Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Masz w domu lampę solną? Lepiej się jej pozbądź - może zagrażać zdrowiu dzieci i zwierząt
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 01.11.2022 14:13

Masz w domu lampę solną? Lepiej się jej pozbądź - może zagrażać zdrowiu dzieci i zwierząt

Lampa solna
facebook/Rose Avenue Vet Hospital

Lampa solna to modny element dekoracyjny zdobiący wnętrza naszych domów. W rzeczywistości popularny gadżet może zagrażać zdrowiu dzieci i zwierząt. Nigdy nie stawiaj jej w ich zasięgu, aby nie doprowadzić do tragedii. Specjaliści alarmują, a swoją historią w sieci podzieliła się właścicielka kota, który znalazł się na skraju śmierci.

Niegdyś lampy solne stanowiły bardzo popularny element wystroju domów i mieszkań na całym świecie, a zwłaszcza w Polsce. Boom na bryły soli zapanował w latach 90., później ich sława nieco przygasła, lecz ostatnio znów zaczęły wracać do łask. Podłączone do prądu dają ciepłe, przyjemne światło, a w dodatku niektórzy uznają je bowiem za naturalne jonizatory powietrza i widzą w ich posiadaniu korzyści. Okazuje się jednak, że mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i najmłodszych członków rodziny.

Masz zwierzę? Lepiej pozbądź się lampy solnej ze swojego domu

Szpital zwierzęcy Rose Avenue Vet Hospital w Nowej Zelandii poprzez swój profil na Facebooku wystosował specjalne ostrzeżenie do właścicieli psów i kotów. Pracownicy kliniki przestrzegają wszystkich posiadaczy lamp solnych i w poście podzielili się historią kotka, który wskutek niepożądanego działania tej ozdoby trafił na stół.

Kotka o imieniu Ruby znalazła się w klinice, ponieważ jej opiekunowie nie zwrócili szczególnej uwagi, a być może nawet nie zdawali sobie sprawy, że ciekawskie stworzonko liże lampę solną, która znajduje się w ich domu. Zwierzę uległo zatruciu, a walka o powrót do zdrowia wcale nie należała do najłatwiejszych.

- Jeśli macie w domu lampy solne prosimy, bardzo prosimy, TRZYMAJCIE JE POZA ZASIĘGIEM SWOICH PUPILI! - alarmuje Maddie Smith, właścicielka Ruby.

Objawy zatrucia lampą solną

Właścicielka Ruby opowiedziała dokładnie, jak przejawiały się objawy zatrucia u jej kotki. Na samym początku zaobserwowała wyraźne osłabienie, kotka poruszała się w nietypowy sposób i dziwnie układała główkę. Wraz z upływem czasu uwydatniły się kolejne objawy zatrucia. Zwierzę nie mogło się poruszać, pić, jeść, nie słyszało, ani nie widziało.

Wyniki badań krwi były jednoznaczne. Wykryto w nich ekstremalnie wysoki poziom sodu. Sól z lampy wywołała obrzęk mózgu, co wiązało się z konsekwencjami neurologicznymi. Specjaliści nie ukrywali, że zatrucie solą najczęściej kończy się śmiercią. Smak lamp solnych staje się dla zwierząt uzależniający i z trudem przychodzi im przerwanie ich lizania.

Na szczęście Ruby przeżyła i udało jej się wrócić do domu, z którego usunięto już niebezpieczny przedmiot. Historia kotki jest jednak ostrzeżeniem, aby nie powielać błędów jej właścicieli. W komentarzach pojawiło się wiele podobnych historii, którymi dzielili się inni użytkownicy sieci. Poprzez posiadanie lampy solnej swoich pupili także narazili nieświadomie na problemy zdrowotne.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: facebook/Rose Avenue Vet Hospital

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?