Swiatzwierzat.pl
Międzynarodowy Dzień Kota to święto, o którym nie wolno zapominać

pexels/samer daboul

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pochwalcie się słodkimi zdjęciami Waszych mruczków

8 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Międzynarodowy Dzień Kota świętujemy w tym roku 8 sierpnia. Jest to świetna okazja na sprezentowanie ukochanym mruczkom nowej zabawki czy smakołyku, a także uwiecznienie tego nadzwyczajnego wydarzenia zdjęciem. Z tej wyjątkowej okazji Redakcja Świata Zwie

Międzynarodowy Dzień Kota to święto ustanowione w 2002 roku przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt. Jest to święto ruchome, które w Polsce oraz Włoszech cieszy się dużo większą popularnością w dniu 17 lutego. Pomysłodawcy Międzynarodowego Dnia Kota chcieli podkreślić ogromne znaczenie kotów w życiu codziennym człowieka oraz konieczność niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Kota

Koty są stałymi towarzyszami człowieka już od czasów antycznych. Naukowcy podają, że pierwsze dowody na oswojenie tych zwierzęta pochodzą sprzed 9500 lat! W starożytnym Egipcie koty urosły do roli boga, były czczone i uważane za święte. Tamtejszy kult kotów kojarzony jest przede wszystkim z dwoma boginiami egipskiego panteonu - Sechmet i Bastet, które przedstawiano jako postacie o ciele kobiety i kociej głowie. Współcześnie uważa się, że starożytni Egipcjanie jako pierwsi wykorzystali niesamowitą zwinność, siłę oraz talent łowczo-myśliwski kotów do walki z gryzoniami i jadowitymi wężami, które plądrowały spichlerze. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu podkreślali spokój ducha i opanowanie tych wyjątkowych zwierząt. Japończycy i Chińczycy wierzyli, że nieocenioną zaletą kociaków jest ich zdolność widzenia w ciemności dzięki, której mogły odstraszać złe duchy i upiory. 

Obecnie koty, obok psów są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, które często są traktowane na równi z pozostałymi członkami rodziny. Dla wielu miłośników zwierzaków kot nie jest tylko żywym stworzeniem, lecz najbliższym przyjacielem i zaufanym powiernikiem sekretów, którego sama obecność daje niewyobrażalną radość i wsparcie. 

Wiele kotów wciąż potrzebuje pomocy

Coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kota mają za zadanie uwrażliwić ludzi na często trudny koci los. Wiele kotów, które miały kiedyś dom, ale go straciły stale potrzebują pomocy ze strony wolontariuszy i opiekunów, dlatego wiele organizacji prowadzi liczne akcje charytatywne i zbiórki pieniężne. Za zebrane środki zwierzęta mogą otrzymać profesjonalną pomoc ze strony lekarzy weterynarii, jedzenie i wszystko, czego najbardziej potrzebują. Każdy grosz przeznaczony na pomoc potrzebującym zwierzętom wpływa na polepszenie ich sytuacji życiowej. 

Z tej okazji zachęcamy naszych drogich czytelników do podzielenia się zdjęciami wąsatych przyjaciół w komentarzach na naszym oficjalnym fanpage'u na Facebooku (@UwielbiamyZwierzaki) oraz oznaczeniach na Instragramie (@swiat.zwierzat.pl). Z niecierpliwością czekamy na fotki Waszych przesłodkich pupili!

Źródło: slupsk.naszemiasto.pl

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >