Swiatzwierzat.pl

pexels/samer daboul

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pochwalcie się słodkimi zdjęciami Waszych mruczków

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Międzynarodowy Dzień Kota to święto ustanowione w 2002 roku przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt. Jest to święto ruchome, które w Polsce oraz Włoszech cieszy się dużo większą popularnością w dniu 17 lutego. Pomysłodawcy Międzynarodowego Dnia Kota chcieli podkreślić ogromne znaczenie kotów w życiu codziennym człowieka oraz konieczność niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Kota

Koty są stałymi towarzyszami człowieka już od czasów antycznych. Naukowcy podają, że pierwsze dowody na oswojenie tych zwierzęta pochodzą sprzed 9500 lat! W starożytnym Egipcie koty urosły do roli boga, były czczone i uważane za święte. Tamtejszy kult kotów kojarzony jest przede wszystkim z dwoma boginiami egipskiego panteonu - Sechmet i Bastet, które przedstawiano jako postacie o ciele kobiety i kociej głowie. Współcześnie uważa się, że starożytni Egipcjanie jako pierwsi wykorzystali niesamowitą zwinność, siłę oraz talent łowczo-myśliwski kotów do walki z gryzoniami i jadowitymi wężami, które plądrowały spichlerze. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu podkreślali spokój ducha i opanowanie tych wyjątkowych zwierząt. Japończycy i Chińczycy wierzyli, że nieocenioną zaletą kociaków jest ich zdolność widzenia w ciemności dzięki, której mogły odstraszać złe duchy i upiory. 

Obecnie koty, obok psów są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, które często są traktowane na równi z pozostałymi członkami rodziny. Dla wielu miłośników zwierzaków kot nie jest tylko żywym stworzeniem, lecz najbliższym przyjacielem i zaufanym powiernikiem sekretów, którego sama obecność daje niewyobrażalną radość i wsparcie. 

Wiele kotów wciąż potrzebuje pomocy

Coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kota mają za zadanie uwrażliwić ludzi na często trudny koci los. Wiele kotów, które miały kiedyś dom, ale go straciły stale potrzebują pomocy ze strony wolontariuszy i opiekunów, dlatego wiele organizacji prowadzi liczne akcje charytatywne i zbiórki pieniężne. Za zebrane środki zwierzęta mogą otrzymać profesjonalną pomoc ze strony lekarzy weterynarii, jedzenie i wszystko, czego najbardziej potrzebują. Każdy grosz przeznaczony na pomoc potrzebującym zwierzętom wpływa na polepszenie ich sytuacji życiowej. 

Z tej okazji zachęcamy naszych drogich czytelników do podzielenia się zdjęciami wąsatych przyjaciół w komentarzach na naszym oficjalnym fanpage'u na Facebooku (@UwielbiamyZwierzaki) oraz oznaczeniach na Instragramie (@swiat.zwierzat.pl). Z niecierpliwością czekamy na fotki Waszych przesłodkich pupili!

Źródło: slupsk.naszemiasto.pl

Tagi:

Dzień KotaKot

Podobne artykuły

Pozostałe

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!
Czytaj więcej >

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]