Swiatzwierzat.pl Psy Maltańczyk – mały idealny pies do towarzystwa
pixabay.com

Maltańczyk – mały idealny pies do towarzystwa

24 marca 2022

Maltańczyk – pies znany od stuleci

Ten popularny współcześnie, wyglądający nowocześnie pies, jest w rzeczywistości jedną z najstarszych, znanych ras. Maltańczyki żyły już u boku człowieka około trzy tysiące lat temu, były popularne na przykład w starożytnym Rzymie, a znane także w Egipcie i Grecji. Wywodzą się najprawdopodobniej od psów małych ras hodowanych w tamtych czasach do polowań na gryzonie, choć funkcja maltańczyków uległa zmianie dość szybko i od wieków znane są jako typowe psy do towarzystwa.

Bardzo ciekawie wygląda kwestia nazwy rasy, która jednoznacznie kojarzy się ze śródziemnomorską wyspą Maltą. Nie jest to jednak wcale takie oczywiste i na temat etymologii, czyli pochodzenia określenia maltańczyk w kontekście rasy psów są różne hipotezy. Według jednej z nich maltańczyki pochodzą z wyspy Meledy, uznawanej kiedyś mylnie za Maltę. Według kolejnej, nazwa rasy pochodzi od słowa malat, które wśród ludów Basenu Morza Śródziemnomorskiego oznaczało port i schronienie. Kolejna prawdopodobna hipoteza wiąże się już konkretnie z Maltą, która była ważnym punktem morskiego handlu. To tam przypływali kupcy z Azji, którzy w ramach handlu wymiennego oferowali kupującym małe, białe psy i jak możemy się domyślać, miały to być maltańczyki.

Maltańczyk w dawnej Europie

Pod koniec epoki Renesansu rasa tych psów pojawiła się w Anglii na królewskim dworze, i zdobył ogromną popularność. Przez stulecia hodowane w Anglii maltańczyki były eksportowane w różne zakątki świata. Można je było również spotkać w Polsce, gdzie były popularne wśród szlachty.

W XX wieku największe hodowle maltańczyków funkcjonowały w Anglii i w Niemczech. Tam też ukształtowały się dwa obowiązujące wówczas wzorce rasy. Aktualny wzorzec FCI dla maltańczyka pochodzi z 1998 roku.

Najważniejsze cechy wyglądu maltańczyka

Według wzorca FCI, maltańczyk należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa oraz do sekcji biszonów i ras pokrewnych. To piesek niewielkich rozmiarów o wydłużonej sylwetce i eleganckim wyglądzie. Długość tułowia jest o jedną trzecią większa niż wysokość w kłębie. Ta ostatnia zamyka się w przedziale 20-23 cm dla suk i 21-25 cm dla samców, a waga od 3 do 4 kg dla obu płci.

Jego czaszka jest szeroka i płaska i nieznacznie dłuższa od kufy. Kufa jest prosta, z dobrze zaznaczoną bruzdą. Oczy okrągłe, koloru ciemnej ochry o żywym i bystrym spojrzeniu. Uszy są osadzone wysoko, niemal trójkątne i pokryte długim włosem. Grzbiet jest prosty aż do nasady ogona. Ogon jest gruby u nasady i zwęża się do końcówki. Ma postać dużego zagięcia, które opada między biodrami psa. Przednie kończyny ustawione są prosto i równolegle, tylne również równoległe, ustawione pionowo od zadu do podłoża.

Umaszczenie maltańczyka jest czysto białe, choć dopuszcza się także blady odcień kości słoniowej.

Sierść maltańczyka jest bardzo długa, prosta i jedwabista, przy odpowiedniej diecie powinna mieć połysk. Na całej długości sierści nie znajdziemy fal ani loków. Maltańczyki nie posiadają podszerstka. Długość włosia sięga nawet 20 cm.

Charakter i szkolenie maltańczyka

Maltańczyki są bardzo cenione za swój łagodny charakter i inteligencję. Podczas zabawy są żywiołowe, ale w domu cenią sobie spokój i stabilizację, często w tych warunkach dopraszając się o uwagę i pieszczoty.

Z uwagi na to, że to typowy pies do towarzystwa, istnieje prawdopodobieństwo, że zrezygnujemy z jego szkolenia. To błąd, ponieważ nawet małe psy, przyzwyczajone mocno do towarzystwa człowieka warto wprowadzić w podstawy psiego szkolenia, żeby w późniejszych latach uniknąć we wspólnym życiu z psem wielu nieporozumień i niekomfortowych sytuacji. Trzeba pamiętać, że maltańczyki to wrażliwe psy, wobec których nie wolno stosować brutalnych, stanowczych metod szkoleniowych, tylko opierać się na metodach pozytywnego wzmocnienia. Psy tej rasy są na tyle inteligentne, że szybko powinny zrozumieć czego od nich wymagamy, poczynając od najprostszych komend. A że są jednocześnie inteligentne, z biegiem czasu współpraca między psem i przewodnikiem powinna przynieść obu stronom mnóstwo przyjemności i satysfakcji.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy