko, czego najbardziej potrzebują. Każdy grosz przeznaczony na pomoc potrzebującym zwierzętom wpływa na polepszenie ich sytuacji życiowej. 

Z tej okazji zachęcamy naszych drogich czytelników do podzielenia się zdjęciami wąsatych przyjaciół w komentarzach na naszym oficjalnym fanpage'u na Facebooku (@UwielbiamyZwierzaki) oraz oznaczeniach na Instragramie (@swiat.zwierzat.pl). Z niecierpliwością czekamy na fotki Waszych przesłodkich pupili!

Źródło: slupsk.naszemiasto.pl